Zavrieť

Porady

Ako postupovať pri zriadení HDS na starší rodinný dom

Dobrý deň!
Chcela by som sa opýtať,ako by som mala postupovať pri zriadení HDS na rodinnom dome- zdedili sme ho a museli sme robiť novú elektroinštaláciu. Dom je napájaný zo stĺpa na streche, ktorý je priamo napojený na drôty elektrického vedenia z ulice.Odtiaľ potom ide kábel do domu do rozvádzača s hodinami . Neviem káble zapojiť dotohto rozvádzača, pretože na dome nie je HDS , kde by sa dal vypnúť prúd. Vopred ďakujem za radu a následne možno aj pomoc.
Turisová
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    canbo je offline (nepripojený) canbo

    canbo
    Dodržaním noriem a pripojovacích podmienok rozvodných závodov nieje možne zriadenie prípojkovej skrine (HDS) na dome a hlavne s využitím starého rozvodu a ponechaním elektromeru vo vnútri domu.
    Pripojenie rekonštruovaného rozvodu bez posúdenia stavu prípojky je hazard hlavne z požiarnej bezpečnosti, ochrany zdravia a nových spotrebičov.
    Počítam ,že sa nájde nejaký hazardér ,čo to pripojí, čo neupozorní na nebezpečenstvo , ale zľahčí -"cela ulica ma to tak isto".
    Do roku cca1970 sa zriaďovali prípojky a poistky mali v izolátoroch na stĺpe , hlavne po rekonštrukcii vedenia sa pripájali bez istenia. Teraz to často vyzerá takto : Odbočenie z o stĺpa na nástrešník AlFe 10mm2 odtiaľ cu 6mm2 s jutovým opletom v plechovej trúbke vystlanej TER papierom do drevenej skrine s elektromerom na hlavný vypínač ťahom zopni 16A cez elektromer na " opravované" ( licnované ) poistky . Nulovy mostík - stočené zaizolované platnenou páskou droty roznych farieb pod doskou.
    Pripojenie dnešného rozvodu na takúto prípojku často odpáli spoj na nástrešníku, alebo hlavného vypínaču, ale k radikalnej oprave sa pristupuje až po odpálení nuláka , po poškodení elektrospotrebičov.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    zlatica.turisova Je mi jasné, že el. vedenie v dome je staré- preto sme to začali robiť. Ale v tvojom vyjadrení nie celkom rozumiem, čo mám robiť. Aké kroky by mali nasledovať. Na koho sa obrátiť.Je to nákladné- koľko by ma to stálo, keby som dala aj elektromer do inej skrinky ako je- je drevená.
    canbo Postup je zjednodušene asi takto:
    žiadosť na distribučnú spoločnosť (východ , západ , stred) o rekonštrukciu prípojky NN, zriadenie poistkovej skrine , "podla vašich predstáv".

    Oni vydajú záväzné stanovisko k rekonštrukcii prípojky, podľa teraz platných zákonov,noriem a ich pripojovacích podmienok.

    Záväzné stanovisko je podklad pre projektanta.

    Projekt je pre zhotoviteľa prípojky.
    Po(zrekonštruovaní starej) zhotovení novej prípojky,
    žiadosť o preložení elektromera a pripojenie novej prípojky.
    zlatica.turisova Bože, to je ale zdlhavé, ale musím sa na to dať, aby to už bolo v poriadku
    Ďakujem za radu a aj pomoc.
    buchač canbo , ešte zjednodušenejšie povedané :

    Ruky preč od pripojenia svojpomocne ...

    Nevraviac o tom , že elektrikári by to mohli brať aj ako čierne pripojenie ...
      zbaliť

    Ako postupovať pri zriadení HDS na starší rodinný dom

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.