Zavrieť

Porady

Poberateľ výsluh.dôchodku, ktorý nedovŕšil dôch.vek_odvody, NČZD

Poberateľ výsluhového dôchodku, ktorý ale nedovŕšil dôchodkový vek sa na účely platenia odvodov z dohôd vykonávaných mimo prac.pomeru považuje za "bežného dohodára"?

Teda, ak ma pravidelný príjem z dohody tak od Januára 2013 zaplatí odvody vo výške 13,4 % a zam-teľ zaňho zaplatí 32,8%?

Takýto dohodár si nemôže uplatniť nezdaniteľ. položku, ale prípadný preplatok na dani (ak dôchodok je nižší ako NČZD) si uplatní v daňovom priznaní?

Ďakujem pekne za Vašu odpoveď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    ano ... VD pred dovrsenim dochodkoveho veku je povazovany ako "bezny" zamestnanec/dohodar

    ano ... uplatni si len ak ma nizsi VD ako je NCZD
    Šery Jozef Od 1.12.2012 som na výsluhovom dôchodku a neviem či si mám platiť nejaké odvody?Porady mi niekto.

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    Šery Jozef Pred 4 týždňami. #31890
    Od 1.12.2012 som na výsluhovom dôchodku a neviem či si mám platiť nejaké odvody?Porady mi niekto.
    Z vysluhoveho dochodku sa dan ani odvody neplatia. Stat za teba plati zdravotne poistenie. Ak ale dosiahnes vymeriavaci zaklad vyssi ako 2918,70 €, stat za teba neplati zdr. poistenie (vasluhovy dochodok sa do vym. zakladu nezaratava).


    Šery Jozef Pozri príspevok
    Ak poberám dôchodok mám nárok aj na výsluhový dôchodok?
    Mam dojem, ze si chcel polozit otazku opacne - si poberatelom vysluhoveho dochodku a ci mas narok aj na starobny dochodok z civilneho systemu soc. zabezpecenia?

    Ak v civilnom systeme odvedies poistne za pozadovany pocet rokov (momentalne minimalne 15 rokov) do dovrsenia dochodkoveho veku vznikne ti narok aj na starobny dochodok. Poistit sa mozes aj dobrovolne na balik poisteni (minimalna mes. platba je teraz tusim 138,13 €).
    Naposledy upravil avalik : 19.02.13 at 11:12

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Šery Jozef Pred 4 týždňami. #31890
    Od 1.12.2012 som na výsluhovom dôchodku a neviem či si mám platiť nejaké odvody?Porady mi niekto.
    Šery Jozef Pozri príspevok
    Ak poberám dôchodok mám nárok aj navýsluhový dôchodok?
    ...trochu nechápem...

    Ale ak spĺňaš náležitosti , nuž môžeš poberať dôchodok aj od SP a aj od USZV ...

    Poberateľ výsluh.dôchodku, ktorý nedovŕšil dôch.vek_odvody, NČZD

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.