Zavrieť

Porady

Autorsky zakon a RZZP - info od p Mihala vs znenie zakona

Dobrý deň,

už niekoľko hodín študujem, ako je to s platením odvodov do ZP za minulý rok a začal som byť bezradný, tak sa na vás obraciam s prosbou o radu.

Situácia je nasledujúca:
Som študentom denného štúdia VŠ druhého stupňa, teda podľa zákona o ZP § 11 ods. 8 písmeno a) som nezaopatreným dieťaťom

od 1.1. do 30.9. som bol iba študentom
od 1.10. do konca roka som pracoval podľa autorského zákona a podľa rád na tomto serveri som sa prihlásil ako SZČO v ZP, teda ako SZČO som bol prihlásený cca 3 mesiace.

V článku pána Mihála (blogy.etrend.sk/mihalblog/danove-a-odvodove-tipy-jozefa-mihala-1./152175.html) sa píše o tom, že študenti, ktorí sa prihlásia ako SZČO, a majú brutto príjem do 230 000 sk, nebudú platiť žiadne odvody.

Mňa však po prečitaní príslušných paragrafov zákona o ZP máta nasledovné: pán Mihál uvádza:
štát platí poistné za poistenca, ktorý je samostatne zárobkovo činnou osobou a v období, v ktorom sa považuje za osobu podľa odseku 8 písm. a) až h), j), o), p) a u) a za samostatne zárobkovo činnú osobu, jej pomerná časť vymeriavacieho základu podľa § 13 ods. 6 pripadajúca na obdobie vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti nepresahuje úhrn minimálnych základov podľa § 13 ods. 9 písm. b)
oproti tomu v zákone sa píše:
Štát je platiteľom poistného za osobu uvedenú v odseku 8 písmeno a), ak b) je len samostatne zárobkovo činnou osobou a v období, v ktorom sa považuje za osobu podľa odseku 8 písm. a) až h), j), o), p) a u) a za samostatne zárobkovo činnú osobu, jej pomerná časť vymeriavacieho základu podľa § 13 ods. 6 pripadajúca na obdobie vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti nepresahuje úhrn minimálnych základov podľa § 13 ods. 9 písm. b),
Ide mi o to, som v aktuálnom postavení len SZČO? Sú všetci študenti nahlásení v ZP ako SZČO len samostatne zárobkovo činné osoby? A ak áno, prečo by mal potom za ne platiť štát ZP?


Ďalšia nejasnosť je pre mňa vo formulácii
pomerná časť vymeriavacieho základu podľa § 13 ods. 6 pripadajúca na obdobie vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti
Samostatnú zárobkovú činnosť som vykonával cca 90 dní a zarobil som cca 84 000 skk, aká je teda pomerná časť vymeriavacieho základu?

Vymeriavací základ je podľa § 13 ods. 6
Code:
(brutto - 40% paušálne náklady) / 2,14
no v ods. 19 toho istého paragrafu sa píše:
Vymeriavací základ poistenca, ktorý bol v rozhodujúcom období poistencom štátu podľa § 11 ods. 8 písm. a) a splnil podmienky uvedené v § 11 ods. 9, je pomerná časť vymeriavacieho základu podľa § 13 ods. 1 až 10 prislúchajúca k počtu kalendárnych dní, počas ktorých nebol tento poistenec poistencom štátu.
Problém je v tom, že aby som spadal pod § 11 ods. 9, musím vypočítať vymeriavací základ, ktorý je definovaný v § 13 ods. 19 a porovnať ho s úhrnom, no počítať vymeriavací základ podľa § 13 ods. 19 môžem až keď spadám pod § 11 ods. 9.

Prosíím, pomôžte mi v tejto spleti a kruhovom odkazovaní sa v zákonoch.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    Ak si študent a zároveň autor vždy sa Ti oplatí prihlásiť do ZP ako SZČO. Lebo Tvoj vymer. základ je "po lopate" - zisk z DP : 2,14 a z tohoto počítaš ZP.

    Ak by si nebol prihlásený ako SZČO, tak by Tvoj vymer. základ bol brutto príjem

    Ty si sa prihlásil na ZP ako SZČO trocha neskoro:

    Ja to len tak trošku zhrniem.
    Celý rok si študentom.
    Od 1.10 do 31.12.2008 si SZČO-autor
    Príjem brutto 84000,- Sk. tzn., že Tvoj základ dane v DP bol 50400,- Sk. Predpokladám, že si celý rok neplatil nič do ZP.

    Takže vyplníš RZZP tlačivo B

    Ty si za tých 92 dní mohol zarobiť brutto 57363,- Sk a vtedy by si bol poistencom štátu a nemusel by si nič do ZP platiť. Ale keďže si túto sumu prekročil musíš uhradiť 112,92 EUR.

    Keby si sa prihlásil približne 15.8.2008, tak by si nič neplatil.
    Naposledy upravil Muška : 17.06.09 at 19:32 Dôvod: Oprava roku -ďakujem za upozornenie Paulínka :)

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    ...a ešte dodám.
    Dobre, že si sa prihlásil....aj keď trocha neskoro, ale ak by si sa neprihlásil ako autor - SZČO , tak by si mal v RZZP nedoplatok 390,36 EUR

    macbeth8 je offline (nepripojený) macbeth8

    macbeth8
    Ďakujem za rýchlu odpoveď, áno, neplatil som žiadne preddavky.

    Len si chcem ujasniť, ten prepočet na časové obdobie je urobený kvôli formulke "pomerná časť vymeriavacieho základu podľa § 13 ods. 6 pripadajúca na obdobie vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti"?

    Z toho článku pána Mihála som akosi nepostrehol, že treba čosi také robiť, spomína sa tam len celkový zárobok za rok, preto som bol zmätený.

    Posledná vec -- výpočet tých 112,92 eur.

    Vezmem si DP -- 50 400
    50 400 / 2,14 = 23 551,40

    odvody vo výške 14% z 23 551,40 = 3 297,20
    3 297,20 / 30,126 = 109,45 eur

    zmýlil som sa niekde? Viem, že sú to len 3 eurá rozdiel, len sa chcem opýtať, či je ten výpočet principiálne správne...

    Vďaka.

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    macbeth8 Pozri príspevok

    Samostatnú zárobkovú činnosť som vykonával cca 90 dní a zarobil som cca 84 000 skk, aká je teda pomerná časť vymeriavacieho základu?
    Macbeht,
    vyplníš tlačivo B,
    III. oddiel
    B24 - 01.10.2009 - 31.12.2008
    B25 - 92
    B26 - nula
    B27 - 50400 /alebo správny daňový základ z DP/
    B28 - nula
    B29 - 23552

    Ak nebudeš vedieť vyplniť tlačivo, ozvi sa

    macbeth8 je offline (nepripojený) macbeth8

    macbeth8
    Muška Pozri príspevok
    ...a ešte dodám.
    Dobre, že si sa prihlásil....aj keď trocha neskoro, ale ak by si sa neprihlásil ako autor - SZČO , tak by si mal v RZZP nedoplatok 390,36 EUR
    Ono človek sa môže ťažko človek v auguste hlásiť ako SZČO, keď ešte nevie, že bude v októbri pracovať

    Ale veľká vďaka za tieto informácie, čítaním zákonov a fór som dnes strávil asi 4 hodiny...

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    OK , tak pokračujem:
    IV. oddiel
    B 31 od 01.10.2008 do 31.12.2008, dôvod A
    B 32 - 92
    B 33 - 23552
    B 34 - 16083
    B 35 - urobíš X do okienka nie
    B 36 - nula

    VI. oddiel
    B 41 a B 42
    október - 31 - 8100
    november - 30 - 8100
    december - 31 - 8100
    Spolu - 92 - 24300

    VII. oddiel
    B 51 - 23552
    B 52 - 24300
    B 53 - 24300
    B 54 - 14
    B 55 -3402
    B 56 - 3402
    B 57 - 112,92
    B58 - 112,92

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    Tak, možno si už zistil.

    Keďže si za tie 3 mesiace presiahol zárobok, ktorý Ti povoľuje zákon ako študentovi, tak prestal byť štát platiteľom za Teba za toto obdobie., ale....

    ak si SZČO, tak Tvoja minimálna platba je z 8100,- SK za mesiac, teda u Teba z 24300,- Sk.

    Už si trošku v obraze??

    P.S.
    Keby suma v riadku B33 bola rovná alebo nižšia ako suma na riadku B34 , tak by si bol stále poistencom štátu a výsledok by bol nula.
    Naposledy upravil Muška : 17.06.09 at 20:01 Dôvod: Doplnenie P.S.

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    Macbeth
    ale veď Jožko Mihál píše v tom článku, citujem:

    Toto platí v prípade, ak ide o dôchodcu, študenta alebo matku starajúcu sa o dieťa vo veku do 6 rokov a súčasne SZČO po celý rok 2008.

    Asi si to prehliadol

    macbeth8 je offline (nepripojený) macbeth8

    macbeth8
    Muška Pozri príspevok
    Macbeth
    ale veď Jožko Mihál píše v tom článku, citujem:

    Toto platí v prípade, ak ide o dôchodcu, študenta alebo matku starajúcu sa o dieťa vo veku do 6 rokov a súčasne SZČO po celý rok 2008.

    Asi si to prehliadol
    Neprehliadol, je to nejednoznačná vetná konštrukcia (podľa mňa) Nie je jasné, či veta hovorí o tom, že celá táto informácia platí po celý rok 2008. "Toto platí .... po celý rok 2008" alebo sa to užšie viaže k SZČO a tvorí to mennú skupinu "SZČO po celý rok 2008"

    ehm, profesionálna deformácia :-[

    (pardon za offtopic)

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    Macbeth ,
    my sa tu na porade "plácame" v zákonoch ZP, SP...a podobne už roky a tiež máme občas ešte "haluze".
    A preto sme vďační za túto stránku.

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    macbeth8 Pozri príspevok
    Neprehliadol, je to nejednoznačná vetná konštrukcia (podľa mňa) Nie je jasné, či veta hovorí o tom, že celá táto informácia platí po celý rok 2008. "Toto platí .... po celý rok 2008" alebo sa to užšie viaže k SZČO a tvorí to mennú skupinu "SZČO po celý rok 2008"

    ehm, profesionálna deformácia :-[

    (pardon za offtopic)
    V písanom jazyku na rozdiel od matematických zápisov nie je možné používať zátvorky...

    A oceňujem Naďku (Mušku) za vysoko-Poraďácko-fundované odpovede.

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    Jozef Mihál Pozri príspevok
    V písanom jazyku na rozdiel od matematických zápisov nie je možné používať zátvorky...

    A oceňujem Naďku (Mušku) za vysoko-Poraďácko-fundované odpovede.
    Jožkooooo, hneď z rána toľko chvály.
    Neviem či to dnes sama so sebou vydržím.

    Od Teba ma ocenenie v tejto problematike obzvlášť teší. Ďakujem

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.