Zavrieť

Porady

Vymena rozvodov - poskodenie sukr. majetku?

Dobry den

v nasej bytovke nedavno menili stupacky a este nas caka vymena lezatych rozvodov. Nakolko byvame na prizemi, pre nas to znamena, ze priamo v nasom byte budu nieco s tym robit - neviem presne co, spravca sam nevie vysvetlit.
Na predposlednej schodzke jeden majitel prizemneho bytu ziadal spolocenstvo, aby nam odsuhlasili "odskodne", kedze pocas tychto prac vraj budu poskodene parkety. Samozrejme sa rozhodlo, ze ziadne odskodne nedostaneme.
Podla noveho zakona sme povinni umoznit opravy, avsak nic som nenasla v zakone o tom, ci mame narok na nejaku financnu komenzaciu v pripade poskodenia nasho sukromneho majetku.
Uprimne povedane, ja tych robotnikov nerada pustam ani len v spinavych monterkach do nasho bytu, nehovoriac o tom, ze ked nam rozvrtjau parkety, tak vlastne v celej izbe to musime vymenit, co nas len material bude stat min. 150,- EUR.

Viete mi poradit, ci mame narok na nejaku fin. kompenzaciu?
Usporiadat
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Podľa mňa, ak niekto poškodí cudzí majetok, tak poškodený má vždy nárok na náhradu. Lenže keď sa nedohodnete v rámci spoločenstva, tak si budete musieť uplatniť nárok na náhradu škody u firmy, ktorá vykoná opravu. Výšku škody budete musieť preukázať, čo bude asi na dlhé lakte. Zase na druhej strane neviem, z čoho by spoločenstvo mohlo zaplatiť škodu, keď vznikne na súkromnom majetku a nie na spoločných častiach domu. Na vašom mieste by som sa predsa ešte len pokúsila dohodnúť s vlastníkmi, aby vám tú prípadnú škodu nahradili (napr. aj z fondu opráv, ak by hlasovaním rozhodli o takomto čerpaní), veď určite tam máte aj rozumných ľudí, ktorí vás podporia pri hlasovaní na schôdzi. Koniec-koncov nejde sa robiť oprava pre vás, ale pre všetkých.
2 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
felix1 felix1

felix1 je offline (nepripojený) felix1

ja
Aka oprava ? Coho sa chcte doprosovat ? O odskodnom sa urcite nebude dat dohodnut, ale dat Vas byt do povodneho stavu povazujem za samozrejmost. Ci to bude zabezpecovat firma realizujuca opravu, alebo samostatne spravca je jedina vec na ktorej je nutne dohodnut sa.
Naposledy upravil felix1 : 28.04.10 at 15:56
2 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Ak vlastník, vlastníci rozhodnú, schvália opravu a pri oprave poškodia iný byt sú povinní závady, poškodenia odstrániť.

Ako píše felix, pred opravou sa treba dohodnúť, odfotiť pôvodný satv pred opravou a po oprave. Ak nie, potom škodu vymáhať na súde.

Možno ma zasa ktosi poškrábe, aj česky, že citujem zákon, ale čo.

Zákon 182/1993, § 11, odsek 2 až 3.

(2) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný odstrániť závady a poškodenia, ktoré na iných bytoch alebo nebytových priestoroch v dome alebo na spoločných častiach domu alebo spoločných zariadeniach domu alebo príslušenstve spôsobil sám alebo osoby, ktoré jeho byt alebo nebytový priestor užívajú.

(3) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný umožniť na požiadanie na nevyhnutný čas a v nevyhnutnej miere vstup do bytu alebo nebytového priestoru zástupcovi spoločenstva, správcovi a osobe oprávnenej vykonávať opravu a údržbu za účelom vykonania obhliadky alebo opravy, ak opravu nezabezpečí sám alebo ak ide o opravu spoločných častí domu alebo spoločných zariadení domu prístupných z jeho bytu alebo montáž a údržbu zariadení na meranie spotreby tepla a vody v byte a nebytovom priestore a odpočet nameraných hodnôt..

(4) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome nemôže vykonávať úpravy bytu alebo nebytového priestoru v dome, ktorými by ohrozoval alebo rušil ostatných v neprimeranom rozsahu alebo by menil vzhľad domu bez súhlasu spoločenstva; ak sa spoločenstvo nezriaďuje, je potrebný súhlas väčšiny všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Ustanovenia osobitných predpisov nie sú tým dotknuté. 13)

13) Napr. § 54 a nasl. zákona č. 50/1976 Zb. o územnom plánovaní a stavebnom poriadku (stavebný zákon) v znení zákona č. 103/1990 Zb. a zákona č.262/1992 Zb.
2 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

nesti Pozri príspevok
Dobry den

v nasej bytovke nedavno menili stupacky a este nas caka vymena lezatych rozvodov. Nakolko byvame na prizemi, pre nas to znamena, ze priamo v nasom byte budu nieco s tym robit - neviem presne co, spravca sam nevie vysvetlit.
Na predposlednej schodzke jeden majitel prizemneho bytu ziadal spolocenstvo, aby nam odsuhlasili "odskodne", kedze pocas tychto prac vraj budu poskodene parkety. Samozrejme sa rozhodlo, ze ziadne odskodne nedostaneme.
Podla noveho zakona sme povinni umoznit opravy, avsak nic som nenasla v zakone o tom, ci mame narok na nejaku financnu komenzaciu v pripade poskodenia nasho sukromneho majetku.
Uprimne povedane, ja tych robotnikov nerada pustam ani len v spinavych monterkach do nasho bytu, nehovoriac o tom, ze ked nam rozvrtjau parkety, tak vlastne v celej izbe to musime vymenit, co nas len material bude stat min. 150,- EUR.

Viete mi poradit, ci mame narok na nejaku fin. kompenzaciu?
Toto je večný problém s takými rozsiahlymi rekonštrukciami a generálnymi opravami. Napr. u nás sa tiež navrhovalo vymeniť všetky stúpačky, urobila sa kalkulácia a tá sa predložila na schôdzi. Najprv boli všetci vytešení, že síce to bude stáť majland (vychádzalo to pred 3 rokmi na 2 mil. SKK - stupačky v 10 podlažnom dome pre 92 bytov). Po tom, čo som oponoval, že to sú len náklady na samotnú výmenu a že následne si ale každý majiteľ bude musieť opraviť rozbombardované jadro na vlastné náklady, lebo to v kalkulácii nie je, tak sa už ľudia zarazili, lebo kopec z nich má jadro prerobené - vymurované. Takže pri výmene trubiek by sa museli tie murované jadrá rozbiť, aby sa inštalatéri dostali do šachty. A keby oprava každého bytu mala byť hradená z fondu, tak by to stálo viac, než samotná výmena stúpačiek. Ani by nebolo možné to vopred vypočítať, lebo každý byt by stál inú sumu dať ho do pôvodného stavu.

Tak z výmeny stúpačiek pekne krásne zišlo... nikto to neodsúhlasil.
0 0
Laco-monter Laco-monter

Laco-monter je offline (nepripojený) Laco-monter

Stupačky je NUTNÉ vymeniť , hlavne v 40-ročnom dome,
lebo nastane havarijná situacia a síce,že prehrdzavená rura praskne , može sa to stať aj nadránom v noci a potom budú škody ďaleko,ďaleko väčšie ako niekoĺko rozbitých kachličiek ....
3 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Laco-monter Pozri príspevok
Stupačky je NUTNÉ vymeniť , hlavne v 40-ročnom dome,
lebo nastane havarijná situacia a síce,že prehrdzavená rura praskne , može sa to stať aj nadránom v noci a potom budú škody ďaleko,ďaleko väčšie ako niekoĺko rozbitých kachličiek ....
Náš dom má cca 15 rokov.
0 0
felix1 felix1

felix1 je offline (nepripojený) felix1

ja
,,A keby oprava každého bytu mala byť hradená z fondu, tak by to stálo viac, než samotná výmena stúpačiek. Ani by nebolo možné to vopred vypočítať, lebo každý byt by stál inú sumu dať ho do pôvodného stavu.,,

To je ale trochu rozdiel ci ma kazdy byt priblizne rovnake naklady na opravu po vymene stupaciek, alebo len jeden byt ma parkety nasekane ako na prikurovanie v zaujme celeho domu
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

felix1 Pozri príspevok
,,A keby oprava každého bytu mala byť hradená z fondu, tak by to stálo viac, než samotná výmena stúpačiek. Ani by nebolo možné to vopred vypočítať, lebo každý byt by stál inú sumu dať ho do pôvodného stavu.,,

To je ale trochu rozdiel ci ma kazdy byt priblizne rovnake naklady na opravu po vymene stupaciek, alebo len jeden byt ma parkety nasekane ako na prikurovanie v zaujme celeho domu
Ak ti ide len o tie parkety, môžeš si ich zakryť na dobu výmeny rozvodom napr. 5 mm sololitom, alebo hrubým kartónom.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

sito Pozri príspevok
Zákon 182/1993, § 11, odsek 2 až 3.



(3) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný umožniť na požiadanie na nevyhnutný čas a v nevyhnutnej miere vstup do bytu alebo nebytového priestoru zástupcovi spoločenstva, správcovi a osobe oprávnenej vykonávať opravu a údržbu za účelom vykonania obhliadky alebo opravy,
To este neznamena, ze musi strpiet cinnost, ktorou sa poskodi jeho majetok bez nalezitej kompenzacie. Oprava je napriklad vymena radiatora, vymena stupaciek a rozvodov rozhodne nie je oprava, ale rekonstrukcia.
0 0
Laco-monter Laco-monter

Laco-monter je offline (nepripojený) Laco-monter

felix1 Pozri príspevok
,,A keby oprava každého bytu mala byť hradená z fondu, tak by to stálo viac, než samotná výmena stúpačiek. Ani by nebolo možné to vopred vypočítať, lebo každý byt by stál inú sumu dať ho do pôvodného stavu.,,

To je ale trochu rozdiel ci ma kazdy byt priblizne rovnake naklady na opravu po vymene stupaciek, alebo len jeden byt ma parkety nasekane ako na prikurovanie v zaujme celeho domu
Pri výmene stupačiek , nie je potrebné nič "dávať do povodného stavu"

Každý jeden majiteľ bytu ma nechať prístup ku zvislým vedeniam, trebars tak,že vo WC bude mať odnímateľné panely, nie natvrdo zamurované.

Rozumný a predvídavý človek, by to tak urobil.
2 0
nesti nesti

nesti je offline (nepripojený) nesti

vymenu stupaciek uz mame za sebou - tam sa dohodlo, ze nikto nema narok na financnu nahradu, tak sme potom jadro dali do poriadku z vlastnych penazi, i ked sme to uz predtym mali prerobene. zas otazkou je aj to, ake velke odnimatelne panely by si tam dal? lebo nam vyrezali zadnu stenu vo wc az do vysky 1,8 m cca.

v tomto nasom pripade uz ide len o to, ze kvoli tym lezatym rozvodom len v prizemnych bytoch budu pracovat, takze len cca. 9 vlastnikom budu nasekane parkety. ostatnym vlastnikom je to fuk, podla nich my mame len smolu... a to je to co sa nam velmi nepaci. a este surovo napisali do zapisnice ze my vsetci na prizemi sme potom zodpovedni za pripadnu havariu, ked to nedovolime
1 0
nesti nesti

nesti je offline (nepripojený) nesti

sito Pozri príspevok
Ak vlastník, vlastníci rozhodnú, schvália opravu a pri oprave poškodia iný byt sú povinní závady, poškodenia odstrániť.

Ako píše felix, pred opravou sa treba dohodnúť, odfotiť pôvodný satv pred opravou a po oprave. Ak nie, potom škodu vymáhať na súde.

Možno ma zasa ktosi poškrábe, aj česky, že citujem zákon, ale čo.

Zákon 182/1993, § 11, odsek 2 až 3.

(2) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný odstrániť závady a poškodenia, ktoré na iných bytoch alebo nebytových priestoroch v dome alebo na spoločných častiach domu alebo spoločných zariadeniach domu alebo príslušenstve spôsobil sám alebo osoby, ktoré jeho byt alebo nebytový priestor užívajú.

(3) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný umožniť na požiadanie na nevyhnutný čas a v nevyhnutnej miere vstup do bytu alebo nebytového priestoru zástupcovi spoločenstva, správcovi a osobe oprávnenej vykonávať opravu a údržbu za účelom vykonania obhliadky alebo opravy, ak opravu nezabezpečí sám alebo ak ide o opravu spoločných častí domu alebo spoločných zariadení domu prístupných z jeho bytu alebo montáž a údržbu zariadení na meranie spotreby tepla a vody v byte a nebytovom priestore a odpočet nameraných hodnôt..

(4) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome nemôže vykonávať úpravy bytu alebo nebytového priestoru v dome, ktorými by ohrozoval alebo rušil ostatných v neprimeranom rozsahu alebo by menil vzhľad domu bez súhlasu spoločenstva; ak sa spoločenstvo nezriaďuje, je potrebný súhlas väčšiny všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Ustanovenia osobitných predpisov nie sú tým dotknuté. 13)

13) Napr. § 54 a nasl. zákona č. 50/1976 Zb. o územnom plánovaní a stavebnom poriadku (stavebný zákon) v znení zákona č. 103/1990 Zb. a zákona č.262/1992 Zb.
nehnevaj sa, ale ja som v tmto zakone nenasla odpoved na nas problem...
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

nesti Pozri príspevok
nehnevaj sa, ale ja som v tmto zakone nenasla odpoved na nas problem...
Nehnevám sa. Bolo mi tu na PORADE vytknuté, že nemám citovať zákon, ale ti povedať kde si ho máš prečítať. Porušil som to, ale nezabralo to!

Toto je §, je pokrútený. Prečo?

Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný odstrániť závady a poškodenia, ktoré na iných bytoch spôsobil sám, alebo.

Rozhodnem sa, že si spravím vlastný satelit na streche, ale môže nás byť viac, alebo väčšina. Pri sekaní rozvodov do jednotlivých bytov, náhodou presekneme prívod elektriny do tvojho bytu. Poškodili sme tvoj byt? Poškodili! A zákon ukladá povinnosť vlastníkovi, prípadne vlastníkom, aby závadu, poškodenie odstránili, teda aj uhradili.

Po rozhodnutí vlastníkov sa vymieňa sa kúrenie, to ide cez miestnosti, prístup je otvorený, ale aj tak môže dojsť k poškodeniu, kto to poškodenie odstráni? Ako píše Chobot, obložiť steny, podlahy, aby bola čo najmenšia možnosť poškodenia bytu.

Ale ako píše Laco-monter:

Každý jeden majiteľ bytu ma nechať prístup ku zvislým vedeniam, trebars tak,že vo WC bude mať odnímateľné panely, nie natvrdo zamurované.

Rozumný a predvídavý človek, by to tak urobil.

Bol tu taký prípad, pani si dala zamurovať spoločné zariadenie, stúpačky a pri poruche nechcela umožniť odstránenie poruchy, lebo ona to má vymurované, ale ostatných môže vytápať. Neviem ako to tam dopadlo, neozvala sa potom. Podstatné je, že nemôže obmedzovať prístup k spoločným zariadeniam, ani keď sú, prechádzajú cez jej byt.

Tie §§§ sú pokrútené preto, aby sa zákon mohol ohýbať.
2 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

slavica Pozri príspevok
Vieš Sitečko, veľa ľudí si vôbec neuvedomuje, že ten súkromný majetok im dal štát do rúk preto, aby sa oň starali /ten kto si ho kúpil za drahé peniaze sa oň musí starať o to viac/....a keďže byty sú súčasťou jedneho domu sú povinní správať sa tak aby tou súčasťou celku boli aj naďalej. A ak sa im nepáči nech si postavia chalupu a tam si môžu svoj súkromný majetok nechať aj padnúť na hlavu....kto to pochopil má u mňa bod
Slávka, nepamätám si, že by štát rozdával majetok, byty. Družstevné sa prevádzali za nesplatenú anuitu, ostatne za poplatok a myslím, že boli určené hranice, nie za trhovú cenu. Teda, kto chcel mohol sa stať vlastníkom, prípadne sa ešte môže stať. V ostatnom som s Tebou za jedno. Ale v dome sú hranice, toto je moje a toto je naše. Pravidlá sú dané zákonom, upresniť sa dujú v zmluve o SVB, alebo výkone správy.
1 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

10 Sk., to ako keby rozdával. Aj keby za m2.
1 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Ale, dievčatá, dievčatá... Nepotrebujete nejaké alergényka?
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Príspevok a aj dva predchádzajúce vymazaný, lebo reagovali na Slavicine príspevky, ktoré však zmazala, takže tie moje potom nedávali zmysel..

Slavica, mimochodom, môj pôvodný príspevok bol VHODNý k tomu, čo si napísala a radšej zmazala - asi si sa za vlastný príspevok hanbila?.
Naposledy upravil Llívia : 30.04.10 at 19:23
0 0
nesti nesti

nesti je offline (nepripojený) nesti

v nasom pripade vobec nejde o odkupeny druzstevny byt, takze bola by som rada, keby ste sa drzali temy. neotvorila som ju totiz na vase pseudohadky

ak v tom chcete pokracovat, otvorte vlastnu temu.
dakujem
0 0
nesti nesti

nesti je offline (nepripojený) nesti

sito Pozri príspevok
Nehnevám sa. Bolo mi tu na PORADE vytknuté, že nemám citovať zákon, ale ti povedať kde si ho máš prečítať. Porušil som to, ale nezabralo to!

Toto je §, je pokrútený. Prečo?

Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný odstrániť závady a poškodenia, ktoré na iných bytoch spôsobil sám, alebo.

Rozhodnem sa, že si spravím vlastný satelit na streche, ale môže nás byť viac, alebo väčšina. Pri sekaní rozvodov do jednotlivých bytov, náhodou presekneme prívod elektriny do tvojho bytu. Poškodili sme tvoj byt? Poškodili! A zákon ukladá povinnosť vlastníkovi, prípadne vlastníkom, aby závadu, poškodenie odstránili, teda aj uhradili.

Po rozhodnutí vlastníkov sa vymieňa sa kúrenie, to ide cez miestnosti, prístup je otvorený, ale aj tak môže dojsť k poškodeniu, kto to poškodenie odstráni? Ako píše Chobot, obložiť steny, podlahy, aby bola čo najmenšia možnosť poškodenia bytu.

Ale ako píše Laco-monter:

Každý jeden majiteľ bytu ma nechať prístup ku zvislým vedeniam, trebars tak,že vo WC bude mať odnímateľné panely, nie natvrdo zamurované.

Rozumný a predvídavý človek, by to tak urobil.

Bol tu taký prípad, pani si dala zamurovať spoločné zariadenie, stúpačky a pri poruche nechcela umožniť odstránenie poruchy, lebo ona to má vymurované, ale ostatných môže vytápať. Neviem ako to tam dopadlo, neozvala sa potom. Podstatné je, že nemôže obmedzovať prístup k spoločným zariadeniam, ani keď sú, prechádzajú cez jej byt.

Tie §§§ sú pokrútené preto, aby sa zákon mohol ohýbať.
sito,
mne ten paragraf hovori, ze vlastnik bytu alebo nebyt. priestoru je povinny odstranit zavady a poskodenia, ktore na inych bytoch sposobil sam, alebo osoby, ktore jeho byt uzivaju - v nasom pripade ale skoda bdue sposobena firmou, ktora tie rozvody ide vymenit.

A ide tu o lezate rozvody, tak tie naozaj neviem, ako sme mohli nechat spristupnene
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

nesti Pozri príspevok
sito,
mne ten paragraf hovori, ze vlastnik bytu alebo nebyt. priestoru je povinny odstranit zavady a poskodenia, ktore na inych bytoch sposobil sam, alebo osoby, ktore jeho byt uzivaju - v nasom pripade ale skoda bdue sposobena firmou, ktora tie rozvody ide vymenit.

A ide tu o lezate rozvody, tak tie naozaj neviem, ako sme mohli nechat spristupnene
Kto tu firmu pozval do domu???

A pokiaľ sa jedná o vodorovné rozvody v byte, napojené na stúpačky je to záležitosť bytu, teda, ak ich nemáš v poriadku, zákon hovori, daj si ich do poriadku. Ak ich máš v poriadku, prečo ti ich chce dávať na silu niekto do poriadku??? Asi cíti zisk!
Naposledy upravil sito : 30.04.10 at 23:08
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať