Zavrieť

Porady

Darovanie pozemku

Zdravim potreboval by som poradit mama ma na jednom LV 2 pozemky povedzme 37/1(zastavana plocha a nadvoria, jeden dom) a 37/2(zahrady). Jeden mi chce darovat 37/2. Na LV je napisana tarcha pre jednu osobu s dozivotnym byvanim na pozemku 37/1. Ak nie je ten druhy pozemok spominany v tarche moze mi ho kludne darovat bez povolenia od osoby co ma tarchu na pozemku 37/1?? Je tam presne toto "Vecné bremeno-právo doživotného bývania a uživania domu s.č.44 a parc.č.37/1 v prospech XYZ" Dakujem za odpoved
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mattto je offline (nepripojený) mattto

    mattto
    môže ti ho kľudne darovať a mohla by ti darovať aj pozemok na ktorom je vecné bremeno, žiaden súhlas oprávneného z vecného bremena sa pri prevodoch nehnuteľností nevyžaduje

    command je offline (nepripojený) command

    command
    Ešte by som chcel doplnit že na tom pozemku zahrady chcem stavat dom. Ide mi o to ze ci nebudem potrebovat suhlas tej osoby potom.

    olybaba je offline (nepripojený) olybaba

    olybaba
    pozdravujem, chcela by som sa opytat na podobny pripad, predsa trochu iny - syn M je vlastnom bytu s vecnym bremenom dozivotneho uzivania pre mna a syna P
    - moze syn M darovat byt mne tak, aby tarcha ostala len v prospech syna P ? vlastne moja tarcha zanikne, nakolko sa stanem vlastnickou ? (syn M nechce byt vedeny v tarche)
    dakujem za nazor

    mattto je offline (nepripojený) mattto

    mattto
    olybaba Pozri príspevok
    pozdravujem, chcela by som sa opytat na podobny pripad, predsa trochu iny - syn M je vlastnom bytu s vecnym bremenom dozivotneho uzivania pre mna a syna P
    - moze syn M darovat byt mne tak, aby tarcha ostala len v prospech syna P ? vlastne moja tarcha zanikne, nakolko sa stanem vlastnickou ? (syn M nechce byt vedeny v tarche)
    dakujem za nazor

    samozrejme, že môže syn darovať nehnuteľnosť, nepoznám presný obsah znenia dohody o vecnom bremene, ale rovnakým právnym úkonom môžete vecné bremeno zrušiť, zmeniť... Ide o rovnaký dispozitívny úkon vlastníka nehnuteľnosti a oprávnených z vecného bremena ako pri vzniku

    mattto je offline (nepripojený) mattto

    mattto
    command Pozri príspevok
    Ešte by som chcel doplnit že na tom pozemku zahrady chcem stavat dom. Ide mi o to ze ci nebudem potrebovat suhlas tej osoby potom.
    právo doživotného bývania a užívania domu X na parcele X, nemá nič spoločné so zriadením stavby na parcele Y, nevidím dôvod vyžadovať súhlas so stavbou od oprávneného z vecného bremena. Budeš však potrebovať vyjadrenie od vlastníka domu a parc. X rovnako, ako od susedov

    command je offline (nepripojený) command

    command
    Dik za odpoved so suhlasom susedov by som nemal mat problem a ked bude dam parcelu rozdelit tak aby parcela kde budem stavat bola v strede na okolo budu male parcelky tiez moje cize budem sam sebe sused = nepotrebujem ziadne vyjadrenie susedov.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.