Zavrieť

Porady

Nezaplatená zálohová faktúra

Vystavím zál faktúru na službu,ktorá ešte len bude dodaná. Klient službu odmietne. Čo ďalej so zálohovou faktúrou?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    137Cs je offline (nepripojený) 137Cs

    137Cs
    Nič. Zálohová faktúra nie je účtovným dokladom v zmysle § 10 ZÚ. Účtovný doklad sa má vystaviť na doloženie skutočností, ktoré nastali (§ 10/2 ZÚ), t.j. na účtovný prípad (§ 2/2 ZÚ). A ten nastane najskôr až po prijatí resp. zaplatení preddavku...

    Ivetatereza je offline (nepripojený) Ivetatereza

    Ivetatereza
    Ďakujem.
    ešte nerozumiem jednej veci:
    "Ak platiteľ príjme platbu pred dodaním tovaru alebo predtým ako je poskytovanie služby skončené, je povinný vyhotoviť faktúru. Za predpokladu, že v kalendárnom mesiaci vznikne platiteľovi daňová povinnosť aj prijatím platby a zároveň aj dodaním tovaru alebo služby, na ktoré platbu prijal, môže vyhotoviť len 1 faktúru, a to najneskôr do 15 dní od vzniku poslednej daňovej povinnosti vzťahujúcej sa na toto dodanie tovaru alebo služby v príslušnom kalendárnom mesiaci. Poslednou daňovou povinnosťou sa rozumie obvykle daňová povinnosť z dodania tovaru alebo služby, na ktoré bola predtým poskytnutá platba. V prípade, že platba bola prijatá v inom kalendárnom mesiaci ako bol dodaný tovar alebo poskytnutá služba, platiteľ vyhotoví 1 faktúru za prijatú platbu a 1 faktúru za dodanie tovaru alebo poskytnutie služby. V prípade, že platiteľ vyhotovil faktúru na základe prijatej platby vopred, pričom platba bola vo výške 100% dohodnutej ceny za dodanie tovaru alebo služby, nie je povinný vyhotoviť pri dodaní tovaru alebo služby ďalšiu faktúru, ak ide o obdobie toho istého kalendárneho mesiaca."
    To znamená, že vystavím záloh. faktúru napr.2.10. a10.10. mi ju uhradia, takže vystavím ostrú faktúru s dátumom dodania 10.10/dátum úhrady/. Služba za túto úhradu bude dodaná napr. 2.11. - zas musím vystaviť ostrú faktúru s dátumom dodania 2.11.?

    babi2 je offline (nepripojený) babi2

    babi2
    Ivetatereza Pozri príspevok
    Ďakujem.
    ešte nerozumiem jednej veci:
    "Ak platiteľ príjme platbu pred dodaním tovaru alebo predtým ako je poskytovanie služby skončené, je povinný vyhotoviť faktúru. Za predpokladu, že v kalendárnom mesiaci vznikne platiteľovi daňová povinnosť aj prijatím platby a zároveň aj dodaním tovaru alebo služby, na ktoré platbu prijal, môže vyhotoviť len 1 faktúru, a to najneskôr do 15 dní od vzniku poslednej daňovej povinnosti vzťahujúcej sa na toto dodanie tovaru alebo služby v príslušnom kalendárnom mesiaci. Poslednou daňovou povinnosťou sa rozumie obvykle daňová povinnosť z dodania tovaru alebo služby, na ktoré bola predtým poskytnutá platba. V prípade, že platba bola prijatá v inom kalendárnom mesiaci ako bol dodaný tovar alebo poskytnutá služba, platiteľ vyhotoví 1 faktúru za prijatú platbu a 1 faktúru za dodanie tovaru alebo poskytnutie služby. V prípade, že platiteľ vyhotovil faktúru na základe prijatej platby vopred, pričom platba bola vo výške 100% dohodnutej ceny za dodanie tovaru alebo služby, nie je povinný vyhotoviť pri dodaní tovaru alebo služby ďalšiu faktúru, ak ide o obdobie toho istého kalendárneho mesiaca."
    To znamená, že vystavím záloh. faktúru napr.2.10. a10.10. mi ju uhradia, takže vystavím ostrú faktúru s dátumom dodania 10.10/dátum úhrady/. Služba za túto úhradu bude dodaná napr. 2.11. - zas musím vystaviť ostrú faktúru s dátumom dodania 2.11.?
    Áno je to tak, ak prijatie zálohovej platby a dodanie tovaru, alebo služby sa uskutoční v rôznych mesiacoch, tak treba vystaviť najprv faktúru k zálohovej faktúre, na základe ktorej sa odvedie DPH a po dodaní tovaru, alebo služby, faktúru ďalšiu, ktorá slúži pre účely dani z príjmu.

    Ivetatereza je offline (nepripojený) Ivetatereza

    Ivetatereza
    Môžem to teda zhrnuť?

    Služba bude poskytnutá 15.11. Klient si žiada fakturu vopred, ja vystavím 15.10.zálohovú FA bez vyčíslenia DPH. 20.10 klient zalohovú FA zaplatí, vystavím Faktúru s dátumom dodania 20.10. a s vyčíslenou DPH, bude v nej info o prijatej platbe a k úhrade 0 eur.
    Po dodaní služby, teda 15.11.vystavím faktúru s dátumom dodania 15.11.2009 , kde tak isto uvediem prijatie platby, a faktúra bude : na úhradu 0 eur.
    Teda k tej službe bude mať klient zílohovú fa, ostrú na prijatú platbu a ostrú na dodanie služby.
    Ak by bola služba dodaná 29.10., vystavím len jednu faktúru tzv. ostrú, s dátumom dodania 29.10 a k úhrade 0 eur. Nebude z toho kliet nejaký zmagorený?
    Prosíííííímmmm odpovedzte mi nejaká dobrá duša!!!

    Ivetatereza je offline (nepripojený) Ivetatereza

    Ivetatereza
    Ešte Vás prosím, v akej časti zákona o DPH sa o tom hovorí, prípadne v inom zákone?

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    Ivetatereza Pozri príspevok
    Môžem to teda zhrnuť?

    Služba bude poskytnutá 15.11. Klient si žiada fakturu vopred, ja vystavím 15.10.zálohovú FA bez vyčíslenia DPH. 20.10 klient zalohovú FA zaplatí, vystavím Faktúru s dátumom dodania 20.10. a s vyčíslenou DPH, bude v nej info o prijatej platbe a k úhrade 0 eur.
    Po dodaní služby, teda 15.11.vystavím faktúru s dátumom dodania 15.11.2009 , kde tak isto uvediem prijatie platby, a faktúra bude : na úhradu 0 eur.
    Teda k tej službe bude mať klient zílohovú fa, ostrú na prijatú platbu a ostrú na dodanie služby.
    Ak by bola služba dodaná 29.10., vystavím len jednu faktúru tzv. ostrú, s dátumom dodania 29.10 a k úhrade 0 eur. Nebude z toho kliet nejaký zmagorený?
    Prosíííííímmmm odpovedzte mi nejaká dobrá duša!!!
    Je to presne tak, ako si popísala.
    Ak by klient tomu nerozumel, jeho účtovníčka ho z toho "vyvedie".

    Ivetatereza je offline (nepripojený) Ivetatereza

    Ivetatereza
    Dobrý deň.

    Vystavenú zálohovú faktúru zo dňa 11.9. mi neuhradili, služba bola dodaná 30.10. Vystavím ostrú daňovú faktúru s dátumom dodania 30.10.?
    Ak zálohovú fa uhradia náhodou v čase, keď už ostrá bude vyrobená ale nebude im doručená, zálohová zostane neuhradená a platbu si priradím k tej ostrej?

    M@jka je offline (nepripojený) M@jka

    M@jka
    Áno. Ja posielam v takom prípade mailom, alebo poštou/ popr. spolu s ostrou FA/info o priradenej úhrade. Napr. "Dňa.... nám bola doručená platba v sume .... pod VS..., uvedenú platbu zaúčtujeme ako úhradu FA č. ...../ostrá FA/.

    andreaS je offline (nepripojený) andreaS

    andreaS
    ja zalohove faktury pouzivam vtedy, ked k plneniu dojde az zaplatenim...

    napr. klient si objedna tovar vo vacsej sume, vystavi sa zalohova faktura a tovar sa mu doda po uhrade zalohovej faktury...

    alebo si objedna velmi specificky tovar, tak vtedy postupujeme cez zalohu, kym neuhradi, tovar sa mu neobjedna a nedoda...

    inak nevidim zmysel v zalohovej fakture k niecomu k coho dodaniu dojde aj ked sa tato fa neuhradi...

    vyuzivaju to napr. aj firmy vydavajuce rozne tlacene publikacie... chodi ma takto zalohova na rocne predplatne a ked ju neuhradim, tak mi ziadna publikacia chodit nebude a teda ani tzv. ostru fa mi neposlu...

    kaja211 je offline (nepripojený) kaja211

    kaja211
    Chcem sa spýtať ohľadom tej neuhradenej faktúry /zálohovej / .Keď ju vystavím má určité číslo a po nej vystavým ďalšiu zálohovú,ktorá už bude uhradená nebude mi tam figurovať medzi nezaplatenými pohľadávkami?Vymazať ju nemôžem ,lebo po nej som vystavila ďalšiu a tá už bola uhradená,teda má poradové číslo hneď za tou neuhradenou.Dúfam že som to napísala zrozumiteľne./ účtujem v jednoduchom a sme platci DPH/

    alicacka je offline (nepripojený) alicacka

    alicacka
    Skús ju nepeňažnou operáciou - interným dokladom vyhodiť, resp. dobropísať. Inak ti naozaj bude figurovať v pohľadávkach. Ja som mala taký istý problém, ale ja som za tým nemala už ďalšie faktúry, tak som ju jednoducho vyhodila z účtovníctva. AJ tak išlo len o nedaňový doklad.

    zoška je offline (nepripojený) zoška

    zoška
    Ďakujem za objasnenie problematiky zálohových faktúr
    a ako začiatočník mám ešte otázku ku zhrnutiu Ivetyterezy:
    Služba bude poskytnutá 15.11. Klient si žiada fakturu vopred, ja vystavím 15.10.zálohovú FA bez vyčíslenia DPH. 20.10 klient zalohovú FA zaplatí, vystavím Faktúru s dátumom dodania 20.10. a s vyčíslenou DPH, bude v nej info o prijatej platbe a k úhrade 0 eur.
    Po dodaní služby, teda 15.11.vystavím faktúru s dátumom dodania 15.11.2009 , kde tak isto uvediem prijatie platby, a faktúra bude : na úhradu 0 eur.
    Teda k tej službe bude mať klient zílohovú fa, ostrú na prijatú platbu a ostrú na dodanie služby.
    Ak by bola služba dodaná 29.10., vystavím len jednu faktúru tzv. ostrú, s dátumom dodania 29.10 a k úhrade 0 eur. Nebude z toho kliet nejaký zmagorený?
    Takže klient bude mať ostrú Fa na prijatú platbu s prísl. poradovým číslom
    a ďalšiu ostrú FA na dodanú službu s ďalším číslom?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.