Zavrieť

Porady

Ako má prebiehať výberové konanie na dodávateľa prác?

Gapo Gapo

Gapo je offline (nepripojený) Gapo

Ja? Muž.
Sme pred výberom dodávateľa na zateplenie a obnovu paneláku. Máme výberovú komisiu, na SBD sú už nejaké obálky. Ako, kedy a kto má povedať, ideme na rozlepovanie obálok. Čo potom?
Usporiadat
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Tí, čo majú povinnosť robiť výberové konanie, zverejňujú podmienky hodnotenia ponúk. Pri vyhlasovaní výberového konania, alebo pri oslovovaní konkrétnych podnikateľov, sa udávajú miesto a čas otvárania návrhov s obálkami.
Vy ako vlastníci ste si asi robili prieskum oslovením dodávateľov, aby podali návrhy. Ak ste vyššie uvedené nerobili, záleží len od vás, či budete čakať na ďalšie ponuky alebo došlé návrhy už zhodnotíte. Komisia by mala mať vlastníkmi zadané, ktoré kritéria sú pre nich najdôležitejšie. Okrem ceny to bývajú aj trvanie prác, technika a materiály ... Tak vám želám šťastný výber!
9 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
verkaz verkaz

verkaz je offline (nepripojený) verkaz

Naše spoločenstvo si odsúhlasilo komisiu - troch členov spoločenstva a prizvalo aj odborníka (v našom prípade to bol stavbár). Na internete zverejnili podmienky a termín do kedy sa ponuky majú zasielať. Okrem toho ešte oslovili aj miestnych podnikateľov, o ktorých mali dobré referencie.
Komisia potom vybrala z prihlásených niekoľko firiem, ktoré spĺňali podmienky a ich ponuky boli výhodné. Na zhromaždení vlastníkov boli tieto firmy znovu posúdené a vybraná jena firma. Pred zhromaždením sa ešte pozháňali rôzne materiály a referencie o vybraných firmách. Neprihliadalo sa na najlacnejšiu ponuku ale hlavne na firmu, ktorá má už niečo za sebou a nie je predpoklad, že bude zrušená a nebude mať kto odstraňovať prípadné závady.
Je to tak, ako je uvedené v príspevku 2.
5 0
PASKOV PASKOV

PASKOV je offline (nepripojený) PASKOV

Doporučuji porovnat cenové návrhy na zateplení:

Požadavky:
Vyhláška 311/2009Zz:
Příloha č.3
Třída energetické hospodárnosti budovy
Bytové domy:

A < 27 kWh/m2
28 kWh/m2 < B < 53 kWh/m2


Jednoduchý model možných úspor za teplo byt - ÚT:

Roční náklady na teplo:
1040 EUR/rok - před zateplením - 130 kWh/m2

832 EUR/rok - zateplený - 104 kWh/m2
624 EUR/rok - zateplený - 78 kWh/m2
416 EUR/rok - zateplený - 52 kWh/m2
208 EUR/rok - zateplený - 26 kWh/m2


120 EUR/rok - pasivní standard - 15 kWh/m2

Pozn.
Cena tepla 0.1- EUR/kWh—Petržalka R2011
Plocha bytu 80 m2
3 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Gapo Pozri príspevok
Sme pred výberom dodávateľa na zateplenie a obnovu paneláku. Máme výberovú komisiu, na SBD sú už nejaké obálky. Ako, kedy a kto má povedať, ideme na rozlepovanie obálok. Čo potom?
1. Zvoliť komisiu. Máte.
2. Uviesť čo chcete spraviť. Projekt, toto chceme spraviť. Už ste.
3. Kde treba posielať ponuky a do kedy. Máte - nemáte?
4. Ak správcovi, správca by mal zvolať komisiu a za jej účasti otvoriť obálky.
5. Komisia by mala vyhodnotiť ponuky. Určiť poradie.
6. Ak komisiu poverili vlastníci výberom firmy, vyberie. No môže si pred výberom pozvať na osobnú konzultáciu, zástupcov firiem. Postupne.
7. Ak nie, vyberú, podľa dohody dve, pripadne tri firmy. Na schôdzi vlastníkov, vlastníci hlasovaním vyberú tú najvýhodnejšiu.
8. Potom podpísať zmluvu o dielo.
9. Dielo uskutočniť.

Najvýhodnejšia ponuka nemusí byť najvýhodnejšia.

Nie sme takí bohatí, aby sme si kupovali lacné veci. Stále platí!

Keď to zistíme, zvyčajne je už neskoro nariekať nad rozliatym mliekom.

Prajem šťastný výber firmy. A maximálny úžitok z diela.

Teda čo najefektívnejší spôsob rozpočítania dodaného tepla do domu a nákladov za teplo. K maximálnej spokojnosti, minimálne nadpolovičnej väčšiny vlastníkov bytov, domu. Ak nie, efektívnosť využitia zateplenia sa bude znižovať, a návratnosť investícii sa bude predlžovať.
3 0
Takmerstarec Takmerstarec

Takmerstarec je offline (nepripojený) Takmerstarec

Mária27 Pozri príspevok
... Komisia by mala mať vlastníkmi zadané, ktoré kritéria sú pre nich najdôležitejšie. Okrem ceny to bývajú aj trvanie prác, technika a materiály ...
Iba drobna pripomienka: Ak si to zoberieme z hladiska, ze ideme posudzovat dodavatela akychkolvek prac, nielen pre zateplovanie obytneho domu, je potrebne si uvedomit, ze problem je pomerne komplexny. Mame skusenosti, ze vymenovanie kriterii je nedostatocne. Bolo to sice pre vyber dodavatela pre dozor a udrzbu kotolne, nie pre zateplovanie. Pokial sa presne nestanovi aj ako ma byt v ponukach specifikovane co ma byt a ako uvedene uz v zadani pre vypracovanie ponuk, ponuky sa stavaju tazko porovnavatelne.
0 0
Gapo Gapo

Gapo je offline (nepripojený) Gapo

Ja? Muž.
Preto som dal tú otázku, pretože náš správca oslovil niekoľko firiem, s ktorými má dobré skúsenosti a aj vlastníci podali nejaký návrh, ale to je všetko. Nikto sa nezaujímal o to aký bude POV (postup organizácie výstavby), či aká je technická správa a aké sú navrhnuté riešenia. Zvolila sa komisia čo vyberie kanditáta na dodávateľa prác. A teraz čo po rozlepení obálok, bude sa rokovať zase s konkurenciou či neznížia cenu, pretože ten druhý má nižšiu a či ako. Sú prípustné takéto "rokovania"? Skôr ma zaujíma praktická činnosť komisie.
Aké by mali byť úspory, ani tak nezávisí od dodávateľa, ale od projektanta, ten navrhol riešenie na základe ktorého dodávateľ tieto práce vykoná, si myslím.
0 0
verkaz verkaz

verkaz je offline (nepripojený) verkaz

Členovia výberovej komisie by sa mohli ísť aj poinformovať do bytoviek, kde už kotolne majú a na mieste zistiť spokojnosť s tou, ktorou firmou. Aj projektant by mohol poradiť firmu (možno ho budú podozrievať so spoluprácou s firmou, ale to je jeho šikovnosť).
Neviem aké ste dali komisii právomoci u nás si to ani členovia komisie nechceli úplne zobrať na zodpovednosť. Vybrali firmy do užšieho výberu - oznámilo sa to na nástenke a do konania zhromaždenia si mohli aj druhí členovia spoločenstva (ktorí sa o vec zaujímali) zistiť čo to o firmách.
Určite budete mať technický dozor, ktorý zodpovedá za práce podľa projektu.
Tak, ako radí SITO, nie je dobré zamerať sa na najnižšiu cenu. Vo väčšine prípadov sa aj tak dodatkami ešte navyšuje.
2 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Gapo Pozri príspevok
A teraz čo po rozlepení obálok, bude sa rokovať zase s konkurenciou či neznížia cenu, pretože ten druhý má nižšiu a či ako. Sú prípustné takéto "rokovania"? Skôr ma zaujíma praktická činnosť komisie.
Vy nemáte zákonom nič prikázané ani zakázané. Ak ste si sami neurčili podmienky pri oslovení, ničím nie ste viazaní. Môžete aj rokovať o navrhnutej cene alebo o čomkoľvek. To, aké kritériá budete uprednostňovať, necháte na odborníkov. Ak nie sú členovia komisie odborne zdatní, poradia sa, prípadne prednesú svoje poznatky a návrhy na schôdzi ...
3 0
Takmerstarec Takmerstarec

Takmerstarec je offline (nepripojený) Takmerstarec

Mária27 Pozri príspevok
Vy nemáte zákonom nič prikázané ani zakázané. Ak ste si sami neurčili podmienky pri oslovení, ničím nie ste viazaní. Môžete aj rokovať o navrhnutej cene alebo o čomkoľvek. To, aké kritériá budete uprednostňovať, necháte na odborníkov. Ak nie sú členovia komisie odborne zdatní, poradia sa, prípadne prednesú svoje poznatky a návrhy na schôdzi ...
Vyberove konania su dost zavaznou oblastou vo fungovani SVB, ktore sa zakladaju (vznikaju) na zaklade dobrovolneho rozhodnutia vacsiny vlastnikov bytoveho domu. Je otazne ci je to dobre, ze neexistuje v zakonoch opora na povinnost zadavat podmienky uz od zadavatela sutaze tak, aby boli potom ponuky porovnavatelne. Ulahcilo by to potom ich vyhodnocovanie a odstranili by sa aspon ciastocne vagnost v zdovodneniach prijatej vitaznej ponuky, pripadne poradia ponuk, a pochybnosti o objektivite pri vybere vyberovou komisiou, Radou SVB i celym zhromazdenim SVB.

Napriklad pouzitie nerovnakych cennikov predstavuje casto problem, pretoze v jednom mozu byt pod jednou polozkou zcasti tie, ktore su v inom rozdelene do viacerych (a opacne) a dokonca popisy cinnosti (vykonov) su specifikovane uplne nesurodo a aj pri enormnej snahe sa neda ich porovnavanie od roznych dodavatelov zosuladit.
0 0
PASKOV PASKOV

PASKOV je offline (nepripojený) PASKOV

Doporučuji do pozornosti:
Dva regenerované "paneláky" v Novém Lískovci: R 2001

V Novém Lískovci se vytvořila unikátní situace, kdy občané a někteří místní politici měli zájem opravit obecní budovy pořádně.

Úvodní myšlenka, budovy opravit skutečně dobře, vedla k samozřejmému požadavku použít důkladný izolační plášť.


Cena izolačního materiálu je tak malou částí ceny pláště BD, že je nesmysl na tloušťce šetřit: výsledné vlastnosti domů jsou úměrné právě jí.


Další požadavek se týkal úprav větracího systému, aby větrání nesnižovalo komfort a neznamenalo velké plýtvání teplem.

Důležitou podmínkou bylo, aby se regenerace vešla do cenových limitů, které jsou pro panelové domy běžné, s velmi přijatelným navýšením s ohledem na pilotní charakter celé akce.


Současně dokázaly, že dům zateplený vysoko nad současné české standardy přináší skutečně novou kvalitu svým obyvatelům.


Příklad: Spotřeba ÚT pro BD Kamínky 6: < 32 kWh/m2


zdroj: www.nliskovec.brno.cz/regdomu.php

www.nliskovec.brno.cz
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Takmerstarec Pozri príspevok
Vyberove konania su dost zavaznou oblastou vo fungovani SVB, ktore sa zakladaju (vznikaju) na zaklade dobrovolneho rozhodnutia vacsiny vlastnikov bytoveho domu. Je otazne ci je to dobre, ze neexistuje v zakonoch opora na povinnost zadavat podmienky uz od zadavatela sutaze tak, aby boli potom ponuky porovnavatelne. Ulahcilo by to potom ich vyhodnocovanie a odstranili by sa aspon ciastocne vagnost v zdovodneniach prijatej vitaznej ponuky, pripadne poradia ponuk, a pochybnosti o objektivite pri vybere vyberovou komisiou, Radou SVB i celym zhromazdenim SVB.

Napriklad pouzitie nerovnakych cennikov predstavuje casto problem, pretoze v jednom mozu byt pod jednou polozkou zcasti tie, ktore su v inom rozdelene do viacerych (a opacne) a dokonca popisy cinnosti (vykonov) su specifikovane uplne nesurodo a aj pri enormnej snahe sa neda ich porovnavanie od roznych dodavatelov zosuladit.
Neviem prečo by mali vlastníci niekomu zdôvodňovať, prečo vybrali toho alebo toho, pokiaľ nevyhlásili verejnú súťaž. Zôvodňuješ ty niekomu, prečo si si kúpil výrobok od konkurencie a nie od neho?
Čo tu ide o verejné obstarávanie? Mimochodom, aj to by som zrušila, lebo často to vyzerá ako legalizovaný podvod.

A prosím, aby si radil bez toho, že by si stopoval moje príspevky, lebo mi to pripomína jedného "tiežporadáka", ktoré našťastie už nevidím.
4 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Mária27 Pozri príspevok
Neviem prečo by mali vlastníci niekomu zdôvodňovať, prečo vybrali toho alebo toho, pokiaľ nevyhlásili verejnú súťaž. Zôvodňuješ ty niekomu, prečo si si kúpil výrobok od konkurencie a nie od neho?
Čo tu ide o verejné obstarávanie? Mimochodom, aj to by som zrušila, lebo často to vyzerá ako legalizovaný podvod.

A prosím, aby si radil bez toho, že by si stopoval moje príspevky, lebo mi to pripomína jedného "tiežporadáka", ktoré našťastie už nevidím.
Mária, nepíš! Nenapíšeš, nebude čítať. Nebude po Tebe stopa. Nebude stopovať. Našťastie, či nešťastie, že už nevidíš ...



Pamätáš? To bol stopár!
0 0
Takmerstarec Takmerstarec

Takmerstarec je offline (nepripojený) Takmerstarec

Mária27 Pozri príspevok
Neviem prečo by mali vlastníci niekomu zdôvodňovať, prečo vybrali toho alebo toho, pokiaľ nevyhlásili verejnú súťaž. Zôvodňuješ ty niekomu, prečo si si kúpil výrobok od konkurencie a nie od neho?
Čo tu ide o verejné obstarávanie? Mimochodom, aj to by som zrušila, lebo často to vyzerá ako legalizovaný podvod.

A prosím, aby si radil bez toho, že by si stopoval moje príspevky, lebo mi to pripomína jedného "tiežporadáka", ktoré našťastie už nevidím.
Vy zijete zrejme v idealnom spolocenstve. Nevznikaju u Vas ziadne pochybnosti o tom, ze schvalovanie rozhodnuti bolo zmanipulovane, predsedu nikto nepodozrieva, ze berie od dodavatelov prac provizie. Ste dietatom stasteny. Keby sa tu prihlasili vsetci predsedovia, ktori sa chystaju ukoncit svoju funkciu kvoli tomu, ze su opakovane podozrievani z brania provizii, z ovplyvnovania vyberu tak, aby nebolo ekonomicke pre spolocenstvo, ale vysoko lukratine pre dodavatela a tym aj pre nich (percentualne stanovovana provizia), iste by ich nebolo malo. To je večny problem spolocenstiev vlastnikov bytov i bytovych druzstiev. Pytate sa preco by mali vlastnici niekomu zdovodnovat vyber. Oni si to musia velmi casto zdovodnovat sebe navzajom. A cim vacsi bytovy dom, tym je to castejsie, ze nedostatocne zdovodneny vyber (a ten sa da jasne zdovodnit iba pri porovnavatelnych ponukach) vzbudzuje nedoveru a podozrenia.

Co sa to tu zisla v tychto diskusiach za chasku, ze ste dostali okamzite takuto pocetnu pochvalu za vyzvu, aby som na Vase prispevky nijako nereagoval? Vsak som Vasu radu nezavrhol, iba som poznamenal, ze v podmienkach v zadaniach a ziadostiach na vypracovanie ponuk, by malo byt specifikovane, ktore polozky maju obsahovat a ako ich uvadzat, aby boli lahko a jednoznacne porovnavatelne.
0 0
verkaz verkaz

verkaz je offline (nepripojený) verkaz

Myslíte si, že niekde také neproblémové spoločenstvo existuje ? Ešte tak pred tými 12 rokmi, keď vznikali, tak to vyzeralo ideálne. Ale teraz .............
Vždy záleží od ľudí, čo si odsúhlasujú a tak tiež, ktoré položky si do výberu firiem zahrnú. Ja preto odporúčam v našom spoločenstve prizvať si aj nezávislého odborníka, ktorý vie tým niektorým zadubencom aj odborne vysvetliť, čo sa vlastne má robiť. Múdrych je všade veľa ale tých, čo chcú robiť ................ ?
Samozrejme, že predsedovia majú ťažkú robotu, ja to robím už 12 rokov a veľa krát som s tým chcela praštiť. Aj teraz som odhodlaná, že to robím posledné volebné obdobie.
Nech si to skúsi aj niekto druhý. zaujímavé je, že práve tí, ktorí osočujú a podozrievajú, to robiť nechcú. Teraz už niektorí ani na zhromaždenie neprídu, lebo vždy tan len rozoštvú druhých.
Čo sa týka Porady, tak môj názor je, že niektorí poraďáci, vedia o čo ide a práve Mária je jednou z nich.
3 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Starec, Mária27 má pravdu, len si treba odmyslieť to neviem, keď vie: Neviem prečo by mali vlastníci niekomu zdôvodňovať, prečo vybrali toho alebo toho, pokiaľ nevyhlásili verejnú súťaž.

Vlastníci a komu, však dom je ich majetkom. Jedine spolu, spoluvlastníkom.

Jedine ak sa jedná o verejnú súťaž a vlastníci by si nevybrali víťaza, ale vybrali iného v poradí, tak potom víťazovi.

Píš užitočne, aby si dostal užitočné, potom môžeš klikať aj na užitočné! Komukoľvek, aby mal užitočné.
0 0
Takmerstarec Takmerstarec

Takmerstarec je offline (nepripojený) Takmerstarec

sito Pozri príspevok
Starec, Mária27 má pravdu, len si treba odmyslieť to neviem, keď vie: Neviem prečo by mali vlastníci niekomu zdôvodňovať, prečo vybrali toho alebo toho, pokiaľ nevyhlásili verejnú súťaž.

Vlastníci a komu, však dom je ich majetkom. Jedine spolu, spoluvlastníkom.

Jedine ak sa jedná o verejnú súťaž a vlastníci by si nevybrali víťaza, ale vybrali iného v poradí, tak potom víťazovi.

Píš užitočne, aby si dostal užitočné, potom môžeš klikať aj na užitočné! Komukoľvek, aby mal užitočné.
Vy pisete pan sito akoby ste necitali moj prispevok poradove cislo #14 a ani to, co uvadza p. verkaz. Odcitujem sa este raz: "...Pytate sa preco by mali vlastnici niekomu zdovodnovat vyber. Oni si to musia velmi casto zdovodnovat sebe navzajom. A cim vacsi bytovy dom, tym je to castejsie, ze nedostatocne zdovodneny vyber (a ten sa da jasne zdovodnit iba pri porovnavatelnych ponukach) vzbudzuje nedoveru a podozrenia. ..."

Avsak dakujem za poucenie. Nechapem vsak co je 'neuzitocne' na tom ak poukazeme na problemy pri vyberovom konani v ramci SVB. Na to, ak nie su stanovene jednoznacne sposob predkladania a obsah ponuk. Na to, ze specifikacia obsahu a struktury ponuk ma byt taka, aby boli ponuky porovnatelne bez nejakych pochybnosti a nejasnosti. Preco asi bolo vymyslene, ze CV (zivotopisy) maju strukturovanu osnovu? Nie preto, aby pri mnozstve uchadzacov boli lahsie vyhodnocovatelne? Naco je celostatny cennik stavebnych prac, ine cenniky, ktore nestanovuju ceny ale normativy ? Ci uz nie su celostatne? Ak nie su, tak to je ten problem, na ktory sa snazim poukazat. Tazko sa daju objektivne vyhodnocovat ponuky ak sa sice ponuka rovnake dielo, ale jeho tvorba (vyroba) je specifikovana tak nesurodo, ze vznika opravnena pochybnost ci tie odlisnosti v obsahu a strukture poloziek ponuk nie su zo strany niektorych dodavatelov zamerom, aby nemohli byt porovnavani s ostatnimi. Nie je tu opat dalsia uloha pre poctivych zakonodarcov ? Stale prichadzam k rovnakemu zaveru, ze celospolocenske problemy sa ani len neanalyzuju, nikto sa nad nimi nezamysla.
0 0
PASKOV PASKOV

PASKOV je offline (nepripojený) PASKOV

Vybrané z textu:

Koncepcia štátnej bytovej politiky do roku 2015
Súčasne je potrebné v legislatívnej úprave zvýšiť zodpovednosť vlastníkov za technický stav domu a zároveň zo zákona stanoviť povinnosť vytvorenia spoločenstva vlastníkov bytov a nebytových priestorov v domes tým, že výkon niektorých činností bude potrebné zabezpečiť zmluvne u autorizovanej osoby.


Ďalším predpokladom pre zabezpečovanie efektívnej správy bytových domov je stanoviť v legislatívnej úprave povinnosť pre spoločenstvo vlastníkov bytov a nebytových priestorov, resp. správcu bytového domu vypracovávať dlhodobé plány obnovy bytového domu vrátane finančného plánu s povinnosťou prerokovať ich s vlastníkmi.


V súvislosti so spravovaním bytov a nebytových priestorov je potrebné v legislatívnej úprave jednoznačne stanoviť podmienky a odborné požiadavky tak pre fyzické osoby (živnostenský zákon), ako aj právnické osoby pre výkon takýchto činností.

Vyššie uvedené legislatívne úpravy sa navrhuje spracovať jednak novelizáciou súčasného znenia zákona o vlastníctve bytov a nebytových priestorov, ako aj prípravou nového zákona o správe bytov.

Keďže doterajší vývoj poukazuje na nedostatočnú odbornú skúsenosť predstaviteľov spoločenstiev vlastníkov bytov so zabezpečením správy bytového domu, bude v budúcom období potrebné uskutočňovať v spolupráci so záujmovými združeniami pre nich školenia a priebežné vzdelávanie vrátane poskytovania metodickej pomoci.
1 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Čítal! Všetky, nie len č. 14

Takmerstarec Pozri príspevok
Vy pisete pan sito akoby ste necitali moj prispevok poradove cislo #14 a ani to, co uvadza p. verkaz. Odcitujem sa este raz: "...Pytate sa preco by mali vlastnici niekomu zdovodnovat vyber. Oni si to musia velmi casto zdovodnovat sebe navzajom. A cim vacsi bytovy dom, tym je to castejsie, ze nedostatocne zdovodneny vyber (a ten sa da jasne zdovodnit iba pri porovnavatelnych ponukach) vzbudzuje nedoveru a podozrenia. ..."
A toto je čo?

Vlastníci a komu, však dom je ich majetkom. Jedine spolu, spoluvlastníkom.

Ak si dajú spraviť projekt, ten dodajú firmám, rovnaký. Tak môžu porovnávať cenu za dielo. A potom porovnať referencie firiem, riziko vyplývajúce po vykonaní diela, ak nie ešte aj prí výkone diela. Ale výber môže uskutočniť komisia, alebo komisia predloží na schválenie zhromaždeniu, alebo schôdzi vlastníkov. Vždy rozhodnú len a len vlastníci konkrétneho domu. Či nie?


Do zápisu musia uviesť názov firmy. A ak si to ešte musia zdôvodniť prečo práve tú firmu, nemusia si potom ešte zdôvodniť ten dôvod, prečo práve ten dôvod? Do kolečka dokola.
0 0
Takmerstarec Takmerstarec

Takmerstarec je offline (nepripojený) Takmerstarec

sito Pozri príspevok
Čítal! Všetky, nie len č. 14



A toto je čo?

Vlastníci a komu, však dom je ich majetkom. Jedine spolu, spoluvlastníkom.

Ak si dajú spraviť projekt, ten dodajú firmám, rovnaký. Tak môžu porovnávať cenu za dielo. A potom porovnať referencie firiem, riziko vyplývajúce po vykonaní diela, ak nie ešte aj prí výkone diela. Ale výber môže uskutočniť komisia, alebo komisia predloží na schválenie zhromaždeniu, alebo schôdzi vlastníkov. Vždy rozhodnú len a len vlastníci konkrétneho domu. Či nie?


Do zápisu musia uviesť názov firmy. A ak si to ešte musia zdôvodniť prečo práve tú firmu, nemusia si potom ešte zdôvodniť ten dôvod, prečo práve ten dôvod? Do kolečka dokola.
Veru dokolecka dokola to v praxi bezi. Komisia vyberie a zide sa zhromazdenie SVB, ktore ma ten navrh schvalit. Ked je to velky obytny dom, samozrejme pride tam vela ludi, vlastnikov bytov a prednesu im navrh komisie alebo Rady, kedy nie su rozdane zdovodnenia, preco bol vybrany vitazny dodavatel v nejakej sprave, ktora hovori o tom ako boli prijate ponuky vyhodnocovane, iba im precitaju strucne zdovodnenie, preco vybrali vitaza vyberoveho konania. Potom im daju hlasovat. Maju sa rozhodovat na zaklade vypocuteho vychvaleneho navrhu na vybraneho dodavatela v priebehu niekolkych minut. Obvykle tak aj urobia a schvalia navrh. Potom sa vsak postupne neskor dozvedaju od znamych, ze im urobila ina firma to iste za ovela menej penazi, skor, krajsie, kvalitnejsie a podobne. Okamzite potom co sa to dozvedia, zrodi sa u mnohych, ktori tieto pochybnosti preberaju, podozrenie ako bol vlastne robeny ten vyber ci bol objektivny. Takato sprava pre rozhodovanie vlastnikov sa da pripravit transparentne iba vtedy ak su vyhodnocovane porovnavatelne ponuky, s jasne porovnavatelnymi hodnotami. Nepodcenujme nasich spoluobcanov, ze by sa nevedeli starat o svoje vlastnictvo. To, co im v tom brani su zle praktiky vo fungovani SVB. A neurobi to nikto lepsie za nich, za vlastnikov, nie je potrebne tento výkon zabezpečovať zmluvne u autorizovanej osoby ako je to v navrhu statnej bytovej politiky, ktory uviedol p. PASKOV. Preto v novej legislative by mali byt stanovene co maju obsahovat a ako maju byt predkladane ponuky, aby boli skutocne porovnavatelne. Potom nebudu potrebne skolenia, Rady SVB si uz tieto predpisy sami aplikuju a poucia o nich aj vsetkych clenov spolocenstiev aj bez navrhovanych povinnych skoleni. Stat by mal vsak dalej zabezpecovat bezplatne poradenstvo a metodicku pomoc pre zaujemcov.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Jednoduché riešenie, keď má dom veľa, sto bytov. Tak treba zvoliť stočlennú komisiu. Či nie?

182/1993, § 11, odsek 6

(6) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo nahliadať do dokladov týkajúcich sa správy domu alebo čerpania fondu prevádzky, údržby a opráv.

Všetko sa v dome financuje cez FOaÚ a je jedno či sa jedná o SVB, alebo o dom v správe správcu domu.
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať