Zavrieť

Porady

Aké DPH ?

Uskutočnili sme prvú prepravu z Nemecka na SLovensko. Nemec je platcom DPH v Nemecku - má DE /teda DIČ/ - overila som si ho aj na stránke DR.
Neviem teraz, či rozmýšľam správne, že mu mám fakturovať bez DPH a napísať formulku ohľadom oslobodenia od DPH, ktorú DR vydalo ako usmernenie. Prosím Vás, a to, že je oslobodené od DPH, znamená, že si to máme samozdaniť ? V ktorom riadku daňového priznania to má byť - aký § mám zvoliť v softe ?
Ďakujem všetkým za pomoc. Každá sa mi zíde.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    tinkas je offline (nepripojený) tinkas

    tinkas
    ano ak má odberatel z kraiji EU pridelne DIC vo svojej krajine...fakturujes to bez dph, pretože povinný platiť dan je príjemca podla paraf. 15 ods. 1 zákona o dph....neuvádza sa to v ziadom riadku dph ale len v súhrnnom výkaze, ktorý sa podáva elektronicky bud mesačne alebo stvrťročne - podla obratu.

    ja používam takéto znenie:

    Dodanie služby je podľa článku 193 až 196 smernice Rady 2006/112/ES z 28.11. 2006 o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty v znení smernice Rady 2006/138/ES z 19. 12. 2006 oslobodené od dane a ide o služby, ktorú je povinný zdaniť príjímateľ služby.

    alicacka je offline (nepripojený) alicacka

    alicacka
    Ďakujem pekne. A ešte by som sa spýtala, že pre súhrnný výkaz sa treba evidovať na daňovom úrade ? alebo sa to automaticky podáva ?

    alicacka je offline (nepripojený) alicacka

    alicacka
    Už som to našla na stránke DR - takže sa treba registrovať na DÚ.
    Len neviem, či sa naozaj treba, lebo všade čítam - dodanie tovaru - a to sa vzťahuje aj na prepravu - prepravné služby ?
    V metodickom pokyne k podávaniu súhrnných výkazov je:
    Platiteľ je povinný podať súhrnný výkaz, ak v kal.mesiaci:
    a/ dodal tovar oslobodený od dane podľa § 43 ods. 1 zák. o DPH z tuzemska do iného členského štátu osobe, ktorá je identifikovaná pre daň v inom člsnekom štáte, alebo
    b/ premiestnil tovar, ktorý je v jeho vlastníctve...
    c/ sa zúčastnil na trojstrannom obchode...
    d/ dodal službu s miestom dodania v inom členskom štáte podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH zdaniteľnej osobe alebo PO, ktorá nie je zdaniteľnou osobou a je identifikovaná pre daň, a táto osoba je povinná platiť daň.
    Do ktorej z týchto možností patria - prepravné služby ? - d ? /ale tam je napísané, že ... ktorá nie je zdaniteľnou osobou.../

    tinkas je offline (nepripojený) tinkas

    tinkas
    prepravné služby patria do d) je tam napísane ZDANITELNEJ OSOBE alebo PO, ktorá nie je zdaniteľnou osobu...

    alicacka je offline (nepripojený) alicacka

    alicacka
    ďakujem pekne za tvoju odpoveď. Som rada, že sa niekto našiel a usmernil ma, lebo v tejto oblasti začínam.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.