Zavrieť

Porady

podnikateľská činnosť v neziskovej organizácií

Dobrý večer, som tu nová, potrebovala by som jednu radu. Robím učtovníctvo pre neziskovú organizáciu súkromné centrum špec.-pedag.poradenstva, a chcela by som vedieť, či môže takáto neziskovka vykonávať podnikateľsku činnosť.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    Podľa príspevku č. 7 nejde o neziskovú organizáciu, ale skôr o rozpočtovú, alebo príspevkovú organizáciu obce. Ich činnosť je upravená zákonom č. 563/2004 o rozpočtových pravidlách samosprávy a zákonom č. 523/2004 o rozpočtových pravidlách verejnej správy. Klikni na www.zbierka.sk zadaj a preštuduj.
    Podľa § 26, ods. 1 zákona 523/2004 príjmy od iných rozpočtových organizácií ešte nemusia byť podnikaním, aj keď sa poskytujú za úhradu. Neposkytujete výkony v trhovom prostredí, ale tým subjektom, pre ktorý ste zriadení. Podľa § 28, ods. 1 rozpočtová organizácia okrem vysokej školy nemôže podnikať, príspevková organizácia môže, ak to má zriaďovateľom dovolené v zriaďovacej listine. Vyžiadaj si ju od riaditeľa, alebo od obecného úradu. Ak ste zriadení obcou, ste aj súčasťou konsolidovaného celku. Účtovníčky obecného úradu a hlavný kontrolór obce sa zúčastňujú školení a niektoré Tvoje otázky by určite vedeli odpovedať.

    Olga68 je offline (nepripojený) Olga68

    Olga68
    TAk asi mi nikto nevie nato odpovedať, a keby som sa spýtala takto: Môže nezisková organizácia uzátvárať mandatné alebo prikazné zmluvy v rámci svojej kvalifikovanosti?

    Olga68 je offline (nepripojený) Olga68

    Olga68
    nie , je to súkromné centrum špec.-pedag.poradenstva , je to neziskovka a chcela by uzatvárať mandátne alebo prikazne zmluvy so školami, pre ktoré bude robiť činnosti , ktoré si objedná škola, proste tie činnosti môže robiť ale školy jej to zaplatia zvlášť a to treba nejak ošetriť, a môj názor je žeby to mohli byť tie zmluvy

    jaja99 je offline (nepripojený) jaja99

    jaja99
    Ja mám skúsenosti len s OZ. Ak je to podobné, tak neziskovka môže vykonávať všetky činnosti uvedené v štatúte ako svoju hlavnú činnosť bez ohľadu na formu právneho vzťahu, t.j netreba mať oprávnenie na podnikanie. Vy ste doteraz nemali žiadne príjmy od iných subjektov? Čo ste - rozpočtová? príspevková?

    Olga68 je offline (nepripojený) Olga68

    Olga68
    sme rozpočtová.....dotácia k nám prichádza od obce cez podielové dane...sme také niečo ako CVČ alebo ZUŠ..sme zriadený obcou, ale máme právnu subjektivitu, a mali sme také príjmy cez mandátne zmluvy , ale neviem či to tak môžme robiť, či to nieje už podnikateľská činnosť....

    Kristina27 je offline (nepripojený) Kristina27

    Kristina27
    Olga68 Pozri príspevok
    Dobrý večer, som tu nová, potrebovala by som jednu radu. Robím učtovníctvo pre neziskovú organizáciu súkromné centrum špec.-pedag.poradenstva, a chcela by som vedieť, či môže takáto neziskovka vykonávať podnikateľsku činnosť.
    Aj ja robím účto. pre súkromné centrum špec.-pedag. porad. a máme aj príjmy z podnikania, ktoré sa na konci roka v DP zdania, platíme z toho daň.
    Pozri aj tieto témy:

    http://www.porada.sk/t137122-naklady...ganizacii.html

    Olga68 je offline (nepripojený) Olga68

    Olga68
    No ja by som hlavne chcela vedieť, kedy musím mať podnikateľskú činnosť, ked naše psychologičky urobia tak dvakrát do roka lektorsku činnosť pre učiteľov škôl v ktorých pôsobia, neviem ako to mam vyučtovať, či urobiť prikaznu zmluvu, či dohodu...no neviem, iné príjmy ani nemá to centrum....len z dotácií a to viem zaučtovať

    podnikateľská činnosť v neziskovej organizácií

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.