Zavrieť

Porady

Vrátenie živnosti

SZČO chce vrátiť živnostenský list. Čo všetko je potrebné k tomu?

Ako treba postupovať krok za krokom
Ďaaakkkuuujem všetkým.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Treba zájsť na živnostenský úrad zrušiť živnosť , na základe rozhodnutia zo ŽÚ , odhlásiť sa zo ZP a SP , poprípade doplatiť dĺžne odvody, odhlásiť sa na DÚ a nakoniec do 31.3.2006 podať DP . Ak je plátca DPH vyrovnať DPH voči štátu za príslušný štvrťrok alebo mesiac, a vrátiť registračnú kartičku plátcu DPH .

    Ala je offline (nepripojený) Ala

    Ala
    Požiada o zrušenie zivnosti na zivnostenskom úrade. Na sociálnej a zdravotej poistovni vypíše odhlašku, kde pridá kópiu zrušenia živnosti, na DU odovzdá karitčku s DIČ-om spolu s kópiou zrušenia živ. listu. Zruší účet v banke, ak ho má a na rok podá ešte posledné danové priznania.

    Evanka je offline (nepripojený) Evanka

    Evanka
    Už ti dobre poradila Zita aj Ala. Ja iba doplním – citujem Ž.z.

    Živnostenské oprávnenie zaniká podľa § 57 Ž.z. ods.1

    g) pri ohlasovacích živnostiach dňom uvedeným v oznámení o ukončení podnikania; to neplatí, ak živnostenský úrad začal konanie o zrušení živnostenského oprávnenia podľa § 58 ods. 1 písm. d)

    Ak v oznámení podľa odseku 1 písm. g) nie je uvedený neskorší deň, živnostenské oprávnenie zanikne dňom doručenia oznámenia o ukončení podnikania živnostenskému úradu. Ohlásenie ukončenia podnikania nemožno vziať späť.

    Zaujala ma posledná veta. Ako si to vysvetľujete? Bolo tu však povedané, že na druhý deň je možné založiť živnosť znova. Chápeme to ako inú živnosť, aj keby bola s rovnakým predmetom činnosti?

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Evanka
    Už ti dobre poradila Zita aj Ala. Ja iba doplním – citujem Ž.z.

    Živnostenské oprávnenie zaniká podľa § 57 Ž.z. ods.1

    g) pri ohlasovacích živnostiach dňom uvedeným v oznámení o ukončení podnikania; to neplatí, ak živnostenský úrad začal konanie o zrušení živnostenského oprávnenia podľa § 58 ods. 1 písm. d)

    Ak v oznámení podľa odseku 1 písm. g) nie je uvedený neskorší deň, živnostenské oprávnenie zanikne dňom doručenia oznámenia o ukončení podnikania živnostenskému úradu. Ohlásenie ukončenia podnikania nemožno vziať späť.

    Zaujala ma posledná veta. Ako si to vysvetľujete? Bolo tu však povedané, že na druhý deň je možné založiť živnosť znova. Chápeme to ako inú živnosť, aj keby bola s rovnakým predmetom činnosti?
    Poslednú vetu chápem , že nemôžeš stornovať ohlásenie ukončenia podnikania , ale môžeš zasa za 1000 Sk požiadať o nové .

    Evanka je offline (nepripojený) Evanka

    Evanka
    Ak je mozne v zapati zalozit novu zivnost, tak sa to da chapat iba tak. Asi ide o ten kolok (stat dostane 1000,- Sk) a vobec im nevadi, ze sa s tym da spekulovat a moze stratit omnoho viac .

    skola je offline (nepripojený) skola

    skola
    Zita ?
    Keď má nedoplatky na SP a ZP /dosť veľké/ aj tak zrušia živnosť, alebo iba po vyrovnaní nedoplatkov?
    Ďakujem

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    Živnost. úrad nezaujíma či máš nedoplatky, tie si budeš musieť vyrovnať aj ako občan.
    Evanka, a preto nemôžeš zobrať späť - aby živnostníci nešaškovali, dnes áno a zajtra nie. Ak sa opäť rozhodneš môžeš si požiadať o novú, ale samozrejme so všetkými poplatkami.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    skola
    Zita ?
    Keď má nedoplatky na SP a ZP /dosť veľké/ aj tak zrušia živnosť, alebo iba po vyrovnaní nedoplatkov?
    Ďakujem
    Živnosť mu zrušia , dávno, dávno , to bolo tak , že si musel mať všetko vysporiadané . Ak bude mať v ruke rozhodnutie o zrušení živnosti a pôjde do sociálky a ZP sa odhlásiť , tak tam mu to zrátajú . Nedoplatkom sa v žiadnom prípade nevyhne .

    Ivula je offline (nepripojený) Ivula

    Ivula
    Ak je dotyčný živnostník plátca DPH tak musí vysporiadať DPH voči daňovému úradu z majetku, ktorý nadobudol počas podnikania a tak isto aj zo zásob.

    Miruška je offline (nepripojený) Miruška

    Miruška
    Ahojte. Zaujala ma formulka vyrovnať DPH z nadobudnutého majetku. Chápem vyrovnať DPH zo zásob. Ale čo myslíš pod tým nadobudnutým majetkom?

    Ak som kúpila nehnuteľnosť a pôžičku som platila ako SZČO teda mám nehnuteľnosť na podnikanie, a chcela by som zrušiť živnosť tak mám zaplatiť DPH z hodnoty nehnuteľnosti ?

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    DPH zaplatíš len zo zostatkovej hodnoty IM , ktorý máš v evidencii a uplatnila si si naň odpočet DPH . Tak tú DPH musíš vrátiť .

    jess je offline (nepripojený) jess

    žienka jess
    Ivula
    Ak je dotyčný živnostník plátca DPH tak musí vysporiadať DPH voči daňovému úradu z majetku, ktorý nadobudol počas podnikania a tak isto aj zo zásob.
    Čiže, ak mu zostali zásoby za 10.000,- bez DPH , odvedie z toho štátu 1.900,- DPH ?

    A potom o tieto nespotrebované zásoby 10.000,- navýši základ dane. Čiže interným dokladom odvediem 1.900,- DPH a do ďalšieho ID si dám POZD 10.000,- ?
    Naposledy upravil jess : 26.02.06 at 15:48

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.