Zavrieť

Porady

daň.priznanie PO umor.daň.straty

Dobrý deň prvýkrát robím daň prizn.PO za firmu, ktorá má stratu. Za r.2006 vykázaná strata 189617, v roku 2007 zisk 153449, idem robiť daň.priznanie a nie som si istá ako mám rozpísať umorovanie straty v evidencii D1 alebo D2?
zatiaľ som uviedla v D2 par.30
zdan.obdobie rok r.1 2006
výška daň.straty r.2 189617
úhrn daň.strát r.3 189617
základ dane r.4 153 449
skut.odpoč.daň.strata r.5 153449
Za odpoveĎ vopred všetkým ďakujem
Usporiadat
m.hladka m.hladka

m.hladka je offline (nepripojený) m.hladka

som
r. 2006
1. 189 617,-
2.
3.
4.
r. 2007
1.
2. 189 617,-
3. 153 449,-
4. 153 449,-

Tento riadok 4. premietneš do DP str.3 r.410
a r.500 bude nula r. 510 bude 19 a r. 600 bude 0.
Ostane ti ešte 36 168.- Sk na odpočítanie straty do ďalších rokov.
Naposledy upravil m.hladka : 18.03.08 at 19:16 Dôvod: pomiešala sa mi tabuľka
0 0
andy10 andy10

andy10 je offline (nepripojený) andy10

Dakujem veľmi pekne, už som trochu mudrejšia, práve som to pochopila
0 0
Lubica3 Lubica3

Lubica3 je offline (nepripojený) Lubica3

Môžem sa ešte spýtať, hľadám v zákone, samozrejme neviem narýchlo nájsť, nakoľko si matne pamätám, že sa dá odpočítať len strata, ak je daňový základ nad 150 tis, ale nevidím to ani v §30, ani 52...? Platí to, resp. kde si to overím? Vopred vrelá vďaka
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Lubica3 Pozri príspevok
Môžem sa ešte spýtať, hľadám v zákone, samozrejme neviem narýchlo nájsť, nakoľko si matne pamätám, že sa dá odpočítať len strata, ak je daňový základ nad 150 tis, ale nevidím to ani v §30, ani 52...? Platí to, resp. kde si to overím? Vopred vrelá vďaka
Neplatí...Sama píšeš, že teraz v platnom paragrafe to nevidíš...

Bolo to tak v dobe platnosti zákona 366/1999....
§ 34 2/ Od základu dane možno odpočítať daňovú stratu, ktorá vznikla najviac v troch zdaňovacích obdobiach bezprostredne predchádzajúcich obdobiu, v ktorom vykázal po tejto strate (úhrne strát) kladný základ dane, a to rovnomerne počas piatich bezprostredne po sebe nasledujúcich zdaňovacích obdobiach za podmienky, že suma rovnajúca sa odpočítavanej daňovej strate bude preinvestovaná na obstaranie hmotného investičného majetku do skončenia tretieho zdaňovacieho obdobia, v ktorom je uplatňovaný odpočet pomernej časti straty; ak vznikne daňovníkovi ďalšia daňová strata, nemožno ju už od základu dane odpočítať. V treťom až piatom roku odpočtu straty sa zníženie základu dane o pomernú časť straty vykoná rovnomerne, najviac však do sumy vykázaného základu dane prevyšujúceho 150 000 Sk. Ak vykázaný základ dane sa rovná alebo je nižší ako 150 000 Sk, nárok na odpočet pomernej časti straty zaniká. Ak daňovník zanikne zrušením bez likvidácie, môže prevziať záväzok preinvestovania sumy pripadajúcej na už odpočítanú daňovú stratu právny nástupca.
0 0
ekofan ekofan

ekofan je offline (nepripojený) ekofan

žena:-)
Mám nasledový prípad:
r. 2006........149 679 SK (strata r.310)
r. 2007........ 14 456 SK (základ dane r.310)
r. 2008........149 592 SK (základ dane r.310)
r. 2009........ 6802,72 EUR (strata r.310)

Umorovala som nasledovne:
DP za r. 2007
1. 2006
2. 149679,-
3. 149679,-
4. 14456,-
5. 14456,-

DP za r.2008
1. 2007
2.
3. 135223,-
4. 149592,-
5. 135223,-

DP za r. 2009
1. ?
2. ?
3. ?
4. ?
5. ?

Ako mám, prosím, v tabuľke D2 pokračovať v DP za r. 2009?
Tie predchádzajúce roky majú byť v DP za rok 2009 vyplnené v SK alebo v EUR?
0 0
ekofan ekofan

ekofan je offline (nepripojený) ekofan

žena:-)
Poraďte prosím...
0 0
latka latka

latka je offline (nepripojený) latka

Dobrý den, chcela by som sa opýtať, či je ešte povinnosť preinvestovať umorovanú stratu do istého času, alebo nie. Kedysi to platilo, teraz neviem... prosím.
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

latka Pozri príspevok
Dobrý den, chcela by som sa opýtať, či je ešte povinnosť preinvestovať umorovanú stratu do istého času, alebo nie. Kedysi to platilo, teraz neviem... prosím.
Povinnosť preinvestovať stratu už nie je...
2 0
ecuch ecuch

ecuch je offline (nepripojený) ecuch

ak urobím dodatočné daňové priznanie za rok 2009, v ktorom ešte zvýšim pôvodnú daňovú stratu, môžem umorovať daňovú stratu z tohto DDP?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
môžeš.
0 0
latka latka

latka je offline (nepripojený) latka

dobrý den, chcela by som sa opýtať, daňovú stratu umorujeme postupne v daňovom priznaní, ale na účte 429 nám stále figuruje ako neuhradená strata minulých období... môžem uhradiť tuto stratu aj z účtu 413 - ostat. kapital fondy, ktorý sme tvorili kedysi priamym vkladom spoločníka - teda sa nenavyšovali sme ZI ale 413. Je možné teraz použiť tieto prostriedky 413/429 - na úhradu všetkých naakumulovaných strát aj za predchádzajúce obdobia?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
v prvom rade sa na úhradu straty obvykle použije rezervný fond.
Potom sa použije zisk minulých období.
Môže sa použiť aj účet 413.
O spôsobe úhrady straty musí rozhodnúť VZ, alebo jediný spoločník v jednoosobovej sro.
0 0
latka latka

latka je offline (nepripojený) latka

Spoločnosť rezervný fond netvorila, nakoľko nemala zisk len stratu, ale tvorila ostat. kapit. fond ...Otázkou bolo či vôbec môže VZ schváliť úhrady všetkých strát za 3 predch. obdobia naraz z účtu 413. Ten bol tvorený vkladom spoločníkov, takže by to bolo akoby vlastne stratu uhradili spoločníci nie? Dakujem za odpoved
0 0
Katarína Cigánová Katarína Cigánová
latka Pozri príspevok
Spoločnosť rezervný fond netvorila, nakoľko nemala zisk len stratu, ale tvorila ostat. kapit. fond ...Otázkou bolo či vôbec môže VZ schváliť úhrady všetkých strát za 3 predch. obdobia naraz z účtu 413. Ten bol tvorený vkladom spoločníkov, takže by to bolo akoby vlastne stratu uhradili spoločníci nie? Dakujem za odpoved
Domnievam sa , že v sro nie je povinnost tvorit 413 - ost. kap. fondy. Ak spoločníci vytvorili takýto fond , potom možu rozhodnut , na čo sa použije. Ak spoločnost nevytvára zisk , može na úhradu starty použit aj celú 413 , alebo aj postupne čast straty , o tom rozhodne VZ. Rovnako sa správa aj pri vytvorení zisku . nie je povinnost celý zisk rozpustit do umorenia straty - je to na rozhodnutí spoločníkov na VZ.
Umorovanie daňovej straty sa ti v účtovníctve vlastne ani nepremieta - to je samostatná kapitola.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Ten fond ste naisto tvorili vkladmi spoločníkov, aby sa sro nedostala do predlženia. Takže áno, použitie celej 413-ky na úhradu strát znamená to isté, ako keby ju spoločníci uhradili zo svojho.
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

chcela by som sa opýtať, v r. 2009 mala sro stratu 12.000 eur. Môžem ju celú odpočítať v r. 2010 alebo je nejaký limit? dík
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

sybila3 Pozri príspevok
chcela by som sa opýtať, v r. 2009 mala sro stratu 12.000 eur. Môžem ju celú odpočítať v r. 2010 alebo je nejaký limit? dík
Daňovú stratu, nie účtovnú, môžeš umoriť v DP až do výšky základu dane. Takže, ak bude ZD vyšší, alebo rovný tejto sume, umoríš ju celú.
0 0
Kremix Kremix

Kremix je offline (nepripojený) Kremix

ešte dotaz k strate ak si spoločnici chcu aj vyplacat zisk ale pripadne aj umorovat stratu? maju zisk 60 000 eur ,ale strata za predchadz 2 roky 90000eur, napriklad by si vyplatili 40 000 eur a by zaplatili dan, a zbytok by umorili cast zo straty?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Kremix Pozri príspevok
ešte dotaz k strate ak si spoločnici chcu aj vyplacat zisk ale pripadne aj umorovat stratu? maju zisk 60 000 eur ,ale strata za predchadz 2 roky 90000eur, napriklad by si vyplatili 40 000 eur a by zaplatili dan, a zbytok by umorili cast zo straty?
treba napísať Hv za jednotlivé roky, takto nie je zadanie jasné.
Umorovanie straty sa týka DPPO.
Strata môže byť účtovná alebo daňová, alebo aj-aj.
Ak riešiš delenie zisku - za ktorý rok?
ak evidujú stratu napr. za rok 2008-2009.......90000 EUR
za rok 2010 vykazujú zisk 60000 EUR, tak najskôr musia účtovný zisk transformovať na základ dane a potom môžu umoriť-odpočítať stratu až do výšky ZD.
príklad - nech účtovný zisk=ZD=60000 EUR
odpočet daňovej straty......... -60000 EUR, DPPO=0
potom im zostáva disponibilný zisk 2010 = 60000 EUR
/všetko za mnou stanovených predpokladov, zjednodušení/
.................
pýtaš sa čo so ziskom za rok 2010?
1. musíš tvoriť RF do výšky 10% ZI v sro
2. musíš uhradiť stratu
3. môžeš rozdeliť zisk, čo ti zostane do takej výšky, aby VI nebolo menšie ako ZI.
4. môžeš na úhradu straty použiť zsik z rokov 2007 a skôr, ak nejaké boli, rovnako môžeš tieto zisky rozdeliť spoločníkom.
.......................
samozrejme "môžeš" znamená, že sro "môže" o tomto rozhodnúť na Valnom zhromaždení.
0 0
Kremix Kremix

Kremix je offline (nepripojený) Kremix

takze zhruba strata 30000 za rok 2008, 60000 za 2009, ale teraz za rok 2010 zisk 60000 , cize si chcu vyplatit zisk spolocnici napr 40000 , umorit mozu cast straty z predchadzajucich rokov, bavime sa uz o cistom zisku, tak som to myslela, ze si mozu korigovat ako chcu?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať