Zavrieť

Porady

slovenský doktorand v ČR, sk ročné zúčtovanie poistného

Dobrý deň,
študujem na dennom doktorandskom štúdiu v ČR. Keď som na jeseň 2006 začínala, pýtala som sa na ministerstve zdravotníctva aj v mojej ZP, či si budem musieť platiť zdravotné sama alebo ho za mňa bude platiť štát, a na oboch miestach mi povedali, že ak dodám papier o ekvivalentnosti štúdia, tak štát. V ČR dostávam doktorandské štipendium (v prvom ročníku 5750 CZK, od októbra tohto roku viac, tá pôvodná suma je uvedená aj na potvrdení o štúdiu, ktoré som dala ZP). Tento rok som mala v ČR aj príjmy na dohodu, takže si musím podávať v SR aj daňové priznanie, okrem toho sa zdá, že zdaniť tu musím aj doktorandské štipko, aj keď v ČR je nezdaniteľné. To štipko za rok bolo niečo cez 70 tis. českých korún, na dohodách som zarobila niečo cez 60 tis. Neviem, či okrem DP mám podať aj zúčtovanie zdravotného, a ak áno, tak z ktorých príjmov? Keď zdaňujú sa všetky, ale o tom štipendiu predsa v ZP vedeli a aj tak mi vraveli, že som poistencom štátu? Alebo to zúčtovanie robiť nemusím, ak sú tie príjmy v zahraničí?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    V prvom rade si treba ujasniť, či ste zdravotne poistená na Slovensku a ak áno, v akom štatúte.

    Podľa toho, čo uvádzate, mi vychádza, že by ste mali byť zdravotne poistená na Slovensku a mali by ste byť samoplatiteľom. Nevidím dôvod, prečo by mal za vás platiť štát, ak už nie ste VŠ študentom 2.stupňa ale ste VŠ študentom 3. stupňa - doktorandom (uvedené platí do 31.12.2007, od 1.1.2008 sa situácia mení zmenou zákona).

    Skúste to doplniť.

    sisa11 je offline (nepripojený) sisa11

    sisa11
    K tomu ťažko niečo doplniť, ako som písala, tak mi to vtedy povedali aj na ministerstve aj na poisťovni, n potvrdení o štúdiu je uvedené, že som doktorand.

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Pohľadajte kartičku poistenca - ktorou sa preukazujete u lekárov - a napíšte sem, čo tam je uvedené.

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Zdravotná poisťovňa, ak sa smiem spýtať, je?

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Takže sa vraciam k tomu, čo som už napísal vyššie.

    V roku 2006, 2007 platilo, že ste mali byť samoplatiteľom - počas doktorandského štúdia za vás neplatil poistné nikto.

    Štát za vás neplatil, pretože nie ste VŠ študentom 2.stupňa ale ste VŠ študentom 3. stupňa - doktorandom.

    Česká VŠ za vás neplatila, pretože ste študovali v ČR, a teda nemali ste postavenie zamestnanca na Slovensku.

    Od 1.1.2008 sa situácia mení zmenou zákona - poistné za vás platí štát.

    Za rok 2007 budete musieť podať ročné zúčtovanie, ak vaše príjmy na Slovensku boli vyššie ako 59232 Sk.

    sisa11 je offline (nepripojený) sisa11

    sisa11
    Všetky príjmy som mala len v ČR, takže keď príjmy na Slovensku nemám, tak nezúčtovávam?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.