Zavrieť

Porady

Zákon č. 79/2015 Z. z. o odpadoch - novela

Ahojte,
zakladám debatu, pretože by som bola rada, ak by sme si tu k tejto téme "podebatili", uviedli postupy, koho sa týka registrácia,ako sa pasujete s touto administratívou, registrácia, hlásenia...
Budem sa tešiť každej informácii ohľadom toho.
https://www.podnikajte.sk/pravo-a-le...e-odpady.xhtml
Naposledy upravil kopretinka : 04.10.16 at 11:54
Usporiadat
Sarlotka Sarlotka

Sarlotka je offline (nepripojený) Sarlotka

http://www.minzp.sk/oblasti/odpady-obaly/

Dňa 01.01.2016 nadobudol účinnosť zákon č. 79/2015 Z. z. o odpadoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len „nový zákon o odpadoch“). V zmysle § 135 ods. 10 výrobca, ktorý sa k 01. januáru 2016 považuje za výrobcu vyhradeného výrobku, a ktorý k tomuto dňu uvádza na trh výrobok, ktorý je vyhradeným výrobkom podľa nového zákona o odpadoch, je povinný žiadosť o zápis do Registra výrobcov vyhradeného výrobku podať do 31. januára 2016, pričom povinnosť uvedenú v § 30 ods. 2 až 4 a § 27 ods. 18 a 19 a povinnosť oznámiť ministerstvu splnomocneného zástupcu je povinný splniť do 30. júna 2016.

Ak bol tento výrobca k 01. januáru 2016 registrovaný podľa doterajších právnych predpisov v registri vedenom ministerstvom, považuje sa za registrovaného v Registri výrobcov vyhradeného výrobku podľa nového zákona o odpadoch, pričom povinnosť uvedenú v § 30 ods. 2 až 4 a § 27 ods. 18 a 19 a povinnosť oznámiť ministerstvu splnomocneného zástupcu je povinný splniť do 30. júna 2016.

Z vyššie uvedeného vyplýva, že ak spoločnosť je registrovaná v niektorom registri, ktorý je vedený ministerstvom (t.j. Register pre batérie a akumulátory, Register výrobcov elektrozariadení, Register povinných osôb pre obaly), tak sa nemusí znovu registrovať, len je potrebné oznámiť ministerstvu do 30. júna 2016 spôsob plnenia vyhradených povinností, t.j. individuálne plnenie alebo prostredníctvom organizácie zodpovednosti výrobcu.

Ak spoločnosť uvádza na trh aj iné výrobky, ktoré sú v zmysle nového zákona o odpadoch definované ako vyhradený výrobok, je potrebné požiadať o zápis do Registra výrobcov vyhradeného výrobku do 31. januára 2016 a následne oznámiť ministerstvu do 30. júna 2016 spôsob plnenia vyhradených povinností, t.j. individuálne plnenie alebo prostredníctvom organizácií zodpovednosti výrobcu.

V zmysle § 135 ods. 16 nového zákona o odpadoch sa na výrobcu vyhradeného výrobku požiadavka na spôsob plnenia vyhradených povinností uvedenú v § 27 ods. 6 do 30. júna 2016 neuplatní a namiesto individuálneho alebo kolektívneho plnenia týchto povinností je povinný plniť ich sám alebo prostredníctvom osôb, ktoré mali postavenie oprávnenej organizácie, kolektívnej organizácie alebo tretej osoby.

Dovoľujeme si upozorniť, že ak výrobca vyhradeného výrobku bude plniť vyhradené povinnosti individuálne, je potrebné mať ministerstvom udelenú autorizáciu na výkon činnosti individuálneho nakladania s vyhradeným prúdom odpadu. Na udeľovanie autorizácie sa vzťahuje všeobecný právny predpis o správnom konaní, preto odporúčame podať žiadosť o udelenie autorizácie na výkon činnosti individuálneho nakladania s vyhradeným prúdom odpadu v dostatočnom časovom predstihu tak, aby bola zachovaná kontinuita plnenia povinností výrobcu vyhradeného výrobku podľa doterajších právnych predpisov a od 01. júla 2016 podľa nového zákona o odpadoch.
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

a takto nenápadne - nápadne sa zavádzajú ďalšie a ´dalšie dane..... Tak ako PZP, tak ako koncesioárske poplatky....
1 0
kopretinka kopretinka

kopretinka je offline (nepripojený) kopretinka

toto je taký neskutočný paškvil,že až............nech mi niekto vysvetlí,prečo ja mám platiť za odpad?Zákazníkovi dám akurát mikroténový sáčok,ktorý on doma hodí do odpadu,ktorý triedi....alebo netriedi,ale v každom prípade on si platí za odpad.
prečo ja mám platiť??????za čo?????
To príde firma k nemu domov a zoberie od neho ten môj konkrétny sáčok?
Ja toto fakt N E CH Á P E M
Vie mi to niekto vysvetliť?
ten poplatok tej firme,je vyšší,ako suma,čo miniem za tie sáčky....
2 0
Cobra99 Cobra99

Cobra99 je offline (nepripojený) Cobra99

muž
Nikde sa registrovať nebudem, ani nebudem platiť nejaké dementné poplatky, ktoré si che niekto nakradnúť pre seba. Prvý úradník čo mi pošle nejakú výzvu si to odnesie.
0 0
kopretinka kopretinka

kopretinka je offline (nepripojený) kopretinka

Cobra99
Nikde sa registrovať nebudem, ani nebudem platiť nejaké dementné poplatky, ktoré si che niekto nakradnúť pre seba. Prvý úradník čo mi pošle nejakú výzvu si to odnesie.
A ako si to odnesie?Hodíš mu na hlavu svoj odpad,aby ho odniesol?Alebo ho zastrelíš?
žiadna výzva ti nepríde.príde ti kontrola z ministerstva a vyrúbia ti pokutu v takej výške,že ťa to zruinuje.Ale zatiaľ ministerstvo nemá na to ľudí a ani nevie,ako tie kontroly bude robiť.
0 0
Soňa K Soňa K

Soňa K je offline (nepripojený) Soňa K

Podnikateľ, ktorý prevádzkuje e-shop a tým pádom balí tovar do obalu, musí mať uzatvorenú Zmluvu s firmou, ktorá je registrovaná v Registri. Keď uzatvorí Zmluvu s firmou, ktorá nie je registrovaná, má problém on. Takže príjemný priestor na kšefty so spriaznenými firmami, branie úplatkov za zjednodušený zápis do Registra a pod. To je podľa mňa jeden z nosných motívov prijatia tohto Zákona.
0 0
kopretinka kopretinka

kopretinka je offline (nepripojený) kopretinka

je 11 firiem,z ktorých si máš vybrať,že kde sa zaregistruješ.
Kto tieto firmy určil,na základe čoho?
Aká bude ich činnosť? To budú chodiť po Slovensku,obiehať svojich zaregistrovaných a brať od nich ten odpad?
To ako vážne???
kto ich bude kontrolovať?
No nikto........nebudú nič robiť,iba brať peniaze.

Soňa K
Podnikateľ, ktorý prevádzkuje e-shop.......
zákon o odpadoch sa netýka iba eshopu,ale absolútne každého obchodu,podnikateľa....aj murára,lebo mu ostane vrece od cementu,kaderníčky,lebo jej ostávajú obaly od kozmetiky,aj účtovníčky,lebo používa kanc.papier a keď ho rozbalí,zostane jej obal.....
0 0
kopretinka kopretinka

kopretinka je offline (nepripojený) kopretinka

to zaregistrovanie a zaplatenie poplatku nie je to najhoršie,ale každý druh odpadu treba odvážiť a zapísať a to D E N N E !!! A potom 1/4 ročne sa posielajú hlásenia.........odpad treba presne klasifikovať,vrraj tá príloha obsahuje 40strán,toľko druhov odpadu existuje....a reštaurácie,a rôzne druhy stánkov budú okrem obalov vážiť a evidovať aj odpad z jedla.
By ma zaujímalo,ako ja budem vážiť tie mikrot.sáčky.....na toto ani smajlík neexistuje....
2 0
Soňa K Soňa K

Soňa K je offline (nepripojený) Soňa K

Smajlík neexistuje, ale je to fajn príležitosť, ako podojiť štát, čiže nás všetkých.
0 0
Soňa K Soňa K

Soňa K je offline (nepripojený) Soňa K

A nakoniec nejde ani tak o odpady, ale o to, ako budú spravené papiere.
1 0
kopretinka kopretinka

kopretinka je offline (nepripojený) kopretinka

to nie je dojenie štátu....to štát dojí nás.......
1 0
Soňa K Soňa K

Soňa K je offline (nepripojený) Soňa K

A to je na tom tá najväčšia zvrátenosť.
0 0
Soňa K Soňa K

Soňa K je offline (nepripojený) Soňa K

kopretinka
to nie je dojenie štátu....to štát dojí nás.......
štát niekto spravuje a tí sa neodhodia
0 0
felix1 felix1

felix1 je offline (nepripojený) felix1

ja
Dovezes tovar a predas ho v SR, zaplatis poplatok do fondu a das tuto polozku do konecnej ceny.
Tvoja konkurencia z EU preda rovnaky tovar ( vyrobca SRN, predajca CZ alebo AT ) priamo tvojmu odberatelovi a neplati nic ani zahranicna firma ani konecny prijemca v SR...
0 0
TaraNoelle TaraNoelle

TaraNoelle je offline (nepripojený) TaraNoelle

Ja platím OZV paušál, za to že mám MÁLO odpadu, teda neplatím podľa váhy, ale štvrťročne paušálne. Po prepočte na kus obalu ma obal vyjde viac ako samotný tovar ktorý do neho balím !
0 0
zanetth zanetth

zanetth je offline (nepripojený) zanetth

Ja neviem, či sa mám nad týmto zákonom smiať alebo rozplakať (vzhľadom na hroziace pokuty sa asi rozplačem). Už nie som si ani istá, či to dobre chápem...To nemôžu myslieť vážne. To akože ja ako živnostníčka, čo pracujem z domu na PC a vyprodukujem minimum odpadu, mám vždy podávať hlásenie, že som zahodila jeden obal od kancelárskeho papiera a raz za štvrťroka prázdny toner alebo nejaký sáčik, v ktorom bolo niečo zabalené? A každý deň evidovať, aký odpad som vyprodukovala? To je choré... Chápem to dobre?
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

zanetth
Ja neviem, či sa mám nad týmto zákonom smiať alebo rozplakať (vzhľadom na hroziace pokuty sa asi rozplačem). Už nie som si ani istá, či to dobre chápem...To nemôžu myslieť vážne. To akože ja ako živnostníčka, čo pracujem z domu na PC a vyprodukujem minimum odpadu, mám vždy podávať hlásenie, že som zahodila jeden obal od kancelárskeho papiera a raz za štvrťroka prázdny toner alebo nejaký sáčik, v ktorom bolo niečo zabalené? A každý deň evidovať, aký odpad som vyprodukovala? To je choré... Chápem to dobre?
a nezabúdaj, že ten odpad musíš aj skladovať, lebo do komunálneho odpadu ho vyhodiť nesmieš. A neviem, či raz za rok, alebo raz za mesiac, alebo raz za 5 rokov by mala prísť firma a tento odpad odviesť....

Bola som dnes v čechách a diskutovala s mojim dodavateľom. n dováža svoj tovar z krajin mimo unie. A o žiadnych obaloch a ich evidencii ani nechyruje. teda opravujem, chyruje, pre jedneho velkeho slovenského zakaznika to robí...
1 0
zanetth zanetth

zanetth je offline (nepripojený) zanetth

Dáša_
a nezabúdaj, že ten odpad musíš aj skladovať, lebo do komunálneho odpadu ho vyhodiť nesmieš. A neviem, či raz za rok, alebo raz za mesiac, alebo raz za 5 rokov by mala prísť firma a tento odpad odviesť....
... dúfala som, že som to zle pochopila... zase nám "uľahčili" podnikanie... Ja si to u mňa v praxi neviem vôbec predstaviť.
2 0
kopretinka kopretinka

kopretinka je offline (nepripojený) kopretinka

Dáša_
a nezabúdaj, že ten odpad musíš aj skladovať, lebo do komunálneho odpadu ho vyhodiť nesmieš. A neviem, či raz za rok, alebo raz za mesiac, alebo raz za 5 rokov by mala prísť firma a tento odpad odviesť....
a ja ,čo ja? môj jediný odpad je mikroténový sáčok,ktorý dám zákazníkovi (tovar nám vozia v plastových prepravkách)
ja žiadny odpad nerobím.
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

kopretinka
a ja ,čo ja? môj jediný odpad je mikroténový sáčok,ktorý dám zákazníkovi (tovar nám vozia v plastových prepravkách)
ja žiadny odpad nerobím.
a ako fakturujete? registračka? nie je odpad z toho? tie dutinky, na ktorých sú navinuté pásky? Sáčky bývajú hore spojene a tá časť sa vyhadzuje. Zákazník vyhodí blok do smetí - vzniká komunálny odpad.

"Aby sa podnikateľ stal výrobcom neobalových výrobkov, postačuje, aby uviedol na trh niečo, čo nie je obalom, je to vyrobené z plastu, papiera, skla alebo lepenky a odpad z toho neskôr skončil v komunálnom odpade. - See more at: https://www.podnikajte.sk/pravo-a-legislativa/c/2864/category/zakonne-povinnosti-podnikatela/article/zakon-o-odpadoch-povinnosti.xhtml#sthash.ojDzK4u8.dpuf"
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať