Zavrieť

Porady

Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Asi treba rozlisovat 2 situacie:
    1. ide o mimoriadnu situaciu, kedy je nevyhnutne na zabranenie skod na majetku , tovare a pod. vykonat nejake sanitarne opatrenia (viem si predstavit premnozenie hlodavcov alebo hmyzu v potravinarskom objekte)...v takom pripade moze zamestnavatel komukolvek nariadit mimoriadny nadcas a sanita moze byt jeho sucastou (ZP to umoznuje)
    2. zamestnavatel ti nariadil sanitarny den ako pravidelnu cinnost kazdy piatok po pracovnom case ... to mozes odmietnut, kedze sanita nie je tvojou pracovnou naplnou

    Hlasovalo 6 pouzivatelov

    Užitočné (6)
    Mariana B., taiko, kopretinka, Richard, lubko6394, AdrianaA
    6

    Dav je offline (nepripojený) Dav

    Dav
    Zo zákona máš možnosť odmietnuť. Otázka stojí aj tak, či potom zamestnávateľ nebude hľadať dôvody, aby Ti znepríjemňoval život na pracovisku, až po ukončenie pracovného pomeru. Tiež záleží od vzťahov na pracovisku, či si jediná žena, či sa striedajú zamestnanci pri vykonávaní sanity, či ide o to, že treba výjsť firme v ústrety. Niekedy treba to MD/D na pracovisku (práva a povinnosti zamestnanca/zamestnávateľa) zvážiť z viacerých uhlov pohľadu, nielen z toho, či niečo je moja povinnosť, ale aj ako mi firma vie vyhovieť, ak mám ja nie celkom typické požiadavky. Na normálne fungujúcom pracovisku je aj požiadavka na mimoriadnu úlohu prijateľná, lebo sa obvykle vráti zamestnacovi v podobe nejakého benefitu.

    AdrianaA je offline (nepripojený) AdrianaA

    AdrianaA
    Ja by som to odmietla. Neviem akú maš prac. zmluvu. Ale podľa mňa, tam máš uvedenú pozíciu a rozpísanú náplň práce. Ja si nemyslím, že musíš splniť "každý " príkaz nadriadeného - hlavne keď je nad rámec prac.zmluvy. To by ti zajtra mohol povedať, že mu musíš umyť auto, pozajtra vymaľovať kanceláriu. No, ale počkám si na komentáre odbornejšie.

    mona091 je offline (nepripojený) mona091

    mona091
    btw: aj ja by som odmietla (ak by to nebola operativna zalezitost), vazim si vsetky profesie, ale vazim si aj samu seba, moju odbornost, poznam svoju cenu a citila by som sa zneuzita profesionalne. V minulosti som odmietla prikaz nadriadeneho, chcel odo mna cinnost sekretarky, co som odmietla, mohol si to napisat sam, alebo si zabezpecit sekretarku. Bol z toho velky cirkus, kedze som vsaak dobra v mojej profesii, central firmy podrzala mna, a nadriadeneho usmernila. NO vtedy som hrala vabank, a bola som ochotna odist aj z firmy, kde som takymito prikazmi sa citila ponizovana

    Hlasovalo 4 pouzivatelov

    Užitočné (3)
    kopretinka, hena22, Llívia
    Komentár, nie odpoveď (1)
    2

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    Nechcem vŕtať, ale moje postrehy z môjho okolia: kedysi mali obchody tzv. "sanitárne dni" - bolo zatvorené a vykonávala sa "údržba" - čistenie vo veľkom - a bolo to platené (v pracovnej dobe).
    Teraz (ako ivka70 naznačila) sú len dve možnosti a prípady: 1) nutný sanitárny deň pre zistené nedostatky a 2) sanitárny deň kedy určí zamestnávateľ. V oboch prípadoch (ak sa to vykonáva MIMO určenú pracovnú dobu - podľa mňa - je to práca nadčas.
    A postrehy: moja 3/4 (síce ako upratovačka v MŠ) má náplň práce (a ona si ju oskenovala a nosí so sebou) - a jej šéfka (riaditeľka) jej často nariadi stráženie detí v triede, stráženie detí vonku, doprovod na prechádzke a pod. - no moja 3/4 vytiahne ten papier a povie len toto: Nemám v náplni práce..... (riaditeľka totiž chce preniesť zodpovednosť na ňu za deti!). Často sa stalo i to, že dostala pokarhanie za neplnenie povinností, ale nakoniec nebolo žiadne - pretože to NEBOLO jej prácou.
    Druhý postreh: známa - predavačka v obchode - tiež má v náplni práce svoje povinnosti - je tam aj vykonávanie sanitárnych dní - ale 1x mesačne! To čo robia navyše im musí preplatiť (alebo NV) - inak nerobí a oháňa sa týmto popisom práce....
    Llívia ...riaditeľka totiž chce preniesť zodpovednosť na ňu za deti!... - Podľa mňa by si riaditeľka moc nepomohla, práve naopak, keby sa niečo stalo, mala by z toho ešte viac zle, keďže zverila deti nekvalifikovanému pracovníkovi.
    misoft .....a moja 3/4 to vie! Zodpovednosť za deti majú predsa pedagogickí zamestnanci, ktorí s tými deťmi sú, nie nepedagogickí...ale chcú to robiť tak, že učiteľky si dajú "kafé pauzu" a za nich je upratovačka a keby sa niečo .... my sme tam neboli, to upratovačka. Takže ju vždy pošle...... vieš kam

    Som účtovníčka a firma mi nariadila sanitárny deň v piatok po pracovnej dobe /umývať kuchyňu, hrnce, chodbu atď./ Má nato právo?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.