Zavrieť

Porady

Bezodplatné využívanie nehnuteľnosti

SRO-čka podniká v nehnuteľnosti patriacej svojmu spoločníkovi a konateľovi na základe zmluvy o výpožičke (§ 659-662 Obč.zákonníka).
Neprichádza tu teda k žiadnemu finančnému plneniu.

1. Môže si sro uplatňovať výdavky za energie a údržbu?
2. Je tam nejaké dodaňovanie z titulu závislých osôb?

Vďaka za akúkoľvek odpoveď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    IvkaH
    SRO-čka podniká v nehnuteľnosti patriacej svojmu spoločníkovi a konateľovi na základe zmluvy o výpožičke (§ 659-662 Obč.zákonníka).
    Neprichádza tu teda k žiadnemu finančnému plneniu.

    1. Môže si sro uplatňovať výdavky za energie a údržbu?
    2. Je tam nejaké dodaňovanie z titulu závislých osôb?

    Vďaka za akúkoľvek odpoveď.
    Podmienky užívania treba upraviť v zmluve.
    Prečo a ako zadarmo.... či obsadzuje celú budovu alebo časť...
    sú to citlivé otázky a ťažké odpovede. Určite sa všeobecne nedá odobriť ani jedno ani druhé.

    Fany je offline (nepripojený) Fany

    Fany
    Pokiaľ je tam urobená zmluva o výpožičke, táto je automaticky zo zákona bezodplatná. Inak by to bola pôžička, alebo prenájom. Preto si myslím, že tam nieje čo riešiť. Samozrejme, že v zmluve musia byť doriešené detaily.
    Energie si môže dať do výdavkov, lepšie by bolo, keby mal faktúry vystavované rovno ZSE... na firemné údaje, nie na majiteľa, a aby mala firma aj svoje sídlo na uvedenej adrese.
    To je môj názor, opravte ma ak sa mýlim.

    Barbora.B je offline (nepripojený) Barbora.B

    Barbora.B
    Ja mám podobný problém. Odpoveď som hľadala poctivo, ale naozaj sa mi nepodarilo nájsť to, čo potrebujem. Takže moja otázka: Sro-čka ABC - platca DPH, chce prenajímať druhej sro-čke XY - neplatca DPH, nebytové priestory, ktoré má sro ABC vo svojom vlastníctve. Viem,že z hľadiska Občianskeho zákonníka by bolo možné, aby sa tieto priestory prenajímali aj bezodplatne. Ale ako to je u 2 sro-čiek, ktoré sa riadia Obchodným zákonníkom? Je niekde stanovené, že tento nájom nemôže byť bezodplatný? Ide o to, že tieto sro-čky majú rovnakého spoločníka a zároveň aj konateľa a na základe dohody by chceli bezodplatný nájom. Je to možné, alebo je v tom z daňového hľadiska nejaký problém. Vopred ďakujem za odpoveď

    Monika1 je offline (nepripojený) Monika1

    Monika1
    Ak má podnikateľský subjekt nehnuteľnosť do nákladov su účtuje odpisy a iné výdavky súvisiace s snehnuteľnosťou. Spoločnosť bola zriadená za účelom dosahovania zisku a tak bezodplatný prenájom nehnuteľnosti, ktorá je v majetku spoločnosti a ešte k tomu inej s.r.o., v ktorej je ten istý spoločník podľa mňa nie je najsprávnejšie. Mali by ste sa riadiť cenou obvyklou zvlášť ak sa jedná o spriaznené osoby. Radšej si dohodnite nejakú cenu za nájom nehnuteľnosti a s.r.o.- nájomca vám vo výške uvedeného nájmu môže faktúrovať nejaké práce a tak by ste si to potom pekne krásne každý mesiac započítali a pod.

    Barbora.B je offline (nepripojený) Barbora.B

    Barbora.B
    Ďakujem za názor. Takže asi by bolo lepšie dohodnúť sa na nejakej cene nájmu (lenže to je to, čo práve môj šéf nechce). A prosím ťa, ako zistím cenu obvyklú na trhu? Ešte raz Ď.

    Barbora.B je offline (nepripojený) Barbora.B

    Barbora.B
    Barbora.B
    Ďakujem za názor. Takže asi by bolo lepšie dohodnúť sa na nejakej cene nájmu (lenže to je to, čo práve môj šéf nechce). A prosím ťa, ako zistím cenu obvyklú na trhu? Ešte raz Ď.
    Ja by som sa ešte raz vrátila k tomuto problému. Existuje nejaké usmernenie, podľa ktorého by som sa mala riadiť pri stanovení minimálnej výšky nájmu? Ďakujem

    Barbora.B je offline (nepripojený) Barbora.B

    Barbora.B
    Barbora.B
    Ja by som sa ešte raz vrátila k tomuto problému. Existuje nejaké usmernenie, podľa ktorého by som sa mala riadiť pri stanovení minimálnej výšky nájmu? Ďakujem
    Už to mám uzatvorené
    Naposledy upravil Barbora.B : 02.10.06 at 03:48

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.