Zavrieť

Porady

Koniec MD a začiatok RD - oznamovacia povinnosť

Prosím Vás o radu - zamestnankyňa končí MD 26. 05. 2011, na RD nastupuje 27. 05. 2011. Je môj postup pri prihlasovaní a odhlasovaní správny?
Sociálna poisťovňa:
RLFO - zmena (ukončenie MD) 26. 05. 2011
RLFO - zmena (nástup na RD) 27. 05. 2011
RLFO - prerušenie (od dátumu nástupu na RD) 27. 05. 2011
Zdravotná poisťovňa:
1O (K) - koniec MD 26. 05. 2011
1C (Z) - začiatok RD 27. 05. 2011
2 K - koniec kategórie zamestnanec 26. 05. 2011

Ďakujem všetkým za pomoc
Usporiadat
Badko Badko

Badko je offline (nepripojený) Badko

Je to správne ale,
do ZP oznámenie 1.C Z už nie je povinnosťou zamestnávateľa - zamestnankyňa by mala sama oznámiť ZP, že je poistencom štátu z dôvodu poberania RP.
1 0
TinaL TinaL

TinaL je offline (nepripojený) TinaL

Badko Pozri príspevok
Je to správne ale,
do ZP oznámenie 1.C Z už nie je povinnosťou zamestnávateľa - zamestnankyňa by mala sama oznámiť ZP, že je poistencom štátu z dôvodu poberania RP.
Treba nástup na RD dokladať zo strany zamestnávateľa 2 RLFO? Aj ako zmenu aj ako prerušenie?
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Do SP ešte dopíš dôvod prerušenia - kód 6. (do oddielu 10)

[Zdravotná poisťovňa:
1O (K) - koniec MD 26. 05. 2011
1C (Z) - začiatok RD 27. 05. 2011
2 K - koniec kategórie zamestnanec 26. 05. 2011 správne má byť 31.5.2011
1 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

TinaL Pozri príspevok
Treba nástup na RD dokladať zo strany zamestnávateľa 2 RLFO? Aj ako zmenu aj ako prerušenie?
Dávaš iba prerušenie, takže 1 RLFO.
1 0
fides fides

fides je offline (nepripojený) fides

Andyke Pozri príspevok
Do SP ešte dopíš dôvod prerušenia - kód 6. (do oddielu 10)

[Zdravotná poisťovňa:
1O (K) - koniec MD 26. 05. 2011
1C (Z) - začiatok RD 27. 05. 2011
2 K - koniec kategórie zamestnanec 26. 05. 2011 správne má byť 31.5.2011
Myslím si, že od 01. 05. 2011 sa oznamujú do ZP presné dátumy (nie koniec mesiaca). Práve to je jeden z dôvodov, prečo som si to chcela overiť.
1 0
TinaL TinaL

TinaL je offline (nepripojený) TinaL

Andyke Pozri príspevok
Dávaš iba prerušenie, takže 1 RLFO.
Preto som sa opýtala, lebo v úvodnom príspevku má napísané 2 RLFO. Podáva sa iba RLFO prerušenie, nie?
0 0
fides fides

fides je offline (nepripojený) fides

Do SP 1. zmena (koniec MD), 2. zmena (začiatok RD), prerušenie (od začiatku RD). Aspoň si myslím.
0 0
TinaL TinaL

TinaL je offline (nepripojený) TinaL

fides Pozri príspevok
Do SP 1. zmena (koniec MD), 2. zmena (začiatok RD), prerušenie (od začiatku RD). Aspoň si myslím.
Práve o tom konzultujem, že iba jeden RLFO s prerušením. Potrebujem to do budúcnosti vedieť aj ja, mňa momentálne čaká nástup na materskú. A tiež si myslím, že tá zdravotná poisťovňa by mala byť v prípade Vašej zamestnankyne ukončenie s dátumom 26.05.2011.
0 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

do SP dávaš dva RLFO - jeden zmena, jeden prerušenie.. čiže:
1. RLFO - zmena - tam dáš aj ukončenie MD aj nástup na RD
2.RLFO - prerušenie - od dátumu nástupu na RD, dovod prerušenia 6
Naposledy upravil ewita888 : 19.05.11 at 10:43 Dôvod: preklep
2 0
fides fides

fides je offline (nepripojený) fides

Počas poberania materského (teda počas MD) sa neprerušuje sociálne poistenie, iba počas RD. Ak sa mýlim, tak ma, prosím, opravte.
0 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

máš to v príspevku 10
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

ewita888 Pozri príspevok
do SP dávaš dva RLFO - jeden zmena, jeden prerušenie.. čiže:
1. RLFO - zmena - tam dáš aj ukončenie MD aj nástup na RD
2.RLFO - prerušenie - od dátumu nástupu na RD, dovod prerušenia 6
Predpokladám všetky robíte cez EZu.
K tomu len môj poznatok=skúsenost, no ja nemám vôbec skúsenosť s EZU, len ručným vypisovaným RLFO (dodatočne som dorábala mzdové veci za zamestnávatela, aby sme mali veci v poriadku).

Tiež som urobila obe zmeny na jeden RLFO, aj ukončenie md a začiatok RD. Ale samozrejme v SP dali do systemu len ukončenie md, tak ak podávate náhodou ručné RLFO, tak neodporúčam, hlavne v BA, dávať na jeden RLFO. Ale samozrejme to je len výnimka.
Naposledy upravil brčko : 19.05.11 at 11:53
0 0
fides fides

fides je offline (nepripojený) fides

Súhlasím, aj ja to podávam v BA a túto firmu ručne (práve preto si to chcem overiť).
Vieš mi potvrdiť aj ZP (mám to popísané v otázke na začiatku)???
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

nie som mzdárka a výkazy som robila ešte v r.2009, v zdr.poistení sa velmi nevyznám, len viem, že mamičky majú povinnosť oznomovať zamestnávatelovi údaje podstatné pre nahlásenie do zp, tj. poberanie materského a rodič.príspeovku, lebo sa nenahlasuje začiatok md a rd ale poberanie materského a rodič.príspevku
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Andyke Pozri príspevok
Do SP ešte dopíš dôvod prerušenia - kód 6. (do oddielu 10)

[Zdravotná poisťovňa:
1O (K) - koniec MD 26. 05. 2011
1C (Z) - začiatok RD 27. 05. 2011
2 K - koniec kategórie zamestnanec 26. 05. 2011 správne má byť 31.5.2011
Nesúhlasím s červeným - v tomto je po 1.5.2011 zmena.
6 0
fides fides

fides je offline (nepripojený) fides

Takže to uzatvorím (môj postup je správny):
Sociálna poisťovňa:
RLFO - zmena (ukončenie MD) 26. 05. 2011
RLFO - zmena (nástup na RD) 27. 05. 2011
RLFO - prerušenie (od dátumu nástupu na RD) 27. 05. 2011
Zdravotná poisťovňa:
1O (K) - koniec MD 26. 05. 2011
1C (Z) - začiatok RD 27. 05. 2011
2 K - koniec kategórie zamestnanec 26. 05. 2011
2 0
TinaL TinaL

TinaL je offline (nepripojený) TinaL

Môže mi niekto vysvetliť kvôli čomu je potrebné nástup na rodičovskú dovolenku nahlásiť aj ako zmenu aj ako prerušenie?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

TinaL Pozri príspevok
Môže mi niekto vysvetliť kvôli čomu je potrebné nástup na rodičovskú dovolenku nahlásiť aj ako zmenu aj ako prerušenie?
lebo je to postup sp

napr. ak by išiel otec na rodičovskú dovolenku s nárokom na materské t.j. podla § 166 ods.1 Zákonníka práce (len mamičky čerpú materskú dovolenku, tatkovia nikdy), tak by sa nahlasovala len zmena- nástup na RD a teda bez prerušenia poistenia. Prerušenie poistenia by sa na SP nahlásilo až po ukončení poberania materského, tj. až dnom nástupu na rodič.dovolenku podla § 166 ods.2 ZP.
(aj so zápisom do ELDP je prípad tatkov na RD s nárokom na materské extra riešený)

Iné rozumné vysvetlenie som nenašla, ked som nad tým už dávnejšie rozmýšlala.
0 0
TinaL TinaL

TinaL je offline (nepripojený) TinaL

brčko Pozri príspevok
lebo je to postup sp

napr. ak by išiel otec na rodičovskú dovolenku s nárokom na materské t.j. podla § 166 ods.1 Zákonníka práce (len mamičky čerpú materskú dovolenku, tatkovia nikdy), tak by sa nahlasovala len zmena- nástup na RD a teda bez prerušenia poistenia. Prerušenie poistenia by sa na SP nahlásilo až po ukončení poberania materského, tj. až dnom nástupu na rodič.dovolenku podla § 166 ods.2 ZP.
(aj so zápisom do ELDP je prípad tatkov na RD s nárokom na materské extra riešený)

Iné rozumné vysvetlenie som nenašla, ked som nad tým už dávnejšie rozmýšlala.
Ďakujem, si zlatá, že si mi aspoň ty odpovedala! Nešla som sa hádať, len som to nechápala prečo aj to aj to, či nestačí len prerušenie. Pri nástupe potom do práce musí zamestnávateľ vyplniť RLFO so zmenou RD ukončenie a RLFO - prerušenie - ukončenie? Teda ak som si to správne vysvetlila?
0 0
Balos83 Balos83

Balos83 je offline (nepripojený) Balos83

fides Pozri príspevok
Takže to uzatvorím (môj postup je správny):
Sociálna poisťovňa:
RLFO - zmena (ukončenie MD) 26. 05. 2011
RLFO - zmena (nástup na RD) 27. 05. 2011 -
RLFO - prerušenie (od dátumu nástupu na RD) 27. 05. 2011
Zdravotná poisťovňa:
1O (K) - koniec MD 26. 05. 2011
1C (Z) - začiatok RD 27. 05. 2011
2 K - koniec kategórie zamestnanec 26. 05. 2011

Ja som robil v SP pobočka v DS, na registri zamestnancov, takže RLFO - zmena koniec MD -v treba, RLFO - zmena začiatok RD netreba, RLFO - prerušenie začiatok RD treba. Mi sme takí to postup a sme mali vždy na pozore, aby bolo všetko OK! Iné pobočky to nerobia, to je ich vec. Ak tam neičo nesedel dali sme to tomu zamestnávateľovi vedieť. RLFO - zmena začiatok RD je zbytočné, lebo vlastne dotyčná osoba nemôže mať súbeh vylúčenia platiť poistné a zároveň aj prerušenie poistenia.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať