Zavrieť

Porady

Vysvetlenie kupnej zmluvy

Kamaratka kupila byt v kupnej zmluve je napisane, ze byvaly vlastnik je povinny odhlasit vsetkych z trvalehbo pobytu do 14 dni od podpisania zmluvy, inac je povinny zaplatit penale.

Hovoril som s jednym realitnym maklerom a ten mi povedal, ze zo zakona on nemusi odhlasit ludi z TP aj ked to je napisane. Este mi povedal, ze byvaly vlastnik moze povedat, ze on nieje uz vlastnikom a ona moze ist na miestny urad odhlasit im TP, aj ked to je napisane v zmluve.

Je to pravda?

Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Daska je offline (nepripojený) Daska

    RAK Daska
    Jedno viem isto, novy vlastnik bytu NEMOZE odhlasit z TP starych vlastnikov, ja som mala nahlasenych povodnych majitelov este asi 4 roky po odkupeni domu a este aj smeti chceli odo mna zaplatit za nich.

    josh je offline (nepripojený) josh

    josh
    Vlastnik nehnutelnosti podla novelizovaneho ustanovenia zakona o hlaseni obcanov na trvaly pobyt (alebo nejako tak sa vola) ma moznost odhlasit na obecnom alebo mestskom urade vsetkych, ktory k danej nehnutelnosti nemaju uzivacie pravo (list vlastnictva, najomna alebo obdobna zmluva). V takom pripade potom dotycny bude mat miesto trvaleho pobytu iba obec, ulicu nie. A listiny sa mu budu dorucovat vyvesenim oznamenia na uradnej tabuli obce.
    Takze odhlasovat moze iba vlastnik, pripadne obcan nahlaseny na TP sa moze odhlasit. Byvaly vlastnik v ziadnom pripade.

    Daska je offline (nepripojený) Daska

    RAK Daska
    josh
    Vlastnik nehnutelnosti podla novelizovaneho ustanovenia zakona o hlaseni obcanov na trvaly pobyt (alebo nejako tak sa vola) ma moznost odhlasit na obecnom alebo mestskom urade vsetkych, ktory k danej nehnutelnosti nemaju uzivacie pravo (list vlastnictva, najomna alebo obdobna zmluva). .....
    To plati odkedy???

    Ja som nemohla odhlasit byvalych majitelov...

    josh je offline (nepripojený) josh

    josh
    Bud od 1.6.2006 alebo 1.7.2006. Zakon bol parlamentom prijaty uz davno, len sa odkladala ucinnost. Vyslovne je tam v zakone teraz uvedene, ze trvaly pobyt ma evidencny charakter a nezaklada ziadne pravo k nehnutelnosti.

    Daska je offline (nepripojený) Daska

    RAK Daska
    josh
    Bud od 1.6.2006 alebo 1.7.2006. Zakon bol parlamentom prijaty uz davno, len sa odkladala ucinnost. Vyslovne je tam v zakone teraz uvedene, ze trvaly pobyt ma evidencny charakter a nezaklada ziadne pravo k nehnutelnosti.
    Toto ale nehovori nic o tom, ze mozem ako vlastnik niekoho odhlasit z trvaleho bydliska, a o to mi islo. Ja ako vlastnik mozem dat niekomu povolenie o tom ked si chce dat u mna trvale bydlisko.

    Ale islo mi o to, ze som nemohla odhlasit z TP ludi, ktori tu nebyvali

    chlap je offline (nepripojený) chlap

    riadim firmu, ktorá prenajíma priestory ...viac chlap
    josh
    Bud od 1.6.2006 alebo 1.7.2006. Zakon bol parlamentom prijaty uz davno, len sa odkladala ucinnost. Vyslovne je tam v zakone teraz uvedene, ze trvaly pobyt ma evidencny charakter a nezaklada ziadne pravo k nehnutelnosti.
    Niečo na tom bude, pretože moja žena si nedávno menila trvalý pobyt ku kamarátke a stačilo, aby kamarátka predložila LV od svojho bytu a písomne súhlasila s tým, aby moja žena mala na jej adrese TP.
    A povedali jej, že tento súhlas môže kedykoľvek odvolať.

    Z toho mi logicky vyplýva, že ak vlastník vyhlási, že si neželá, aby okrem neho mal niekto TP na jeho adrese, tak tam nikto TP nebude mať.

    josh je offline (nepripojený) josh

    josh
    ano, nenapisal som tam, ale vlastnik si moze s trvalymi pobytmi vo svojom majetku robit, co chce. Tzn. moze prihlasit, odhlasit a to je asi aj vsetko

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Daska
    Toto ale nehovori nic o tom, ze mozem ako vlastnik niekoho odhlasit z trvaleho bydliska, a o to mi islo. Ja ako vlastnik mozem dat niekomu povolenie o tom ked si chce dat u mna trvale bydlisko.

    Ale islo mi o to, ze som nemohla odhlasit z TP ludi, ktori tu nebyvali
    Daska, to platilo do 30. 6. 2006. Teraz už môžeš. Od 1. 7. 2006 môžeš zrušiť niekomu trvalý pobyt, ak si vlastníkom nehnuteľnosti a on nemá k nehnuteľnosti užívacie právo. Je to na základe účinnosti zákona 253/1998. ento bol novelizovaný zákonom č. 545/2004, kde účinnosť tohto pravidla navrhli zaviesť už od 1.10. 2004, ale nakoniec sa to zákonom č. 523/2004 odsunulo až na 1.6.2006. Medzitým bol celá zákon č. 253/1998 republikovaný pod číslom 500/2004, ale toto znenie je už neaktuálne, lebo tá účinnosť v ňom nebola zmenená.

    Bližšie pozri tu:

    http://www.porada.sk/t29399-ako-zrus...aly-pobyt.html

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    chlap

    Z toho mi logicky vyplýva, že ak vlastník vyhlási, že si neželá, aby okrem neho mal niekto TP na jeho adrese, tak tam nikto TP nebude mať.
    V podstate to môže urobiť, okrem pár výnimiek - vtedy nie, ak tá dotyčná osoba má užívacie právo k bytu (napr. platnú nájomnú zmluvu) alebo ak ide o vlastnú manželku/manžela alebo nezaopatrené dieťa vlastníka.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.