Zavrieť

Porady

Odmeny konateľa

Likviduje sa s.r.o. Nemá zamestnancov. Konateľ dostáva dve odmeny:

1. za spostredkovanie predaja hnuteľností Táto sa zdaňuje až pri ročnom
zúčtovaní dane z príjmu? V aktuálnom čase sa z nej
nerobia odvody do ZP a SP?

2. Odmena za rok 2007. Z tejto platí v aktuálnom čase odvody do ZP.
Zdaňuje sa tiež v aktuálnom čase, alebo až pri
ročnom zúčtovaní dane z príjmu? Odvody do SP tiež
až po ročnom zúčtovaní dane?

Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Denda je offline (nepripojený) Denda

    Denda
    Liptáčik Pozri príspevok
    Likviduje sa s.r.o. Nemá zamestnancov. Konateľ dostáva dve odmeny:

    1. za spostredkovanie predaja hnuteľností Táto sa zdaňuje až pri ročnom
    zúčtovaní dane z príjmu? V aktuálnom čase sa z nej
    nerobia odvody do ZP a SP?
    Preddavkovo sa zdaňuje pri výplate a odvody sa z nej robia.

    Liptáčik Pozri príspevok
    2. Odmena za rok 2007. Z tejto platí v aktuálnom čase odvody do ZP.
    Zdaňuje sa tiež v aktuálnom čase, alebo až pri
    ročnom zúčtovaní dane z príjmu? Odvody do SP tiež
    až po ročnom zúčtovaní dane?
    Musíte špecifikovať o akú odmenu sa jedná.

    Denda je offline (nepripojený) Denda

    Denda
    Ešte otázka k predmetnému. Nemáte náhodou na mysli plnenie pre konateľa, ktorý bol menovaný likvidátorom spoločnosti a všetky tieto odmeny, na ktoré sa pýtate sa týkajú predmetnej činnosti likvidátora?
    Je to dosť podstatné pre správne zodpovedanie otázky.

    Liptáčik je offline (nepripojený) Liptáčik

    Liptáčik
    Prvá odmena - 300 tis. za sprostredkovania predaja nehnuteľností

    Druhá odmena 1 mil - je určená na úhradu nárokov konateľa spoločnosti vyplývajúcich z dohody o výkone funkdice a jedná sa o jednorázovú odmenu za rok 2007.

    Obe odmeny boli vyplatené v apríli 2008


    Za pomoc ďakujem.

    Denda je offline (nepripojený) Denda

    Denda
    Liptáčik Pozri príspevok
    Prvá odmena - 300 tis. za sprostredkovania predaja nehnuteľností

    Druhá odmena 1 mil - je určená na úhradu nárokov konateľa spoločnosti vyplývajúcich z dohody o výkone funkdice a jedná sa o jednorázovú odmenu za rok 2007.

    Obe odmeny boli vyplatené v apríli 2008


    Za pomoc ďakujem.
    Obidve odmeny vstupujú do VZ pre zdravotné poistenie - platí maximálny vymeriavaci základ. Z odmeny za výkon funkcie konateľa sa neodvádza do sociálneho poistenia. Pozor na spoločné zdanenie obidvoch odmien podľa § 35 Zákona o dani z príjmov, pretože sa jedná o príjmy zo závislej činnosti podľa §5.

    Liptáčik je offline (nepripojený) Liptáčik

    Liptáčik
    Ďakujem za odpoveď. Zdravotné poistenie - to som si myslela na 98%, odvody pre Soc. poisť som si nebola istá. Ale ak dobre rozumiem odpoveď, tak z celej odmeny je potrebné odviesť daň z príjmu ešte teraz v máji. Dobre tomu rozumiem? Zabudla som uviesť, že konateľ je zároveň aj spoločníkom fy. Takže som si myslela, že z tejto odmeny sa bude daň odvádzať maximálne v ročnom zúčtovaní, ale pozriem sa na uvedený §.

    Denda je offline (nepripojený) Denda

    Denda
    Liptáčik Pozri príspevok
    Ďakujem za odpoveď. Zdravotné poistenie - to som si myslela na 98%, odvody pre Soc. poisť som si nebola istá. Ale ak dobre rozumiem odpoveď, tak z celej odmeny je potrebné odviesť daň z príjmu ešte teraz v máji. Dobre tomu rozumiem? Pozriem sa na uvedený §.
    Podľa §35 ods.6 máte odviesť preddavok do 5-tich dní po dni výplaty, poukázania alebo pripísania zdaniteľnej mzdy zamestnancovi k dobru.

    Denda je offline (nepripojený) Denda

    Denda
    Liptáčik Pozri príspevok
    Zabudla som uviesť, že konateľ je zároveň aj spoločníkom fy. Takže som si myslela, že z tejto odmeny sa bude daň odvádzať maximálne v ročnom zúčtovaní, ale pozriem sa na uvedený §.
    Pri príjmoch podľa §5 je platiteľ povinný vyberať podľa §35 Zákona o dani z príjmov preddavok na daň.

    Liptáčik je offline (nepripojený) Liptáčik

    Liptáčik
    Pozrela som si uvedené paragrafy. Môžem využiť ods. 9 § 35 a zohľadniť celoročnú odpočítateľnú položku a celoročný bonus? Odmena je 1 mil.

    Denda je offline (nepripojený) Denda

    Denda
    Liptáčik Pozri príspevok
    Pozrela som si uvedené paragrafy. Môžem využiť ods. 9 § 35 a zohľadniť celoročnú odpočítateľnú položku a celoročný bonus? Odmena je 1 mil.
    Nie nemôžete zohľadniť celoročnú odpočítateľnú položku ani celoročný daňový bonus. V prípade, že Vám preukázal nárok podľa §36 Zákona o dani z príjmov môžete uplatniť odpočítateľnú položku a daňový bonus vo výške 1/12.
    Pri ročnom zúčtovaní však zrejme výšku dane zníženú o odpočítateľnú položku bude vracať, pretože pri jeho príjme sa jeho odpočítateľná položka bude rovnať nule.
    Naposledy upravil Denda : 13.05.08 at 12:23

    Liptáčik je offline (nepripojený) Liptáčik

    Liptáčik
    Tieto záležitosti riešim prvýkrát a poprosím ešte o trochu zhovievavosti. Firma vyplatila spoločníkovi i konateľovi odmnenu. Z nej je potrebné odviesť daň z príjmu i odvody do ZP. Tieto položky sa zúčtujú ako výdaj firmy, teda sú nákladom firmy. Je to vporiadku?

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Liptáčik Pozri príspevok
    Firma vyplatila spoločníkovi i konateľovi odmnenu.
    Ujasnite si čo to bolo. Nepozerajte sa na osobu ako takú, t.j. je jedno, či je to konateľ alebo spoločník alebo riaditeľ.
    Odmena z niečoho vychádza. Vzniká na ňu nárok:
    - podľa pracovnej zmluvy,
    - podľa mandátnej zmluvy, spoločenskej zmluvy, zakladateľskej listiny,
    - rozhodnutia spoločníka v pôsobnosti valného zhromaždenia atď.
    Liptáčik Pozri príspevok
    Tieto položky sa zúčtujú ako výdaj firmy, teda sú nákladom firmy. Je to vporiadku?
    Áno, ak je na odmeny právny nárok ako vyššie uvádzam.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.