Zavrieť

Porady

stretnutie podnikatelov v Bruseli - letenka

Ahojte,

riesim akurat jednu dilemu. Prisla mi faktura na zaplatenie 2 leteniek do Bruselu, kde sa kona stretnutie podnikatelov v nasom obore a kde nas ide reprezentovat riaditel. Dilemu mam v tom, ze so sebou berie aj manzelku nakolko je to prestizne podujatie. Na fakture su mena: riaditela a jeho manzelky, ktora nie je nasim zamestnancom. Myslite, ze je to opravneny vydavok?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    On možno , ona nie.
    To "možno" myslím asi tak, že keď bude v KE stretko podnikateľov "v našom obore" ( ja , Paula a káva ) a pôjdem tam lietadlom, bude letenka daňovým výdavkom ?

    brikina je offline (nepripojený) brikina

    brikina
    ano, ale ak by som povedala, ze sucastou toho stretnutia su aj kontrakty, na ktorych sme riesili aj predaj nasich vyrobkov a spolupracu tak by sa to dalo povazovat ako danovy vydavok, nie? A druhu letenku potom dam do nedanovych vydavkov - mozem?

    Danila je offline (nepripojený) Danila

    Vylúčený člen Danila
    brikina Pozri príspevok
    ano, ale ak by som povedala, ze sucastou toho stretnutia su aj kontrakty, na ktorych sme riesili aj predaj nasich vyrobkov a spolupracu tak by sa to dalo povazovat ako danovy vydavok, nie? A druhu letenku potom dam do nedanovych vydavkov - mozem?
    Povedať ti to nestačí, musíš to aj preukázať. A druhú letenku m u s í š dať do nedaňových výdavkov.

    brikina je offline (nepripojený) brikina

    brikina
    dobre, tak vam polozim inu otazku, ak by ste si tu jednu letenku chceli dať do danovych vydavkov, co by ste si vymysleli za dovod, aby nebolo pochyb o Vašom spravnom zaúčtovaní.
    (trošku špekulujem)

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    1. pre podobné prípady je vhodné zabezpečiť, aby letenka pre manželku nebola faktúrovaná na firmu. Už to jej meno na faktúre navádza správcu dane robiť prieky ,
    2. svojim klientom doporučujem , aby si výhovorky a správne volené slová vymýšľali pred tým ako niečo "vyvedú" , len neviem či máš na svojho šéfa taký dosah,
    3. myslím, že kvalitná podrobná správa zo služobnej cesty (kontakty, vizitky, vstupenka na výstavu , uzatvorená zmluva by bola bomba....) bude stačiť .

    brikina je offline (nepripojený) brikina

    brikina
    fajn, takze uzavriem to takto:

    ku fakture prilozim letak zo zväzu - ktorý organizuje tuto cestu - na ktorom je popísane pozvanie ako aj program tejto cesty. (je tam aj vystava - aj ked my nevystavujeme)
    Fakturu zauctujeme,tak ze jedna letenka bude danovy vydavok a druha bude nedanovy vydavok. (myslim, ze ak sa riaditel rozhodne dat tu druhu letenku do nákladov - NEdanovych, tak danovy urad by nemal mat nic proti, lebo ich penazi sme sa nedotkli)

    Co vy na to? Prejde mi to?

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Prejde, len nechápem, prečo si hneď do zadania nenapísala, že ide o akciu organizovanú nejakým - asi profesným zväzom atď. Podľa mňa ide o dosť zásadnú informáciu.

    Toto je na Porade pomerne častý jav - do zadania čo najmenej informácií a keď sa odpovedajúci "vybláznia", tak pýtajúci sa pridá ešte nejaké informácie, ktoré úplne zmenia pointu otázky....

    brikina je offline (nepripojený) brikina

    brikina
    Johanka, tak ako ty zuris na mna, ja zurim na riaditela, ktory mi to ounamil vcera o piatej poobede. Viem je to problem u nas - komunikacia v tomto pripade jemne zlyhala, ale musela som to napisat - na vysvetlenie...

    wierdo je offline (nepripojený) wierdo

    wierdo
    Johanka Pozri príspevok
    Prejde, len nechápem, prečo si hneď do zadania nenapísala, že ide o akciu organizovanú nejakým - asi profesným zväzom atď. Podľa mňa ide o dosť zásadnú informáciu.

    Toto je na Porade pomerne častý jav - do zadania čo najmenej informácií a keď sa odpovedajúci "vybláznia", tak pýtajúci sa pridá ešte nejaké informácie, ktoré úplne zmenia pointu otázky....
    Co to ma s tym spolocne ???

    To akoze ked idem na akciu, ktoru organizuje nejaky profesny zvaz (pritom to moze byt golfovy turnaj + zranica) mozem si dat letenku do nakladov a ked sa idem v Londyne stretnut so svojim obchodnym partnerom (alebo potencialnym obch. partnerom) tak uz nie ???

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Má to s tým spoločné to, že zdôvodnenie oprávnenosti tohoto nákladu môže mať širší záber .

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    brikina Pozri príspevok
    jasne, ale toho smajlika, ktory drzi tu dosticku - mimo temy - som sa trosku zlakla
    ten ksicht pri označení "mimo témy" som ja nevymyslela . Nakoľko som mala potrebu napísať niečo , čo priamo s témou nesúvisí, použila so ho .

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    brikina Pozri príspevok
    fajn, takze uzavriem to takto:

    ku fakture prilozim letak zo zväzu - ktorý organizuje tuto cestu - na ktorom je popísane pozvanie ako aj program tejto cesty. (je tam aj vystava - aj ked my nevystavujeme)
    Fakturu zauctujeme,tak ze jedna letenka bude danovy vydavok a druha bude nedanovy vydavok. (myslim, ze ak sa riaditel rozhodne dat tu druhu letenku do nákladov - NEdanovych, tak danovy urad by nemal mat nic proti, lebo ich penazi sme sa nedotkli)

    Co vy na to? Prejde mi to?

    Nedá sa vylúčiť , že by DÚ nezaujímalo , prečo figuruje na FA aj meno manželky i keď to bude nedaňový náklad . Už bude možno SC spochybnená a je len na DÚ , ako s týmto nákladom naloží a teda či ho uzná .
    Treba počítať aj s touto možnosťou .

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    wierdo Pozri príspevok
    Ja stale hovorim, ze manzelky robia iba problemy...
    V prípade rozoberanej SC áno , inak nie .

    Denda je offline (nepripojený) Denda

    Denda
    K tejto téme chcem len doplniť, že služobná cesta sa nepreukazuje zaplatením letenky, ale minimálne schváleným cestovným príkazom, kde osoba, ktorá nariaďuje takúto cestu vie o podmienkach za akých sa uskutoční. To, že firma hradí letenku manželke zamestnanca ešte neznamená, že ide spochybňovanie služobnej cesty, ale môže sa jednať aj o podmienku za akej ide poverený zamestnanec reprezentovať firmu. Oprávnený výdavok musí niekto schváliť. Ak sa jedná aj o daňovo neuznaný výdavok, ešte neznamená, že niekto špekuluje alebo klame.

    wierdo je offline (nepripojený) wierdo

    wierdo
    Zita5 Pozri príspevok
    Nedá sa vylúčiť , že by DÚ nezaujímalo , prečo figuruje na FA aj meno manželky i keď to bude nedaňový náklad . Už bude možno SC spochybnená a je len na DÚ , ako s týmto nákladom naloží a teda či ho uzná .
    Treba počítať aj s touto možnosťou .
    Prepac- nahodou som si vsimol v Tvojom profile - Ty mas 17 rokov a robis uctovnicku?

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    wierdo Pozri príspevok
    Prepac- nahodou som si vsimol v Tvojom profile - Ty mas 17 rokov a robis uctovnicku?

    A ty si už asi dosť dlho na dôchodku ? Však ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.