Zavrieť

Porady

Daň z príjmov - predaj RD

Dobrý deň,
žiadam o radu v nasledujúcej veci:
Predávam nehnuteľnosť - rodinný dom, ktorý som nadobudla kúpou pred 4 rokmi, a zároveň mám s manželom trvalý pobyt na predmetnej adrese 4 roky. Podľa zákona 595/2003 z.z. o dani z príjmov mi nie je jasné podľa § 9 ods 1.písm. a), kto je vlastne oslobodený od dane z príjmu? V danom zákone sa totiž píše, že od dane je oslobodený príjem z predaja bytu alebo obytného domu s najviac s dvoma bytmi vrátane súvisiacich pozemkov...A tu je ten problém. Je rodinný dom vlastne obitný dom najviac s dvoma bytmi alebo sa na RD vzťahuje §9 ods.1 písm. b), že sa jedná o nehnuteľnosť, kedy to oslobodenie je až po 5 rokoch od nadobudnutia?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Andy 1 je offline (nepripojený) Andy 1

    Andy 1
    ďakujem za odpoveď, ale aj tak sa mi odpovede líšia. Volala som na daňový úrad a tam mi povedali, že u rodinných domov je lehota oslobodenia od dane až po 5 rokoch bez rozdielu dĺžky trvalého pobytu.
    Vy a ešte jeden právnik mi potvrdzujete, že sa postupuje obdobne ako pri bytoch, t.j. po 2 rokoch trv. pobytu sa daň neplatí.
    Neviem z toho vyjsť.

    vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

    vieroslava
    §9 odst.1 zákona o dani z príjmu:
    Od dane je oslobodený príjem z predaja bytu alebo obytného domu s najviac dvoma bytmi vrátane súvisiacich pozemkov, ak v ňom mal predávajúci trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom.
    Vo výklade zákona sa píše, že ide aj o rodinné domy s jedným bytom vrátane súvisiacich pozemkov a to za ustanovených podmienok v zákone.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Mám k dispozícii dva komentáre k zákonu o dani z príjmov z rôznych rokov, pri obytnom dome je vždy v zátvorke napísané, že ide o rodinné domy ....
    Na daňovom úrade tiež nie sú vševedkovia, ale tu naozaj pravdu nemajú.

    lumich je offline (nepripojený) lumich

    lumich
    prosím o informáciu, mám rodinný dom, ktorý bol skolaudovaný v roku 2006 nemám v ňom trvalý pobyt ,ak by som ho chcela predať mám povinnosť zaplatiť 19 % daň,na dom som dostala pôžičku z FRB , môže sa po dohode presunút pohľadávka na nového majiteľa,alebo musím pôžičku najskôr splatit?

    lumich je offline (nepripojený) lumich

    lumich
    s manželom vlastníme rodinný dom v ktorom mám iba ja trvalý pobyt viac ako dva roky,dom chceme predať daň z nehnuteľnosti bude platiť manžel teda z tej jeho polovičky keď v dome nemá trvalý pobyt a nehnuteľnosť nevlastníme viac ako 5rokov

    Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

    Mária.K.
    lumich Pozri príspevok
    s manželom vlastníme rodinný dom v ktorom mám iba ja trvalý pobyt viac ako dva roky,dom chceme predať daň z nehnuteľnosti bude platiť manžel teda z tej jeho polovičky keď v dome nemá trvalý pobyt a nehnuteľnosť nevlastníme viac ako 5rokov
    Ak dom patrí do bezpodielového spoluvlastníctva manželov, môžete s manželom uzavrieť dohodu, že celý príjem zdaníte Vy, ako manželka. Doporučujem písomnú dohodu. V takomto prípade by bol celý príjem z predaja domu od dane oslobodený. Ak dom nepatrí do bezpodielového spoluvlastníctva manželov, musíte postupujovať tak, ako ste uviedli.

    adradic je offline (nepripojený) adradic

    adradic
    dobrý deň, prosím o radu, moji rodičia vlastnia rodinný dom, v ktorom nemajú trvalý pobyt, pričom otec nadobudol 2/3 priamym dedením a 1/3 spolu s mamou odkúpili od ďalšieho dediča v septembri 2003 za 300 000,-. s manželkou v ňom žijeme od r. 2004 a chceme ho čím skôr získať do svojho vlastníctva (úver na nevyhnutnú rekonštrukciu a prestavbu). 2/3 od nich dostanem darom a 1/3 si od nich odkúpime. Budú moji rodičia platiť daň z príjmu, ak kvôli dokladovaniu účelu úveru, ktorý chceme čerpať už začiatkom júla, bude predajná cena za 1/3 stanovená vo výške podľa znaleckého posudku na nehnuteľnosť v celosti (teda cca 900 000 sk)? ďakujem.

    adradic je offline (nepripojený) adradic

    adradic
    ešte doplním, že je to trošku dosť komplikované, že sa z toho zatočila hlava aj nášmu úverovému poradcovi v banke, keďže na vyplatenie tej tretiny v r. 2003 brali vtedy zvýhodnený úver, na dome je do jeho splatenia v roku 2010 ťarcha a my to chceme odkúpiť prostredníctvom úveru pre mladých do 35 rokov, cestu ako to takto urobiť sme našli, ale teraz nám ide o čas. zároveň by sme do toho nešli, ak by bolo potrebné platiť daň z príjmu z predaja nehnuteľnosti.

    ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

    ? ego.mc
    Vaši rodičia v súčasnosti nespĺňajú podmienky na oslobodenie z dani z príjmov.
    Musia danú nehnuteľnosť vlastniť aspoň päť rokov, alebo v nej mať aspoň dva roky trvalé bydlisko.
    (Počkajte do októbra.)

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.