Zavrieť

Porady

Koniec roka - účtovanie, škola

Dobrý deň, poraďáci. Neviete ma navigovať, ako postupovať pri kontrole zostatkov?
účet 354 a 357 by mal byť nulový, zostalo pár drobných na 222, čo sme nechali na poplatky. Teda 354+357 by sa mal rovnať 222? Alebo ako na to? lebo ja mám nejaké rozdiely na 354 aj 357.
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    kunkelovaa je offline (nepripojený) kunkelovaa

    kunkelovaa
    Podľa mňa by sa mal zostatok 357 a 354 rovnať zostatku na účte, ak tam nemáš nejaké pripísané úroky, PMZ a pod. Ja som ku koncu roka zúčtovala tak, aby 357 bola nulová. Na 354 mi zostali nejaké peniaze. 354 nemôže mať zostatok, nenachádza sa v súvahe, ktorú odovzdávame. Preto je potrebné ju preúčtovať na 355.

    susann2 je offline (nepripojený) susann2

    susann2
    editasara Pozri príspevok
    Dobrý deň, poraďáci. Neviete ma navigovať, ako postupovať pri kontrole zostatkov?
    účet 354 a 357 by mal byť nulový, zostalo pár drobných na 222, čo sme nechali na poplatky. Teda 354+357 by sa mal rovnať 222? Alebo ako na to? lebo ja mám nejaké rozdiely na 354 aj 357.
    Ďakujem
    Ak sa dá, treba si vytvoriť zostavu 222 - výdavky len na OK, takú, kde sú uvedené jednotlivé položky a čísla dokladov a daľšiu zostavu účtu 354, najlepšie je vytvárať si ich po mesiacoch a vyškrtávať rovnaké položky účtu MD 354 a D účtu 222, rozdielne sumy treba skontrolovať. V Ibeu používam na tieto zostavy hlavnú knihu.

    Učet 357 je problematickejší, najmä jeho kontrola počas roka. Zostatok tak ako uvádzaš, môže byť za predpokladu, že PS účtu 357 k 1.1.2009 bol nulový.

    Najskôr kontrolujem OK /354/ a obyčajne ked narazím na chybu, odstránim chybu aj na PK/357/.

    editasara je offline (nepripojený) editasara

    editasara
    Ďakujem, v pondelok, keď sa mi vyčistí hlava od čísiel, budem pokračovať.
    Napadlo ma, či tam ešte nebudú nejaké 384-náklady budúcich období. Aj to by bolo treba pripočítať, nie?

    blazonko je offline (nepripojený) blazonko

    blazonko
    A ako budete účtovať náklady budúcich období za PK? Budete evidovať pohľadávku na 357?

    kunkelovaa je offline (nepripojený) kunkelovaa

    kunkelovaa
    Nerozumiem. NBO som účtovala 381/321 a zároveň 357/384. V budúcom roku 5xx/381 a zároveň 384/693.

    blazonko je offline (nepripojený) blazonko

    blazonko
    To mi je jasné. Ja len že vyššie si písala, že 357 má byť nulová. To nehrozí, ak tam budú náklady budúcich období, rezervy, atď.

    kunkelovaa je offline (nepripojený) kunkelovaa

    kunkelovaa
    U mňa nulová znamená, že mám tie NBO v čerpaní (121) a mám zúčtované na 357. Čiže tu peniaze nevisia a nevisí ani 357. Sú len v NBO a VBO, budúci rok sa zúčtujú.
    S rezervami mám veľký problém. Brániková sa na školení prikláňala k verzii, že účtovať rezervy 553/323. Bez zúčtovania. To isté mi povedal môj audítor, to isté povedala metodička DU. Neviem si predstaviť, ako to budem potom účtovať v budúcom roku, navyše v tomto roku vzniká HV. Rovnaký problém je s nevyfaktúrovanými dodávkami a faktúrami, ktoré prišli v roku 2010 za rok 2009. Mám silné pokušenie ich odignorovať, lebo inak v budúcom roku nezúčtujem.
    Ak zúčtujeme rezervy aj na 357/693 - skonsolidujeme potom? Môžeme mať nejakú pohľadávku voči štátu??

    Koniec roka - účtovanie, škola

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.