Zavrieť

Porady

Reklamácia vyúčtovania

Potreboval by som poradiť ako ďalej postupovať pri reklamácii vyúčtovania nákladov spojených s užívaním a správou bytu za obdobie 1.1.2007 – 31.12.2007.Jedná sa konkrétne o položku rozúčtovanie nákladov za SV r. 2006 a SV r.2007. Vo vyúčtovaní nákladov za r. 2006 bola bytovému domu vyfakturovaná spotreba SV v množstve 2.591,36 m3, nameraná spotreba bytovými vodomermi v dome 2.019,85, koeficient prepočtu spotreby 1,2827.Vo vyúčtovaní za r.2007 bola dofakturovaná spotreba SV za r.2006 v množstve 1.869,72 m3.Spotreba za r.2006 tak je celkovo 4.461.08 m3, nameraná bytovými vodomermi 2.019.85, koeficient prepočtu spotreby 2,2086 .V roku 2007 je fakturovaná spotreba SV v dome 3.559,34 m3, nameraná spotreba bytovými vodomermi 2.034,24 m3, koeficient prepočtu spotreby 1,7497.Bytový podnik v odpovedi na písomnú reklamáciu uvádza,že rozdiely môžu byťspôsobené :
1.fakturačné meradlo a pomerové merače sú rozdielne triedy meradiel
2.odpis faktur.meradla a pomerových rozdeľovačov bol vykonaný s časovým odstupom
3.možnosť neoprávneného zásahu do pomerových rozdeľovačov
4.únik vody za fakturačným meradlom
Ani jeden z uvedených dôvodov však podľa mňa nevysvetľuje hodnoverne obrovský rozdiel vo fakturovanej(podľa fakt.meradla) a nameranej(pomerové merače) spotrebe vody(r.2006-2.241,95m3,r.2007-1.521,1m3).Chyba v rozdielnej presnosti meradiel-podľa mňa -max.10-12%.Únik 2.240,resp.1520 m3 vody musí byť viditeľný(fakt.meradlo v suteréne).Spotreba SV za dom (44 bytov-rovnakých) od r.2000 v rozpätí 2.020-2570 m3.
Ako postupovať ďalej?Ak má niekto podobný problém ,ďakujem za radu.



Usporiadat
VieraHu VieraHu

VieraHu je offline (nepripojený) VieraHu

Mali sme podobný problém. Vodomery v bytoch sme montovali koncom roka 2004 a od roku 2005 sme začali odpisovať stav vodomerov v bytoch. Zo začiatku každý mesiac a zistili sme veľké rozdiely medzi fakturačným a bytovými vodomermi. Spravila som si kontrolu rozvodov v dome. Zavrela som všetky stupačky SV a kontrolovala som fakturačný vodomer. Za hodinu sa vodomer nepohol, to znamená, že voda v rozvodoch v zemi neuniká. Poslala som žiadosť na vodárenský podnik, aby nám vymenili vodomer. Po výmene a následnej kontrole v skúšobni zistili, že vodomer je vadný. Vodomer nám nedali nový, ale repasovaný a ten ukazoval nasledovne:
I. štvrťrok rozdiel 34 m3
II. štvrťrok rozdiel 47 m3
III. štvrťrok rozdiel 92 m3
Znova som žiadala o výmenu vodomeru a po preskúšaní zistili, že nevyhovuje.
Aj po tejto výmene bol rozdiel rozdiel za IV. štvrťrok 50 m3.
Po osobnej návšteve v zákazníckom centre som sa s nimi dohodla, že nám namontujú nový vodomer. Po jeho výmene rozdiel poklesol na 24 m3, K 1,067
čo je už prijateľné. Máme 28 bytov a rozdiel 8 m3 za mesiac už nie je veľa. Netreba dať na ich reči o čiernom odbere atď. Pri odpočte vodomerov si kontrolujem plomby a stav vodomerov.
Rada na záver : skúste požiadať o výmenu vodomeru a jeho preskúšanie. Ak by zistili, že je vyhovujúci, bude Vás to stáť asi 1 300.- Sk.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Pri výmene vodomeru žiadajte certifikát že bol oficiálne preskúšaný. Ja tam číslo vodomeru, dátum a výsledok, či splňuje normu plus ďalšie veci. To nevadí, že je repasovaný ak má certifikát.
Naposledy upravil Orim : 27.06.08 at 21:32
0 0
waitinka7 waitinka7

waitinka7 je offline (nepripojený) waitinka7

Ja mám trošku iný problém.
Prišlo nám vyúčtovanie za byt. Všetko by bolo OK, pokiaľ by som si nahodou neporovnala naklady za teplo v našom byte a v byte mojej známej.
Totižto ona býva v uplne rovnakej bytovke hned vedla nasej bytovky a v úplne rovnakom byte. Avšak naša bytovka má merače na teplo, ich nemá. Celá naša bytovka škrtí, lebo chce ušetriť, takže zákonite odber tepla do našej bytovky musí byť nižší ako ich a aj je. Rocne naklady za teplo su v nasom byte o 2600 Sk vyššie ako v jej! Nam sa teplo rozratava 30% podla m2 a 70% podľa jednotiek na meračoch. V jej bytovke všetko rovnym dielom podla m2. Ked som pisala spravcovi o tom, ako je to mozne, ze ziadam logicke vysvetlenie, tam mi napisal len cisla, ktore iba potvrdzujú, ze mám pravdu. Naša bytovka bere tepla 1760 GJ a jej 2224 GJ. Vraj mam reklamaciu napisat firme, ktora nam dala merace a ktora to pocita, ze oni s tym nemaju nic. Tak co teraz vlastne robit? Napisat reklamaciu? Podla mna ma budú chciet nejako odbit, ze ich vypocty su spravne atd...a nejake porovnavanie bytoviek s meracmi a bez ich nezaujima. Nemal nikto taky problem?
0 0
peton peton

peton je offline (nepripojený) peton

Takýto "problém" majú všetci vlastníci, ktorí porovnávajú neporovnateľné. Waitinka nikdy sa neporovnávaj so susedmi, či známymi pokiaľ nie sú rovnaké premenné, čo je aj tento prípad. Vypisovať sa Ti moc neoplatí - poviem to rovno, ušetri si poštovné a začítaj so do Porady. Je tu toho písané aj k Tvojmu "problému" veľmi veľa.
Jediné čo si môžeš porovnať je, ako si hospodárila s energiami oproti predchádzajúcemu obdobiu (-iam).
0 0
Karas Milan Karas Milan

Karas Milan je offline (nepripojený) Karas Milan

peton Pozri príspevok
Takýto "problém" majú všetci vlastníci, ktorí porovnávajú neporovnateľné. Waitinka nikdy sa neporovnávaj so susedmi
1, Jediné čo si môžeš porovnať je, ako si hospodárila s energiami oproti predchádzajúcemu obdobiu (-iam).
Ahoj Waitinka.

1, Detto si pozri panelák.

Ahoj
Ka Mil
0 0
waitinka7 waitinka7

waitinka7 je offline (nepripojený) waitinka7

Takze podla vas je to normalne a spravodlive? tak podla mna to teda nie je OK. A porovnavam jednotlive hodnoty tepla ktore idu do bytovky jednej a druhej, tak pri stejnom byte sa to musi nejako odrazit? V tomto pripade ale sme skodni my.
0 0
peton peton

peton je offline (nepripojený) peton

Waitinka, vôbec si to nepochopila. Nikto tu nehovorí o tom či je to spravodlivé alebo nie (pozri čo som písal pri vodnom stočnom). Je to v rámci zákona, ktorý je taký aký je a v rámci vašich dohôd medzi vlastníkmi.
A opäť a naposledy - porovnávaš neporovnateľné!
0 0
Jozef I Jozef I

Jozef I je offline (nepripojený) Jozef I

Som kto som
waitinka7 Pozri príspevok
Takze podla vas je to normalne a spravodlive? tak podla mna to teda nie je OK. A porovnavam jednotlive hodnoty tepla ktore idu do bytovky jednej a druhej, tak pri stejnom byte sa to musi nejako odrazit? V tomto pripade ale sme skodni my.
Na druhej strane si treba uvedomiť že iný byt (ak ste rovnaké bytovky) určite platí menej ako v tej druhej bytovke. Nakoľko celkovo ste odobrali menej tepla ako bytovka. Teda ak ty povieš že to je "nespravodlivé", čo povie tvoj sused, ktorý ušetril oproti rovnakému bytu v druhej bytovke napr. 3000 Sk ?
Predpokladám že pár bytov platí možno viac a iný zase menej. Celkovo musíte ako bytovka platiť menej keďže ste spotrebovali menej tepla ako dom.
Čisto teoreticky ti môžu zle merať merače a môžeš ich reklamovať. Ak máš pocit, že ste šetrili a aj tak platíte veľa. Ale v prípade neoprávnej reklamácie znášaš náklady ty.
0 0
waitinka7 waitinka7

waitinka7 je offline (nepripojený) waitinka7

Milí poraďáci,
vy asi trosku nechapete mna.
Ved ked su predsa dve rovnake bytovky, a porovnavam dva rovnake byty a viem presne, kolko GJ tepla islo do jednej aj druhej bytovky, tak si logicky viem vyratat, kto ma platit viac.
1. bytovka -2224 GJ
2. bytovka - 1760 GJ (tu byvam ja)
Pri vyuctovani bol naklad na teplo v 1. bytovke - 17600 Sk, v 2. bytovke - 20300 Sk.
to nie je rozdiel 5 Sk... Jednoducho mi ide o princíp .Takze Vam to nepripada nelogicke? Skoda.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Porovnala si aj zálohy za kúrenie? Tie neuvádzaš.
0 0
waitinka7 waitinka7

waitinka7 je offline (nepripojený) waitinka7

Zálohy predsa nie sú podstatné...dôležitý je ročný celkový náklad.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Porovnávala si náklady v byte. Preplatok je za náklad v byte. A ročne mali koľko u susedov zálohy na kúrenie v porovnaní s Vami? Ja som videla len uvedenú spotrebu GJ.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

waitinka7 Pozri príspevok
Zálohy predsa nie sú podstatné...dôležitý je ročný celkový náklad.
Vyúčtovanie je rozdiel medzi nákladmi a zálohami. Takže zálohy sú rovnako dôležité. Z čoho chceš potom vychádzať pri vyúčtovaní keď budeš vedieť len náklad?
0 0
waitinka7 waitinka7

waitinka7 je offline (nepripojený) waitinka7

Ja neporovnavam preplatky a nedoplatky, ale naklady, asi ma nerozumies.
Predsa to je jedno, ci zalohy platim 21800 a skutocny naklad je 21000, tak mam preplatok 800 Sk.
Naposledy upravil waitinka7 : 03.07.08 at 11:05 Dôvod: Opravila som sumu zo 700 na 800 Sk, prepacte, v rychlosti som sa sekla.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

waitinka7 Pozri príspevok
Ja mám trošku iný problém.
Prišlo nám vyúčtovanie za byt. Všetko by bolo OK, pokiaľ by som si nahodou neporovnala naklady za teplo v našom byte a v byte mojej známej.
Totižto ona býva v uplne rovnakej bytovke hned vedla nasej bytovky a v úplne rovnakom byte. Avšak naša bytovka má merače na teplo, ich nemá. Celá naša bytovka škrtí, lebo chce ušetriť, takže zákonite odber tepla do našej bytovky musí byť nižší ako ich a aj je. Rocne naklady za teplo su v nasom byte o 2600 Sk vyššie ako v jej! Nam sa teplo rozratava 30% podla m2 a 70% podľa jednotiek na meračoch. V jej bytovke všetko rovnym dielom podla m2. Ked som pisala spravcovi o tom, ako je to mozne, ze ziadam logicke vysvetlenie, tam mi napisal len cisla, ktore iba potvrdzujú, ze mám pravdu. Naša bytovka bere tepla 1760 GJ a jej 2224 GJ. Vraj mam reklamaciu napisat firme, ktora nam dala merace a ktora to pocita, ze oni s tym nemaju nic. Tak co teraz vlastne robit? Napisat reklamaciu? Podla mna ma budú chciet nejako odbit, ze ich vypocty su spravne atd...a nejake porovnavanie bytoviek s meracmi a bez ich nezaujima. Nemal nikto taky problem?
Uvedené informácie sú podľa mňa potom odlišné od toho čo chceš vedieť. Uvádzaš spotrebované GJ na teplo a náklady zas uvádzaš na rovnaké byty. Buď sa budú porovnávať celkové náklady (ale podľa spotreby je to jednoznačné) alebo ostaň pri porovnávaní nákladov za byt. Na vyhodnotení PRVN by si mala mať uvedené aj náklady na UK za Váš dom. Potom počet nameraných jednotiek... z toho vidíš náklady na jednu nameranú jednotku. Ešte si môžeš porovnať náklady na m2 vykurovanej plochy v jednom aj druhom dome. Ale ak ideš porovnávať náklady na byt... je aj rovnako polohovaný? Nedá sa odvolávať na to, že Vy máte merače a oni nemajú... ale porovnaj aj náklady za Tvoj a susedný byt. Za dom máte nižšiu spotrebu takže za dom musíte mať nižšie náklady. Ale byty sa skutočne nedajú porovnávať. Podľa mňa ešte na tie m2 vykurovanej plochy.
0 0
anonym222 anonym222

anonym222 je offline (nepripojený) anonym222

Waitinka, pokiaľ si dostala riadne vyučtovanie nákladov, poriadne si ho preštuduješ, musí ti byť všetko jasné. Musíš tam mať uvedené celkové náklady tepla na váš dom aj pomernú časť, ktorú si spotrebovala ty. Podľa stavu tvojich pomerových meračov si vieš skontrolovať, či si nespotrebovala viac ako je priemer na tvoj byt a pod. Medzi domami môžeš porovnávať iba celkovú spotrebu tepla. Medzi podobnými bytmi iba vtedy ak si vypočítaš pomernú časť pripadajúcu na tvoj byt, čo nie je prroblém z vyučtovania zistiť.
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

waitinka7 Pozri príspevok
Milí poraďáci,
vy asi trosku nechapete mna.
Ved ked su predsa dve rovnake bytovky, a porovnavam dva rovnake byty a viem presne, kolko GJ tepla islo do jednej aj druhej bytovky, tak si logicky viem vyratat, kto ma platit viac.
1. bytovka -2224 GJ
2. bytovka - 1760 GJ (tu byvam ja)
Pri vyuctovani bol naklad na teplo v 1. bytovke - 17600 Sk, v 2. bytovke - 20300 Sk.
to nie je rozdiel 5 Sk... Jednoducho mi ide o princíp .Takze Vam to nepripada nelogicke? Skoda.
Asi ťa teraz sklamem. Vôbec mi ten rozdiel nepripadá nelogický. Určite to bude presný matematický výpočet niečoho na základe nejakých podkladov. Celková cena v dome s vyššou spotrebou bude určite vyššia ako v dome s nižšou spotrebou.
Predstav si u nás dva úplne rovnaké byty, na tej istej strane, rozdiel je medzi nimi 2 poschodia. Obidva sú v strede. Rozdiel v platbách bol medzi nimi okolo 8 000.- Sk. bolo to dávnejšie a to sme vtedy mali odhlasovaný pomer 80 na 20, pomeráky na plochu. Ja ťa chápem, že u vás je spotreba síce celková nižšia ale platby v niektorých jednotlivých bytoch môžu byť u vás vyššie ako vo vedľajšej bytovke.
A logicky všetky byty vo vedľajšej bytovke zaplatia za teplo viac ako všetky byty spolu vo vašej bytovke.

Popýtaj sa ostatných susedov koľko zaplatili oni.
Naposledy upravil Orim : 02.07.08 at 20:59
0 0
Karas Milan Karas Milan

Karas Milan je offline (nepripojený) Karas Milan

waitinka7 Pozri príspevok
Ja neporovnavam preplatky a nedoplatky, ale naklady, asi ma nerozumies.
Predsa to je jedno, ci zalohy platim 21800 a skutocny naklad je 21000, tak mam preplatok 700 Sk.
A 100 Sk je sprepitné
Ka Mil
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

waitinka7 Pozri príspevok
Ja neporovnavam preplatky a nedoplatky, ale naklady, asi ma nerozumies.
Predsa to je jedno, ci zalohy platim 21800 a skutocny naklad je 21000, tak mam preplatok 700 Sk.
Ak to lepšie pochopíš je to tak, že v paneláku bez meračov sa rozpočítali náklady medzi všetkých podľa plochy a tým zniesli aj vyššie náklady ako vo Vašom , kde ste šetrili-škrtili viac.
Vo Vašom paneláku sa rozpočítalo teplo podľa meračov a to na úkor "štrílkov", ktorí sa postarali o to, aby na tvoj byt pripadlo väčšie množstvo tepla, ako keby si to mala na plochu.
Moj názor na merače je známy, už som ho prezentovala a preto merače v mojom paneláku nechcem, pokiaľ bude systém rozpočítania tak "sprosto" nedokonalý aký je!
0 0
Jozef I Jozef I

Jozef I je offline (nepripojený) Jozef I

Som kto som
Aby sme tu zbytočne nepolemizovali a nepredbiehali sa v tom kto má pravdu a kto koho nechápe, navrhol by som, aby sem waitinka7 prilepila alebo napísala CELÉ svoje vyúčtovania a vyúčtovanie svojej známej s vedlajšieho domu. Aby sme si vedeli všetky údaje prezrieť a prepočítať. (údaje za dom aj byt)
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať