Zavrieť

Porady

odmietnutie/ zrieknutie sa dedicstva

Potrebovala by som presnu odpoved na moju otazku. O rozdiely medzi odmietnutim a zrieknutim sa dedicstva som si v zakone precitala (mozno nie dopodrobna), ale mame problem a potrebovala by som poradit.

Takze nasa situacia.
Su 5 surodenci, ktory dedili po rodicoch, medzi nimi aj nasa mama, ktora medzicasom zomrela, tak diely z jej rodicovskeho domu presli na nas- 4 deti.
V lete zomrela dalsia z tych 5 deti- nasa teta,ktora ani nebola vydata a deti nemala, tak je pravdepodobne, ze dedit budeme aj my-4 surodenci, jej netere.
Ale kedze ta teta zila hroznym zivotom a k smrti jej dopomohol alkohol, tak aj zanechala po sebe strasne dlhy. Preto my 4 surodenci, jej netere chceme dedicstvo odmietnut alebo sa zriect. No a tu nastava "problem" a pytam sa:
1. "Je mozne sa len zriect dedicstva alebo to musi byt zrieknutie v prospech niekoho?" Lebo nas ujo /brat zosnulej/ sa vyjadril, ze on nechce, aby sme sa zriekli v jeho prospech.

2. Ak odmietnem dedicstvo ja, tak to dedicstvo prechadza na moje deti, ktore su a este dlho budu neplnolete? Alebo toto dedicstvo uz neprechadza na nikoho?

Budem vam velmi vdacna za trefne odpovede.
Este podotykam, ze ma s tym dedicstvom po tete nechceme mat nic spolocne, a ani v pripade predaja domu nechceme podiel...proste nechcemem s tym mat nic spolocne , ani nase deti.

Dakujem este raz
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Zo zákona môžeš dedičstvo odmietnuť (§ 463 OZ). Ak to urobíš bezvadne, bude sa na teba pozerať, ako by si sa dedičstva nedožila, zväčší sa podiel ostatným dedičom.

    Luja 5 má pravdu, už ty si dieťa súrodenca, takže na tvoje deti dedičstvo už neprechádza. Zväčší sa podiel ostatných dedičov.

    Zrieknuť sa dedičstva alebo jeho časti môžeš len v rámci dedičskej dohody (ak neodmietneš v lehote dedičsvo), musia však súhlasiť všetci dedičia.
    Naposledy upravil Mária27 : 03.11.13 at 20:45
    Erika686 Dakujem, velmi nam odlahlo, my sme si mysleli, ze ak odmietneme, budu dlhy budu dedit nase deti.
    marjankaj Za dlhy sa aj tak zodpovedá iba do výšky zdedeného majetku.

    luja5 je offline (nepripojený) luja5

    luja5
    Podľa môjho názoru ak odmietneš dedičstvo, Tvoje deti dediť nebudú.
    Tvoja mama ako súrodenec (=sestra) poručiteľky (=Tvojej zomrelej tety) už nežije, tak nastupuješ ako dedička Ty a Tebou postupnosť dedenia v III. dedičskej skupine končí.

    § 475 Obč. zákonníka
    (1) Ak nededí manžel ani žiadny z rodičov, dedia v tretej skupine rovnakým dielom poručiteľovi súrodenci a tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej po dobu jedného roku pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a ktorí sa z toho dôvodu starali o spoločnú domácnosť alebo boli odkázaní výživou na poručiteľa.
    (2) Ak niektorý zo súrodencov poručiteľa nededí, nadobúdajú jeho dedičský podiel rovnakým dielom jeho deti.
    Erika686 Dakujem, velmi nam odlahlo, my sme si mysleli, ze ak odmietneme, budu dlhy budu dedit nase deti. Ulahcili ste nam situaciu.

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    No ak tomu správne rozumiem, tak teta vlastnila 1/5 toho domu, čo je predmetom dedičstva. Teda tí čo zdedia tú 1/5 by ju mohli použiť na úhradu dlhov, poprípade sa dohodnúť s veriteľom, že mu prenechajú dedičstvo na úhradu dlhov.
    No vznikne zaujímavá situácia s vlastníctvom domu. Aký názor majú ostatní dedičia?
    Erika686 Neviem ako planuju nalozit s dedicstvom, pravdepodobne budu musiet splatit tie dlhy. Preto sa chceme vzdat dedicstva.

    odmietnutie/ zrieknutie sa dedicstva

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.