Zavrieť

Porady

Evidencia zásob spôsobom A

Ahojte ak má spoločnosť napr. potraviny a aj reštauráciu. ak sa rozhodne pre jeden druh vedenia evidencie t.j. napr. spôsobom A musí viesť takto evidenciu pre všetky zásoby. Nemôže sa rozhodnúť napr. v obchode spôsob A a v reštaurácii spôsob B. došlo by k porušeniu účtovných metód jestli pak se nepletu....
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    AdrianaA je offline (nepripojený) AdrianaA

    AdrianaA
    Podľa môjho názoru sa zásoby môžu v jednom účtovníctve evidovať len jedným spôsobom. Teda buď A alebo B.
    človiečik Vladimír Ozimý
    uvediem tu môj názor prečo si myslím to isté...

    Spôsob vedenia zásob je definované v § 43 postupov účtovanie pre podnikateľské subjekty účtujúce v sústave podvojného účtovníctva. Pre všetky účtovné jednotky platí všeobecne, že môžu použiť účtovanie spôsobom A, pričom účtovné jednotky, ktoré nemajú povinnosť overovať účtovnú závierku audítorom podľa § 19 zákona 431/2002 Z.z. o účtovníctve môžu účtovať zásoby spôsobom B. Účtovná jednotka je povinná viesť účtovníctvo správne, úplne, preukázateľne, zrozumiteľne a spôsobom zaručujúcim trvalosť účtovných záznamov. Jednou z podmienok zrozumiteľnosti je dodržanie účtovných metód a zásad používaných v účtovnej jednotke. Podľa § 7 ods. 3 zákona 431/2002 Z.z. o účtovníctve účtovná jednotka musí používať v jednom účtovnom období rovnaké účtovné metódy a zásady. Ak sa spoločnosť rozhodne účtovať zásoby metódou A alebo metódou B mala by používať túto zvolenú metódu pre každý druh zásob, nie len pre vybrané zásoby. V prípade ak by tak spoločnosť nepostupovala, nedodržala by podmienku zrozumiteľnosti vedenia účtovníctva.

    AdrianaA je offline (nepripojený) AdrianaA

    AdrianaA
    A aký názor máš na toto :
    Spoločnosť sa zaoberá predajom okien a príslušenstva. Všetko nakúpi od dodávateľa a predá odberateľovi. Niekedy je to len ako čistý tovar, inokedy aj s montážou. Montáž je zabezpečená prostredníctvom ďalšej firmy.
    Pri nákupe účtujem tovar na 504 ( spôsob B ), montáž 518 a pri predaji 604 a 602. Je to správne ?
    človiečik Vladimír Ozimý
    každopádne tovar dodaný s montážou by som účtoval spolu na 602 a nie zvlášť...

    AdrianaA je offline (nepripojený) AdrianaA

    AdrianaA
    Ale o tovare sa účtuje, ak sa nakupuje za účelom predaja, pričom nakúpený tovar sa zachováva v nezmenenej podobe, nepoužíva sa, neprenajíma a nevykonáva sa na ňom technické zhodnotenie. A v mojom prípade sa dodáva tovar - okná s príslušenstvom a potom ich zákazníkovi aj namontujeme.
    Tie okná s príslušenstvom sa zachovávajú v nezmenenej podobe.... .

    jajko50 je offline (nepripojený) jajko50

    jajko50
    AdrianaA Pozri príspevok
    Ale o tovare sa účtuje, ak sa nakupuje za účelom predaja, pričom nakúpený tovar sa zachováva v nezmenenej podobe, nepoužíva sa, neprenajíma a nevykonáva sa na ňom technické zhodnotenie. A v mojom prípade sa dodáva tovar - okná s príslušenstvom a potom ich zákazníkovi aj namontujeme.
    Tie okná s príslušenstvom sa zachovávajú v nezmenenej podobe.... .

    Týmto si si aj čiastočne odpovedal. Máš vlastne zákazku na ktorú použiješ okná ako zabudovaný material. ja by som to takto chápal a potom účtovať tak ako bola reč v predošlom príspevku Vladimíra na 602

    evina123 je offline (nepripojený) evina123

    evina123
    AdrianaA Pozri príspevok
    Dúfam, že teraz sa to podarí. Prečítajte si toto.
    Aj ja to vidím tak, že sú "služby" a "služby". Pri tých, pri ktorých ide hlavne o službu (napr. servis a oprava automobilov), by som spotrebu nakúpených súčiastok potrebných k oprave účtovala ako spotrebu materiálu a faktúru odberateľovi celú ako tržbu za službu. Pri tých, pri ktorých ide hlavne o dodanie tovaru, prípadne aj s montážou (napr. dodanie okien s montážou), by som nakúpený tovar účtovala ako náklady na tovar a tržbu podľa faktúry odberateľovi časť ako tržbu za tovar a časť ako poskytnutú službu.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.