Zavrieť

Porady

Oprava základu dane na základe mimosúdnej dohody.

alebo: ako to vyriešiť aby bola aj ovca celá aj vlk sýty
----------------------------------------------------------------------

Ak by bolo možné poprosila by som ostatných poraďakov o radu, resp. názor ako by ste riešili nasledovnú vec:
Zhotoviteľ/Z/a Objednávateľ /O/mali uzavretú zmluvu o dielo. Na základe tejto zmluvy sa zhotovilo dielo, kde sa mesačne vystavovali faktúry za vykonané práce. Posledná faktúra za mesiac 02/2007 bola na dosť vysokú čiastku 4517994,- s DPH a O ju nechcel uznať. Z mu dal na podpis súpis vykonaných prác, ku ktorému sa mal O vyjadriť do 5dní odo dňa prevzatia. O tak neurobil a tak Z na základe Zmluvy o dielo vystavil faktúru. Faktúru Z riadne zaúčtoval, DPH z predmetnej faktúry uhradil, a zaslal na adresu Obj.
Objednávateľ predmetnú faktúru vrátil naspäť Zhot z dôvodu že nie je podpísaný súpis prác., na to Zhotoviteľ poslal faktúru naspäť na adresu objednávateľa kde sa odvolal na článok zmluvy ktorý hovorí o tom že O je povinný sa vyjadriť k súpisu do 5dní.
Odvtedy sa nič nedialo. O nereagoval na upomienky, výzvy ani nič podobné. Zhotoviteľ postúpil teda predmetnú faktúru na súd a požiadal o vydanie platobného rozkazu.
K platobnému rozkazu bola zo strany O podaná obrana, a tak začalo súdne konanie.
Súdne konanie je ešte k dvom faktúram za nájom stav. mechanizácie ktoré zhotoviteľ prenajímal Objednávateľovi. Tie faktúry Obj. tiež nechce uznať.
Do dnešnej doby bolo zatiaľ jedno súdne pojednávanie.
Momentálne sa O a Z dohodli že vec vyriešia mimosúdnou dohodou. A tu nastáva problém.
Zhotoviteľ ma voči objednávateľovi vystavené podľa vyššie napísaného tieto fa
  • 4517994,- Sk s DPH za stavebné práce fa vystavená 10.03.2007
  • 117000,- SK s DPH za nájom 14.03.2007
Zhotoviteľ má vedomosť o tom že objednávateľ o predmetných fa neúčtuje. Nemá ich vôbec v účt. evidencii.
Na základe mimosúdnej dohody, sa obj so zhot. dohodli že Obj. prizná Zhot. sumu 2300000,- Sk s DPH a všetky záväzky budú touto dohodou uzatvorené.
Lenže obj. chce aby sme na sumu 2300000 vystavili novú fa, s novou splatnosťou a s daňovým plnením marec 2008, nakoľko on predmetné fa nemá v účt. evidencii.
Ja ako zhotoviteľ si myslím že vec by sa mala riešiť dobropisom a to tak že z obidvoch faktúr by sa vydobropisovala suma. 2334994,-SK s DPH. a rozdiel by mal O uhradiť Z.
Prosím o radu skúsenejších nakoľko sama neviem. Ešte ma napadla jedna možnosťaby mohol zhotoviteľ vyhovieť objednávateľovi len neviem či by bola v poriadku z hľadiska zákona. A to že by sa celá suma / 4517994+117000/ vystornovala k dátumu podpísania dohody dohoda by sa pripla k storno faktúre a vystavila by sa tým pádom nová faktúra na 2300000,-SK s Dph bolo by to takto v poriadku? alebo sa to dá riešiť iba tým dobropisom.
Budem vďačná za každú radu, resp. postreh.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Pokúsim sa napísať svoj názor :

    z uvedeného som pochopila , že je spor medzi objednávateľom a zhotoviteľom z dôvodu fakturovanej ceny za práce . Objednávateľ touto cestou chcel dosiahnúť zníženie fakturovanej ceny za vykonanie práce , s ktorou zrejme nesúhlasí .

    Nakoľko objednávateľ sa nevyjadril a nepotvrdil súpis prác , kedy ste podľa Vašich zmluvných dojednaní tento krok považovali za súhlas , ste ako firma zhotoviteľ , plátca DPH vystavili za prevedené práce v danom období FA , ktorú riadne ste zaevidovali /§70/ a aj odviedli príslušnú výšku DPH .
    Ja by som bola v rámci mimosúdnej dohody za to , že by som vystavila FA -dobropis na opravu ZD vychádzajúc dňom uskutočnenia tejto mimosúdnej dohody so zreteľom na § 25 odst.1 písm.b., §25 odst.3 a § 75 odst.7 .
    Samozrejme treba k tomuto prípadu celú korešpodenciu , dokumentáciu ako zo súdu , tak aj mimosúdnu dohodu priložiť , nakoľko by som očakávala DK z dôvodu NO .

    Len čo je horšie , objednávateľ o došlej FA neúčtoval a ani nepuplatnil odpočet DPH .Tu neviem , aké dôsledky by plynuli pre objednávateľa ,kde považujem jeho postup a konanie za nesprávne .

    To je môj názor , verím že sa niekto pridá , resp. ma opraví , ak sa mýlim .
    Naposledy upravil Zita5 : 21.03.08 at 05:50

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    Zita5 Pozri príspevok
    Len čo je horšie , objednávateľ o došlej FA neúčtoval a ani nepuplatnil odpočet DPH .Tu neviem , aké dôsledky by plynuli pre objednávateľa ,kde považujem jeho postup a konanie za nesprávne .

    To je môj názor , verím že sa niekto pridá , resp. ma opraví , ak sa mýlim .
    To, že objednávateľ o faktúre neúčtoval v čase jej vystavenia, nemení nič na veci, že k zdaniteľnému plneniu došlo, preto neodporúčam vystavovať doklady tak, ako to chce objednávateľ.
    Za správne riešenie považujem tak, ako navrhuje Zitka: vystaviť dobropis v čiastke, o ktorú majú uhradiť menej.
    Ale zrejme sa vystavujete riziku, že za takýchto okolností to objednávateľ nezaplatí.
    Skúste ho presvedčiť citáciami zákona o DPH. Veď si môže uplatniť dodatočným priznaním neuplatnenú DPH.

    bv_alexandra je offline (nepripojený) bv_alexandra

    bv_alexandra
    Ďakujem za rady a postrehy, ja som tiež tvrdila dobropis, no uvidím, v stredu mám ísť za ich ekonomikou riaditeľkou.
    Ale zrejme sa vystavujete riziku, že za takýchto okolností to objednávateľ nezaplatí.
    No ide o to že oni sú žralok a my malá akvaríjna rybička. A s takými sa veru veľmi ťažko jedná o čomkoľvek.
    Ďakujem ešte raz za postrehy. Prajem krásne sviatky.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    bv_alexandra Pozri príspevok
    Ďakujem za rady a postrehy, ja som tiež tvrdila dobropis, no uvidím, v stredu mám ísť za ich ekonomikou riaditeľkou.

    No ide o to že oni sú žralok a my malá akvaríjna rybička. A s takými sa veru veľmi ťažko jedná o čomkoľvek.
    Ďakujem ešte raz za postrehy. Prajem krásne sviatky.
    Ale zákon máte rešpektovať rovnako , čiže aj keď sú žralok .

    Oprava základu dane na základe mimosúdnej dohody.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.