Zavrieť

Porady

Má otec dieťaťa nárok na materskú?

Dobry den,

asi nebyva zvykom, ze sa aj muzi zucastnuju diskusii ohladom materskej ale napriek tomu by som bol rad ak by mi niekto mohol pomoct:

Manzelka ma predpokladany termin porodu 5/2006. Bohuzial nebola nemocensky poistena potrebnych 270 dni za posledne 2 roky, preto nebude mat ani narok na matersku.

Zaujimalo by ma vyklad zakona o soc. poist paragraf 49, v ktorom sa pise, ze poberatelom materskej moze byt aj otec po dohode s matkou, atd.

Ja ako buduci otec som povinne poisteny od nepamati, mozem poziadat o matersku alebo vzhladom na to, ze manzelka nema narok, nemam ani ja?

Ak nie, tak budem smutny a ak ano tak odkedy by som mal narok?

Dakujem za pomoc

Riso
<!-- / message -->
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

    Zita4
    Tvoj príspevok je veľmi sympatický.
    Podľa zákona po skončení šestonedelia by si mohol poberať materské, ale neviem, či ti to veľmi pomôže, keďže by to bolo maximálne 14 týždňov (ak sa ti podarí to vybaviť na sociálnej poisťovni). Ja som o takomto prípade ešte nepočula, ale za pokus to stojí.
    Manželka po narodení dieťaťa bude mať hneď nárok na rodičovský príspevok, keďže jej nevznikne nárok na materské. Tak si to spočítaj, či sa vám to vôbec finančne vyplatí.
    Ak si to predstavuješ tak, že v práci budeš čerpať materskú dovolenku a manželka pôjde do práce, potom by to stálo za pokus.
    Ale v žiadnom prípade sa to nebude dať tak, že by manželka bola doma a ty riadne pracoval ďalej.
    Naposledy upravil Zita4 : 11.03.06 at 08:08 Dôvod: doplnenie

    Lackor je offline (nepripojený) Lackor

    Lackor
    Dakujem za odpoved.
    Som konatelom vo vlastnej SRO v ktorej nie som zamestnany. Myslim, ze kedykolvek by som sa mohol zamestnat a nastavit prijem tak, aby bola materska z maximalneho vymeriavacieho zakladu. V podstate by stacilo zamestnat sa na jeden mesiac pred odchodom na matersku.

    Len mi stale nejde do hlavy ten paragraf 49. Pani v SP mi povedala, ze tym padom, ze manzelka nema narok vobec na materske, nemozem cerpat materske ani ja po sestonedeli.

    Co vy na to?

    Riso

    Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

    Zita4
    Lackor
    Dakujem za odpoved.
    Som konatelom vo vlastnej SRO v ktorej nie som zamestnany. Myslim, ze kedykolvek by som sa mohol zamestnat a nastavit prijem tak, aby bola materska z maximalneho vymeriavacieho zakladu. V podstate by stacilo zamestnat sa na jeden mesiac pred odchodom na matersku.

    Len mi stale nejde do hlavy ten paragraf 49. Pani v SP mi povedala, ze tym padom, ze manzelka nema narok vobec na materske, nemozem cerpat materske ani ja po sestonedeli.

    Co vy na to?

    Riso
    Myslím, že je to v tejto vete:
    § 49 ods. 2, písm. d): "otec dieťaťa po dohode s matkou dieťaťa, najskôr po uplynutí obdobia, počas ktorého má matka nárok na materské podľa § 48 ods. 9, a matka nepoberá materské alebo rodičovský príspevok".
    Takže asi sa ti to nepodarí, keďže matke nevznikol nárok na materské.

    monici je offline (nepripojený) monici

    monici
    dobry den,
    zial, nie je mi to celkom jasne... rodila som 09/03/06 a hned ako to bude mozne chceme, aby bol na materskej otec dietata. na SP mi nevedeli povedat vobec nic - takze prosim, od kedy moze ist otec dietata na matersku? pripadne poberat rodicovsky? ide o to, aby bol "oficialne" s dietatom doma on (ja pracujem doma, ale vzhladom k roznym skutocnostiam nam je vyhodnejsie ak bude "doma" on)
    dakujem.

    marmal je offline (nepripojený) marmal

    marmal
    Otec moze ist na matersku najskor po uplynuti 14 tyzdov od vzniku naroku na matersky prispevok matky (cize nie odo dna porodu, ale nastupu na matersku).

    Marta

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    marmal
    Otec moze ist na matersku najskor po uplynuti 14 tyzdov od vzniku naroku na matersky prispevok matky (cize nie odo dna porodu, ale nastupu na matersku).

    Marta

    Môžeš to podložiť príslušnými ustanoveniami zákona? V ZP som to nenašiel.

    Díky.

    Už som to našiel, bolo to v zákone o sociálnom poistení, ja som to hľadal v ZP.

    Zita4, nuž... bola si rýchlejšia.
    Naposledy upravil Chobot : 13.04.06 at 09:03

    Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

    Zita4
    Chobot
    Môžeš to podložiť príslušnými ustanoveniami zákona? V ZP som to nenašiel.

    Díky.
    Je to § 49 ods 2 písm. d) a § 48 ods. 9 Zákona o sociálnom poistení.

    monici je offline (nepripojený) monici

    monici
    marmal
    Otec moze ist na matersku najskor po uplynuti 14 tyzdov od vzniku naroku na matersky prispevok matky (cize nie odo dna porodu, ale nastupu na matersku).

    Marta

    dakujem pekne, moc si pomohla :-))

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.