Zavrieť

Porady

Zástupca vlastníkov podľa Novely zákona č. 283/2018 Z.z

Dobrý , bolo nám oznámené zamestnankyňou SBD Rožňava, že náš domový dôverník nemôže byť zástupcom vlastníkov od 1.11.2018, pretože nie je vlastníkom bytu alebo NP v dome. Novela zákona č. 283/2018 Z.z., novela zákona však hovorí , že môže byť do 30.6.2019
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    na úvod, nie je to "novela zákona č. 283/2018 Z.Z." (ten je nový, ešte nebol novelizovaný) - ale je to zákon č. 283/2018 Z.z. , ktorým sa mení a dopĺňa zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 182/1993 Z. z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov v znení neskorších predpisov - čiže skrátene "novela zákona č. 182/1993 účinná od 1.11.2018"

    a v prechodných ustanoveniach je:

    § 32g

    Prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 1. novembra 2018

    (5) Ak zástupca vlastníkov nie je vlastníkom bytu alebo nebytového priestoru v dome, vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome zvolia nového zástupcu vlastníkov do 30. júna 2019.

    na najbližšej schôdzi si musíte zvoliť nového zástupcu vlastníkov bytov, nepredpokladám, že schôdzujete častejšie ako 1-2 krát do roka.
    8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    ingemar nie , ale teraz riešime úpravu fasády a odpoveď SBD , že nám oznamujú , že v záujme práv vlastníkov mieni správca bytového domu v kontakte s vlastníkmi akceptovať ako zástupcu vlastníkov iba vlastníka bytu /nebytového priestoru /a to zvlášť v prípadoch zvolávania schôdzí na ktorých sú prijímané rozhodnutia o prijímaní úverov a schvaľovaní investičných akcií
    buchač V tomto prípade by bolo fakt vhodnejšie, ak by bol ZVB jedným z vlastníkov.
    ingemar to áno , ale kým sa nezvolí nový tak ten starý má riadne právomoci do toho 30.6.2019 podľa zákona
    buchač Nevidím absolútne žiaden problém.
    Jedna schôdza a z terajšieho ZVB sa stane s okamžitou platnosťou bývalý.
    ...a na tej istej schôdzi si zvolíte nového.

    Vravím z vlastnej skúsenosti.
    Odvolali sme starého (bol pritom vlastníkom bytu) a zvolili nového.
    Ja som bol síce proti tomu novému, ale pomohlo mi to jak mrtvemu zimník...vlastníci si zvolili mňa a ja blbec som sa nechal ukecať. A akurát sme išli zatepľovať. Potom, po cca 3-4 rokoch som s tým sekol.
    ingemar máme pocit , že bytový podnik presadzuje svoje záujmy pred našimi , a preto sa nás snaží odstaviť napríklad aj takýmto spôsobom
    avalik ako "odstavit"? ... koho odstavit? ... ved si zvolte noveho zastupcu vlastnikov bytov ... a ked ste nespokojni so spravcom, tak mu dajte vypoved a zvolte noveho
    samozrejme, kym nezvolite noveho zastupcu (do 30.6.2019), komunikaciu so spravcom zabezpecuje doterajsi
    ingemar Viem avalik to by bolo najlepšie zvoliť hneď nového ,ale nie je to také jednoduché , keďže o túto funkciu nemá nikto záujem a tomu starému ZVB zakázali aj zvolať schôdzu a vlastne mu bolo oznámene , že teda ho. na základe nejakého metodického usmernenia k tomuto zákonu nebudú vôbec akceptovať,. proste ma len zaujíma , či ho správca musí akceptovať ,alebo má právo ho odmietnuť
    misoft Zakazovať môžu, ale ZVB, pokiaľ nebol právoplatne zbavený tejto funkcie, stále má svoje povinnosti i práva - či sa to vlastníkom páči, alebo nie.
      zbaliť

    Zástupca vlastníkov podľa Novely zákona č. 283/2018 Z.z

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.