Zavrieť

Porady

Obálky

Ahojte
Pýtam sa miesto kamarátky.Predáva kancelárske potreby a súčasťou sú aj obálky.Tovar si zakúpi vo veľkosklade a potom ho predáva cez eshop.A tovar často posiela aj v bublinkovej obálke.Ako sa vlastne ten tovar účtuje?Ona kúpi napr.100 kusov nejakého tovaru aj obálky a v nich posiela ten tovar.Kam v účtovníctve zaradí tie použité obálky ako balné?Nemala ich na vlastnú spotrebu,ale na zaslanie tovaru.Ale pri kontrole musí vydokladovať presne čo a ako použila.
Naposledy upravil Dav : 24.07.11 at 18:42
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    danushka je offline (nepripojený) danushka

    danushka
    Ja by som to v JÚ účtovala ako nákup materiálu a to balné by bol príjem za služby, nie príjem z predaja tovaru.

    zk24 je offline (nepripojený) zk24

    zk24
    Daniela 7 Pozri príspevok
    Ahojte
    Pýtam sa miesto kamarátky.Predáva kancelárske potreby a súčasťou sú aj obálky.Tovar si zakúpi vo veľkosklade a potom ho predáva cez eshop.A tovar často posiela aj v bublinkovej obálke.Ako sa vlastne ten tovar účtuje?Ona kúpi napr.100 kusov nejakého tovaru aj obálky a v nich posiela ten tovar.Kam v účtovníctve zaradí tie použité obálky ako balné?Nemala ich na vlastnú spotrebu,ale na zaslanie tovaru.Ale pri kontrole musí vydokladovať presne čo a ako použila.
    Podľa mna je to obycajna spotreba materialu.

    Daniela 7 je offline (nepripojený) Daniela 7

    Daniela 7
    Dúfam,že som toto pochopila správne.Ak si nakúpim obálky na zasielanie tovaru,tak je to vlastne v PD v alfe príjem za výrobky a služby a ak v nich budem posielať ten tovar,tak je to výdavok za materiál?A musím aj pri obálkach určených na zasielanie tovaru viesť skladovú evidenciu?A ak zaplatím poštovné na pošte,je to prevádzková réžia? Prosím o poradenie.Dakujem

    zk24 je offline (nepripojený) zk24

    zk24
    Daniela 7 Pozri príspevok
    Dúfam,že som toto pochopila správne.Ak si nakúpim obálky na zasielanie tovaru,tak je to vlastne v PD v alfe príjem za výrobky a služby a ak v nich budem posielať ten tovar,tak je to výdavok za materiál?A musím aj pri obálkach určených na zasielanie tovaru viesť skladovú evidenciu?A ak zaplatím poštovné na pošte,je to prevádzková réžia? Prosím o poradenie.Dakujem
    Nakup obalok nemoze byt prijem za vyrobky a sluzby....

    Neviem ako sa uctuje v JU, ale predpokladam ze nakup obalok je jednoduchy VOZD, nejake kancelarske potreby...

    AlaNR je offline (nepripojený) AlaNR

    Som, kto som... AlaNR
    Nákup obálok - prevádzková réžia
    Poštovné - v podobe poplatku, ktorý zaplatíš pošte - prevádzková réžia

    Ak na doklad alebo faktúru dáš položku "poštovné a balné" (do tohoto môžeš zarátať sumu poštovného a aj nákupnúcenu obálky, alebo si určíš paušálny poplatok) tak potom toto účtuješ ako tržbu z predaja služieb.

    Daniela 7 je offline (nepripojený) Daniela 7

    Daniela 7
    Dakujem
    A musím si viesť aj pri týchto obálkach určených na zasielanie tovaru skladovú evidenciu?Mne ak niekto zaplatil za tovar tak ja som do faktúry dala poštovné a balné a v PD v alfe som to poštovné a balné účtovala ako prevádzkovú réžiu.

    AlaNR je offline (nepripojený) AlaNR

    Som, kto som... AlaNR
    Poštovné a balné, ak je uvedené na faktúre a zákazník ti ho platí spolu s cenou tovaru, nemôžeš účtovať ako výdavok v prevádzkovej réžii, keďže je to príjem za službu.

    Do prevádzkovej réžie účtuješ doklady o kúpe obálok a doklady o úhrade poštovného z pošty ...

    To sú dve veci - príjem - výdaj...

    Čo sa týka skladovej evidencie - my pri takýchto veciach charakteru kancelárskych potrieb, evidenciu nevedieme. U teba sa pravdebodobne bude rovnať nákup obálok aj ich výdaju. Nevidím dôvodu viesť na obálky skladovú evidenciu.

    Daniela 7 je offline (nepripojený) Daniela 7

    Daniela 7
    Som z toho trošku domotaná.A asi sme sa moc nepochopili.Vysvetlím to takto:Ja som kúpila obálky určené na zasielanie tovaru.To je moj výdavok na prevádzkovú réžiu.NIekto si kúpi odo mňa napr.mobilný telefon v sume 100 €Poštovné a balné je vo výške 2,50 €.On mi na účet zaplatí sumu 102,50 €.Zvlášť účtujem príjem za tovar-mobil a zvlášť poštovné a balné ako príjem za výrobky a služby.Následne na to ja ten tovar zabalím a idem s ním na poštu.A tam ja zaplatím to poštovné v hotovosti.A to je môj výdavok na čo?Jediné čo mi tam sedí,je prevádzková réžia.

    AlaNR je offline (nepripojený) AlaNR

    Som, kto som... AlaNR
    Presne tak, tebou zaplatené poštovné je prevádzková réžia.

    Prochopili sme sa správne

    Sarlotka je offline (nepripojený) Sarlotka

    Sarlotka
    ja by som to úctovala inak

    1. nákup obálok - VOZP materiál

    Opatrenie
    Ministerstva financií Slovenskej republiky MF/27076/2007-74

    § 11
    Zásoby

    Ako materiál sa účtujú najmä suroviny, pomocné látky a prevádzkové látky, náhradné dielce,obaly a majetok podľa § 10 ods. 25 do dobyjeho uvedenia do používania a majetok podľa § 10 ods. 26, pričom ako:

    obaly sa účtujú veci, ktoré slúžia na ochranu
    a dopravu nakúpenéh
    o materiálu, tovaru
    a vlastných výrobkov; a ak sa nevratné obaly
    dodávajú zákazníkovi alebo odovzdávajú
    vo vnútri účtovnej jednotky spolu s dodaným
    obsahom.

    2 predaj tovaru:
    napr. tovar 100 + postovne balne 2,50 Eur = 102,50 Eur

    102,50 Eur POZD - tovar

    3. poštovné na pošte , ktoré uhradíte VOZP - réžia
    Naposledy upravil Sarlotka : 11.10.11 at 19:53

    Sarlotka je offline (nepripojený) Sarlotka

    Sarlotka
    Daniela 7 Pozri príspevok
    Ahoj
    Čo je to POVZ?
    ,

    jaaaj pardon chcela som napisat prijimy ovplyvnujuce zaklad dane...DD pisala som dost frisko.. ospravedlnujem sa za skratku...))

    Daniela 7 je offline (nepripojený) Daniela 7

    Daniela 7
    Na faktúre mám tieto položy:
    obálky 25 € - tie sú na zasielanie tovaru
    textil 158 € - ten budem dalej predávať
    poštovné 3,62 €
    Ako toto zaúčtujem presne v alfe.Nie som platca DPH

    Daniela 7 je offline (nepripojený) Daniela 7

    Daniela 7
    Ahojte
    Mohli by ste ma len opraviť ak som niečo zle zaúčtovala? Prišla mi faktúra s týmito položkami:
    obálky 25 € - tie sú na zasielanie tovaru
    textil 158 € - ten je na predaj
    poštovné 3,62 €
    Ja som to v JÚ v programe alfa dala takto:
    Dala som si faktúru do záväzkov,ktorú som následne spárovala ako môj výdavok z pokladnice.Obálky na zasielanie tovaru som si dala ako výdavok za materiál,textil spolu s poštovným som dala ako výdavok za tovar,lebo ten budem následne predávať ďalej.Samozrejme že textil som si nahodila aj do skladu.Je to správne?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.