Zavrieť

Porady

PN krátko po nástupe do zamestnania

Mam otazku na p. Mihala, prosím o radu v súvislosti s ukončením materskej a následne dlhodobej PN. Môj problém je nasledovný:

Minulý týždeň som ukončila materskú dovolenku a nastúpila do zamestnania, dnes mi lekár potvrdil nové tehotenstvo a odporučil mi vypísanie na PN z dôvodu rizikového tehotenstva. Mám nárok na vyplácanie dávok PN aj keď mám odpracovaných len 5 dní? Ako sa postupuje v takomto prípade? Ďakujem za odpoveď, Manali.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Počas rodičovskej dovolenky do 30.6. trvalo nemocenské poistenie. Takže podmienka 270 dní nemocenského poistenia v posledných 2 rokoch by mala byť splnená a máš nárok na nemocenské. Výška nemocenského by sa mala počítať z príjmu, ktorý si dosiahla po nástupe z rodičovskej dovolenky, keďže od 1.7. je rodičovská dovolenka považovaná za prerušené poistenie.

    Pepa je offline (nepripojený) Pepa

    Pepa
    somij
    Počas rodičovskej dovolenky do 30.6. trvalo nemocenské poistenie. Takže podmienka 270 dní nemocenského poistenia v posledných 2 rokoch by mala byť splnená a máš nárok na nemocenské. Výška nemocenského by sa mala počítať z príjmu, ktorý si dosiahla po nástupe z rodičovskej dovolenky, keďže od 1.7. je rodičovská dovolenka považovaná za prerušené poistenie.
    Janka, nedá mi to, musím sa spýtať? Aj u zamestnanca musí byť splnená podmienka 270 dní nemocenského poistenia pre vyplácanie nemocenského? Neplatlí to pre SZČO?

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    To som teraz zblbla. Podmienka 270 dní poistenia musí byť splnená pre vyplácanie materského. Pre vyplácanie nemocenského (aj u SZČO) sa neskúma doba poistenia. T.j. stači, ak aj po 10 rokoch nastúpi do zamestnania, na druhý deň ochorie a má nárok na nemocenské.

    Pepa je offline (nepripojený) Pepa

    Pepa
    somij
    To som teraz zblbla. Podmienka 270 dní poistenia musí byť splnená pre vyplácanie materského. Pre vyplácanie nemocenského (aj u SZČO) sa neskúma doba poistenia. T.j. stači, ak aj po 10 rokoch nastúpi do zamestnania, na druhý deň ochorie a má nárok na nemocenské.
    Janka u SZČO áno - určite.

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Pepa, ak je SZČO povinne nemocensky poistená, neskúma sa doba 270 dní poistenia pre nárok na nemocenské (pozri §33 ods.1 zákona o SP). Podmienka 270dní sa skúma u dobrovoľne nemocensky poistenej osoby (čo môže byť niekedy aj SZČO).

    Pepa je offline (nepripojený) Pepa

    Pepa
    Áno Janka, len dobrovoľne nemocensky poistená SZČO musí splniť podmienku 270 dní. Našla som to v zákone.

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    Prosím o pomoc - zamestnanec po 6- tich dňoch od nástupu ochorie. Predtým pracoval len na dohodu u iného zamestnávateľa. Potvrdenie o príjme pre SP vystavím len za tých 6 dní?

    Stina je offline (nepripojený) Stina

    Stina
    Áno, za 6 dní - teda len za dni pracovného pomeru, ak nastúpil do zamestnania v priebehu kalendárneho roka.

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    Stina Pozri príspevok
    Áno, za 6 dní - teda len za dni pracovného pomeru, ak nastúpil do zamestnania v priebehu kalendárneho roka.
    Ďakujem pekne a ešte poprosím -nastúpila 18.11. a od 25.11. je PN. program mi tam píše 6 dní na zmenšenie minima a ja si myslím, že má byť 5 ako je to správne? Náhrady mi potom vypočítal len za 6 dní. Ak neodpracovala 10 dní, tak neplatí zamestnávateľ 10? Prvýkrát riešim takúto vtipnosť

    Stina je offline (nepripojený) Stina

    Stina
    Zamestnávatel platí náhradu príjmu za prvých 10 kalendárnych dní. Ak PN travá, ďalej platí nemocenské SP.
    Nie je podstatné , že pracovala menej dní. Náhradu príjmu 10 dní by ste jej zaplatili aj v prípade, keby pracovala len 1 deň.

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    Stina Pozri príspevok
    Zamestnávatel platí náhradu príjmu za prvých 10 kalendárnych dní. Ak PN travá, ďalej platí nemocenské SP.
    Nie je podstatné , že pracovala menej dní. Náhradu príjmu 10 dní by ste jej zaplatili aj v prípade, keby pracovala len 1 deň.
    No ve´d a neviem prísť na to, čo som spravila zle, že jej počíta len 6...

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    evina Pozri príspevok
    Ďakujem pekne a ešte poprosím -nastúpila 18.11. a od 25.11. je PN. program mi tam píše 6 dní na zmenšenie minima a ja si myslím, že má byť 5 ako je to správne? Náhrady mi potom vypočítal len za 6 dní. Ak neodpracovala 10 dní, tak neplatí zamestnávateľ 10? Prvýkrát riešim takúto vtipnosť
    nerozumiem celkom tvojej otázke.

    ak začal jej PP 18.11.08, fakticky nastúpila do práce a od 25.11.08 je PN, tak zamestnávatel jej platí náhradu príjmu počas dočasnej PN za prvých 10 kalend. dní trvania PN-ky. Prvých 6kalen.dní jej vychádza v 11/08 (25.-30.11.08) a dalšie 4kal.dni (1.12.-4.12.08), ak PN dovtedy trvá, budú vyplatené až v decembrovej výplate.

    Za prvé 3dni preplatí 25% z denného vym.základu, za 4-10-ty den 55% z DVZ.
    Ak PN vznikla v tom istom mesiaci, ako vzniklo nem.poistenie/prac.pomer, tak DVZ sa vyráta za obdobie 18.-24.11.08. vid zákon o sociálnom poistení §54 ods.2 písm.c)
    Naposledy upravil brčko : 04.12.08 at 17:49 Dôvod: doplnenie §

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    brčko Pozri príspevok
    nerozumiem celkom tvojej otázke.

    ak začal jej PP 18.11.08, fakticky nastúpila do práce a od 25.11.08 je PN, tak zamestnávatel jej platí náhradu príjmu počas dočasnej PN za prvých 10 kalend. dní trvania PN-ky. Prvých 6kalen.dní jej vychádza v 11/08 (25.-30.11.08) a dalšie 4kal.dni (1.12.-4.12.08), ak PN dovtedy trvá, budú vyplatené až v decembrovej výplate.

    Za prvé 3dni preplatí 25% z denného vym.základu, za 4-10-ty den 55% z DVZ.
    Ak PN vznikla v tom istom mesiaci, ako vzniklo nem.poistenie/prac.pomer, tak DVZ sa vyráta za obdobie 18.-24.11.08. vid zákon o sociálnom poistení §54 ods.2 písm.c)
    No keď sa zadarí tak sa zadarí teraz mi zaplo, že ja počet dní PN si tu prstom v kalendári počítam od jej nástupu a nie od začiatku PN /a tých je do konca mesiaca 6/. Už som tu výplatu zmazala asi 5krát, kým mi zaplo
    DominikaDominika
    Dobrý deň. Ak matka po 3 rokoch na rodičovskej dovolenke zostane na PN z dôvodu tehotenstva (t.j. po RD rovno na PN), z čoho sa ráta nemocenské? Z predpokladaného platu, ktorý by dosiahla, keby pracovala(ako materské), alebo len z minima?
    DominikaDominika
    Ďakujem Janka za Tvoju odpoveď. Potešilo ma, že to nie je minimum. Želám Ti pekný deň.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.