Zavrieť

Porady

Je potrebné platiť cestnú daň?

Som SZČO a mám v nájme priateľove auto, ktoré používam na občasné pracovné cesty. Ak si chcem bločky za PHL uplatniť do výdavkov, musím zaplatiť cestnú daň?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Daň z motorových vozidiel daňovník neplatí preto, že si chce vo výdavkoch uplatniť bločky PHM, ale preto, že auto využíva na podnikanie. Odpovedala si si sama - používaš na občasné podnikanie,,,
    Soňa 24 Ak som mala za rok 2015 prenajatých viac vozidiel ako podnikateľ, za ktoré z nich mám zaplatiť daň?

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    Soňa 24 (Dnes 16:52) Ak som mala za rok 2015 prenajatých viac vozidiel ako podnikateľ, za ktoré z nich mám zaplatiť daň?

    V prvom rade je potrebne identifikovat ci vozidlo ma SK ECV, a potom kto ho pouziva na podnikanie ... mala si vozidlo prenajate od podnikatela alebo nie?

    doplnenie:
    pozri zakon o DzMV § 3, tam identifikujes danovnika

    takze ak pouzivas na podnikanie vozidlo od nepodnikatela, dan platis ty za cele, aj zacate, kalendarne mesiace trvania zmluvy

    druhe vozidlo - ak je jeho drzitel podnikatel, tak je danovnikom on, lebo vozidlo prenajima = pouziva ho na podnikanie
    Naposledy upravil avalik : 19.01.16 at 15:43
    11 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Soňa 24 všetky vozidla majú SK EČV a jedno je od nepodnikateľa, druhé od szčo - čiže podnikateľa.
    avalik doplnila som odpoved
    avalik a este poznamka, nie je to cestna dan ale dan z motorovych vozidiel
    Soňa 24 ďakujem za odpoveď, áno, je to daň z motorových vozidiel, cestná daň je len kratší výraz už len jedna otázka: ako je to v prípade, ak si prenajímam vozidlo od podnikateľa, ktorý to vozidlo tiež využíva na podnikanie? môžeme ho dvaja používať?
    avalik mozete, ziadny zakon to nezakazuje
    Soňa 24 a stačí, že iba držiteľ vozidla (szčo) zaplatí daň z motorových vozidiel?
    KEJKA stačí
    Soňa 24 v poriadku, ja ako nájomca vozidla si môžem paušálne uplatniť 50 % z ceny PHL?
    u.martina dobry den, ja by som sa chcela spytat, ze ak manzelia pouzivaju jedno auto, drzitelom vozidla je manzel, ktory si robi vyuctovanie cestovnych nahrad na firmu X, kde je konatel. Zaroven si robi manzelka vyuctovanie cestovnych nahrad vo firme Y, kde je zamestnana. danove priznanie za auto poda a dan zaplati firma, kde je manzel konatel kedze je drzitel vozidla? dakujem
    avalik Soňa24, ak máš ďalšiu otázku, použi vyhľadávač, pozri do zákona a keď nenájdeš odpoveď založ novú otázku - dole na stránke máš etiketu porady
    avalik u.martina, podobne ...etiketa porady - použi vyhľadávač, pozri zákon, ak nenájdeš odpoveď založ novú otázku
      zbaliť

    Je potrebné platiť cestnú daň?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.