Zavrieť

Porady

Ake podklady potrebujem k rozvodu s cudzinkou?

1) Manželka je cudzinka a brali sme sa v cudzine. Sobášny list nieje v slovenčine. Na slovensku sme dostali "oznámenie o uzavretí manželstva", ten je v slovenčine .... stačí dať na slovenský sud k rozvodu toto oznámenie?
2) Ako doklad k poslednému spoločnému pobytu na území SR mám dať aký doklad ak máme byt v osobnom vlastníctve?

Ďakujem moc za radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    profesional je offline (nepripojený) profesional

    Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac profesional
    Najprv treba preskúmať jurisdikčnú právomoc súdu. Ak máte obaja pobyt na území SR a nemáte pobyt súbežne v inom štáte (mimo EÚ, nakoľko v EÚ je súbeh pobytov nelegálny), tak je možné, že budete spadať pod slovenskú jurisdikciu. Ak máte trvalé pobyty v rozdielnych štátoch, tak môžte jurisdikčne spadať mimo slovenské súdy. Problém je, že ešte bude treba preskúmať medzinárodné zmluvy medzi SR a krajinou, kde je manželka občiankou. Lebo niektoré medzinárodné zmluvy stanovujú jurisdikčnú právomoc podľa štátneho občianstva a nie podľa pobytu. Keď úspešne dospejete k tomu, že spadáte pod slovenskú jurisdikciu tak:

    Pri konaní o návrhu na rozvod manželstva sa adresa trvalého pobytu nedokazuje. Iba sa adresy uvedú v samotnom návrhu na rozvod.

    Vlastníctvo nehnuteľnosti a pobyt, nie sú po právnej stránke jedna a tá istá kategória. To, že vlastníte nejakú nehnuteľnosť neznamená, že tam máte pobyt.

    Takže ak chceš poradiť viac, tak napíš:

    Aké štátne občianstvo má manželka, kde máš trvalý pobyt ty a kde ona.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Peter787878 Ja mam trvalý pobyt SR, ona je obcianka mimo EU ale ma trvalý pobyt v SR (aktualne byva v rusku - a pobyt zanikne asi nasledne) .... ak teda nemusim dokladovat zrejme jurisdikciu tak zostava otazka toho sobacneho listu .... mam v rustine sobasny a v slovencine doklad o uzavreti manzelstva. Dokladovat tym slovenským, či treba aj preložiť oficiálne ruský? Vdaka za pomoc.
    Peter787878 PS: da sa odporca nahradit iným slovom ?
    misoft Protistrana - ale v prípade jurisdikcie - je navrhovateľ a odporca. Takže musí byť odporca.
    profesional V tomto prípade, ak je manželstvo zapísané v špeciálnej matrike SR, postačí výpis z nej. To vybavíš na MV SR. Ak tam manželstvo zapísané nie je a manželka je občiankou inej krajiny, budeš musieť podať návrh na súd v krajine, v matrike ktorej je manželstvo zapísané.
      zbaliť

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    - Doklady .... všetky náležitosti, ktoré sú potrebné. Samozrejme, že v úradnom jazyku.
    - Vyhľadaj právnika, lebo hento nezvládneš sám

    Čítaj
    https://nanicmama.sme.sk/pravna-pora...-s-cudzincom-0
    ivka70 16.05.18 11:23 odstránil(a) z Porady

    Ake podklady potrebujem k rozvodu s cudzinkou?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.