Zavrieť

Porady

Výhra auta, priznanie dane, predaj auta, čo ďalej?

Dobrý deň, nedávno som vyhrala auto. Chcem sa opýtať, túto skutočnosť uvediem na daňovom priznaní a dokedy treba túto daň zaplatiť? Je to do 31. marca 2009? Môžem túto daň zaplatiť aj skôr?
Následné chcem toto auto predať, hneď po zaplatení dane. Ale už s nižšou cenou akou bolo toto auto nadobudnuté. Je treba taktiež priznávať v daňovom priznaní a treba tiež zaplatiť nejakú daň? Týmto veciam sa vôbec nerozumiem, tak prosím o radu. Ďakujem!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    jaja99 je offline (nepripojený) jaja99

    jaja99
    Prijatý dar predstavuje nepeňažný príjem, ktorý zdaníš v roku prijatia daru - t.j., ak si prijala v roku 2008, zdaníš do 31.3.2009.
    Vyžiadaj si od darcu doklad o hodnote prijatého daru, aby si vedela čo zdaňuješ.

    § 8 ZDP
    1) Ostatnými príjmami, ak nejde o príjmy podľa § 5 až 7, sú najmä

    a) príjmy z príležitostných činností vrátane príjmov z príležitostnej poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva a z príležitostného prenájmu hnuteľných vecí,
    b) príjmy z prevodu vlastníctva nehnuteľností,
    c) príjmy z predaja hnuteľných vecí,
    d) príjmy z prevodu opcií,
    e) príjmy z prevodu cenných papierov,
    f) príjmy z prevodu účasti (podielu) na spoločnosti s ručením obmedzeným, komanditnej spoločnosti alebo z prevodu členských práv družstva,
    g) príjmy zo zdedených práv z priemyselného a iného duševného vlastníctva vrátane autorských práv a práv príbuzných autorskému právu, 36)
    h) dôchodky37) a podobné opakujúce sa požitky,
    i) výhry v lotériách a iných podobných hrách a výhry z reklamných súťaží a žrebovaní,
    j) ceny z verejných súťaží, ceny zo súťaží, v ktorých je okruh súťažiacich obmedzený podmienkami súťaže, alebo ak ide o súťažiacich vybratých usporiadateľom súťaže, a ceny zo športových súťaží, ak nejde o daňovníka, ktorý športovú činnosť vykonáva v rámci inej samostatnej zárobkovej činnosti [§ 6 ods. 2 písm. b)].
    k) príjmy z derivátových operácií.

    Prípadný predaj auta je od dane oslobodený, ak si nemala auto zaradené v obchodnom majetku
    § 9 ods. 1 ZDP
    d) z predaja hnuteľnej veci okrem príjmov z predaja hnuteľnej veci, ktorá bola zahrnutá do obchodného majetku, a to do piatich rokov od jej vyradenia z obchodného majetku; za hnuteľnú vec sa na účely tohto zákona nepovažuje cenný papier,
    takže dobre tomu rozumiem, keďže nie som podnikateľ, ale normálna fyzická osoba, takže predám auto a tým to končí? žiadny záväzok voči daňovému úradu?

    Martin Mocko je offline (nepripojený) Martin Mocko

    Niekedy mám pocit, že v budúcom živote nechcem o účtovaní ani počuť... ...viac Martin Mocko
    daniela.yo Pozri príspevok
    takže dobre tomu rozumiem, keďže nie som podnikateľ, ale normálna fyzická osoba, takže predám auto a tým to končí? žiadny záväzok voči daňovému úradu?
    Pri predaji daň neplatíš. Ale platíš daň z výhry. Prevádzkovateľ hry by ti mal poskytnúť cenu výhry, ktorú zdaníš v daňovom priznaní do 31.3.2009 19% sadzbou ako ostatný príjem.
    áno, prevádzkovaľ hry mi túto sumu poskytol oficiálnym vyhlásením. takže to mám. ďakujem.
    ale v ďaňovom priznaní musím uviesť, že auto bolo následne predané, nie? ako výnos? náklad?

    optimistka je offline (nepripojený) optimistka

    optimistka optimistka
    ďalej už nič neriešiš, auto zdaníš 19 % z oficiálne udanej ceny od organizátora a keď auto ďalej predáš, už nič nezdaňuješ, už to zdanené bolo

    Martin Mocko je offline (nepripojený) Martin Mocko

    Niekedy mám pocit, že v budúcom živote nechcem o účtovaní ani počuť... ...viac Martin Mocko
    daniela.yo Pozri príspevok
    ale v ďaňovom priznaní musím uviesť, že auto bolo následne predané, nie? ako výnos? náklad?
    Možno ťa mätie ten výklad od Jaja99. Keď to prečítaš dôkladne...ide o to, že zdaniť musíš iba vtedy, ak pri predaji máš auto zaradené do obchodného majetku (že ho používať v podnikaní a na podnikanie) a taktiež táto povinnosť platí do 5 rokov po vyradení z obchodného majetku.

    Výhra auta, priznanie dane, predaj auta, čo ďalej?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.