Zavrieť

Porady

Odhlásenie zdravotného poistenia počas dlhodobého cestovania

Chcel by som sa spýtať ako postupovať keď viem, že idem cestovať na minimálne 1 rok. Chystám sa využiť workaway a naplánovať cestu skrz južnú ameriku s maximálnym zdržaním v určitom štáte 3 mesiace, koľko tam môžem byť bez víz. Za tú dobu chcem byť iba ako dobrovoľne nezamestnaný a nútený platiť ~50€ mesačne. Ako by som mal postupovať keď sa chcem úplne odhlásiť zo zdravotnej poistovne a možným návratom o cca 1 rok.

Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Zákon o zdravotnom poistení umožňuje odhlásenie z povinného zdravotného poistenia podľa § 3 ods. 2:

    (2) Povinne verejne zdravotne poistená je fyzická osoba, ktorá má trvalý pobyt3) na území Slovenskej republiky; to neplatí, ak

    a)....
    c) dlhodobo sa zdržiava v cudzine a je zdravotne poistená v cudzine a na území Slovenskej republiky nie je zamestnaná ani nevykonáva samostatnú zárobkovú činnosť; za dlhodobý pobyt v cudzine sa považuje pobyt dlhší ako šesť po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov,

    Najprv si musíš vybaviť cestovné poistenie v trvaní viac ako 6 mesiacov. S dokladom o poistení navštíviš tvoju zdravotnú poisťovňu a odhlásiš sa z povinného zdravotného poistenia. Ak nie si nikde zamestnaný a nemáš aktívnu živnosť a ani nie si evidovaný na úrade práce, tak ťa poisťovňa odhlási, vrátiš preukaz poistenca a nie si povinný platiť zdravotné poistenie.

    Po návrate z cudziny, ak sa vrátš v tom istom roku, tak sa musíš prihlásiť v tej, z ktorej si sa odhlásil.

    Ak sa vrátiš v nasledujúcom kal. roku, môžeš sa prihlásiť potom späť na zdravotné poistenie v ktorejkoľvek zdravotnej poisťovni - viď. ô 7 ods. 2:

    (2) Poistenec môže zmeniť príslušnú zdravotnú poisťovňu vždy len k 1. januáru nasledujúceho kalendárneho roka. Prihlášku možno podať najneskôr do 30. septembra kalendárneho roka. Prvá veta a druhá veta neplatí, ak poistenec zmenil zdravotnú poisťovňu z dôvodu, že sa stal nezaopatreným rodinným príslušníkom na účely vykonávania osobitných predpisov.3a) V prípade zániku a vzniku verejného zdravotného poistenia podľa § 4 a 5 v priebehu toho istého kalendárneho roka musí poistenec podať prihlášku v tej zdravotnej poisťovni, v ktorej bol poistený naposledy.

    Hlasovalo 5 pouzivatelov

    Užitočné (5)
    KEJKA, arizona, Jana Motyčková, Daniel Halvoník, Katy a R
    5

    Brčo je offline (nepripojený) Brčo

    Brčo
    Pred par rokmi som cestoval cez 2 roky mimo SK a bol som odhlaseny z vszp.Postup bol taky:
    V tatrabanke som si vybavil kreditnu kartu s cestovnym poistenim(poistenie bolo cca1000 sk na rok).Poistenie plati iba mimo SK a ak ides na viac ako 6 mesiacov v kuse.S s tym som isiel za tetulkami do poistovne,ktore mali z toho hokej,ale po vysvetleni a par telefonatoch ma odhlasili z poistenia.
    Po navrate(cca 27 mesiacov) som sa prihlasil v poistovni,dostal karticku a platim dalej.Aktualnost informacii je treba si overit v tatrabanke,popripade mozno ina banka ponuka podobny produkt.
    PS:A poistovna mi po navrate preplatila liecebne naklady v Tibete cca 5000 sk,tak ze to bolo pre mna velmi vyhodne
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Daniel Halvoník to znamená, že ak si zariadim dlhodobé cestovné poistenie (napr. AXA za 212€/rok) nebudem musieť platiť mesačne tých ~50€ akoby som bol dobrovoľne nezamestnaný?
    ivka70 Ano, ale musis byt mimo SR dlhsie ako 6 mesaicov.
    Brčo Presne tak
      zbaliť

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    Zájdi do svojej zdravotnej poistovne poradia ti ako postupovat, ci je mozne pred odchodom sa odhlasit alebo az po uplynuti 6 mesiacov od pobytu v cudzine, pripadne ako dorucit potvrdenie o zamestnani a zdravotnom poisteni v cudzine.

    Odhlásenie zdravotného poistenia počas dlhodobého cestovania

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.