Zavrieť

Porady

Úroky, daň, prevod KR úrokov- účtovanie

Prosím objasnite mi ako účtujete koncom mesiaca na výdavkovom účte:
1.Autom. zaučt. KR úrokov?
2.Daň z KR úrokov?
3. Prevod KR úrokov?

Potom prípadne na príjmovom účte
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Rubrika je offline (nepripojený) Rubrika

    som žena ako každá iná :) Rubrika
    Prosím objasnite mi ako účtujete koncom mesiaca na výdavkovom účte:
    1.Autom. zaučt. KR úrokov?
    2.Daň z KR úrokov?
    3. Prevod KR úrokov?

    Potom prípadne na príjmovom účte

    Výdavkový účet:
    Úroky pripísané na výdavkový účet - 222 637032/662
    Daň z úrokov - 591/222 637032
    Prevod rozdielu úrokov a dane - 261/222 637032
    na príjm.účet

    Príjmový účet:
    Príjem rozdielu úrokov a dane - 223 243/261
    Predpis odovdu úrokov na VÚC - 588/351 A
    Odvod úrokov na VÚC - 351A/223 7

    Neviem ako je to vo Vašej organizácii, ale my úroky odvádzame na VÚC a potom nám ich v priebehu mesiaca pripíšu na výdavkový účet

    Lilly34 je offline (nepripojený) Lilly34

    Lilly34
    Ešte sa opýtam: Na príjmovom účte potom ako účtuješ aut. zaučt KR. úrokov? A Daň z KR úrokov?

    Rubrika je offline (nepripojený) Rubrika

    som žena ako každá iná :) Rubrika
    Okrem výdavkového účtu nemám úročený ani jeden účet.
    Úroky z ostatných účtov - príjmový účet, účet soc.fondu, sa mi pripisujú na výdavkový účet.

    Lilly34 je offline (nepripojený) Lilly34

    Lilly34
    Prosím ťa, ešte sa ťa opýtam. Na tom výdavkovom účte je rozdiel medzi 5xx a 6xx (medzi výnosmy/ treba tie výnosy potom ešte doúčtovať alebo to tak má ostať?

    Rubrika je offline (nepripojený) Rubrika

    som žena ako každá iná :) Rubrika
    Medzi účtami 5XX a 6XX je rozdiel, pretože na účet 6XX pripíšeš celkové úroky, aj s daňou. Tá istá suma sa ti pripíše aj na výdavkový účet.
    Na účet 5XX ide len daň z úrokov, takže sa ti z výdavkového účtu táto daň odráta, čiže ti na tomto účte zostane čistý úrok.
    A na príjmový účet prevedieš tento čistý úrok, znížený o daň z úrokov.
    Na účte 6XX nič nedoúčtovávaš.

    asma je offline (nepripojený) asma

    asma
    teda neviem ako vy ale RO sú predsa oslobodene od dane z prijmov - ak je prijem RO zahrnuty do rozpočtu obce tak je oslobodeny od dane - a naše prijmy do rozpočtu obce zahrnuté sú tak potom nevidim dôvod uctovat dan z prijmu na 591/222 63732 - ja zauctujem urok normalne tak ako pisete a dan z uroku tak isto ale minusom . Ak sme oslobodeni od dane tak by sme nemali mat danove vydavky ani náklady

    Rubrika je offline (nepripojený) Rubrika

    som žena ako každá iná :) Rubrika
    Pracujem v RO, patriacej pod VÚC.
    V minulom aj predminulom roku som účtovala úroky len takto :
    222 A/ 662 - úrok zníženy o zrážkovú daň. Čiže som pripísala na výdavkový účet úrok znížený o daň. A ten istý som prevádzala na príjmový účet.
    Tohto roku už účtujem aj daň z úrokov, pretože tento postup bol uvedený na portáli VÚC ako zmeny účtovania RO a PO v roku 2009.

    susann2 je offline (nepripojený) susann2

    susann2
    Lilly34 Pozri príspevok
    Prosím ťa, ešte sa ťa opýtam. Na tom výdavkovom účte je rozdiel medzi 5xx a 6xx (medzi výnosmy/ treba tie výnosy potom ešte doúčtovať alebo to tak má ostať?
    Aká ste organizácia ? V prípade, že bankové poplatky a daň z kreditného úroku sú hradené z prostriedkov štátneho rozpočtu, tam nemôže byť výsledok hospodárenia.

    susann2 je offline (nepripojený) susann2

    susann2
    Ja účtujem úroky a poplatky nasledovne:
    1. úroky 3 € 222 09121 637012/662
    2. daň z úrokov 1 € 591/222 09121 637012
    3. popl. banke 7 € 568/222 09121 637012
    4. zúčt. transferu 5 € 357/693

    Zriaďovateľ by mal usmerniť RO o spôsobe odvodu úrokov. Takéto usmernenie vydalo minsterstvo financií, list prikladám. Ja od úrokov odratávam daň z úrokov a poplatky za vedenie účtu /nezahŕňam ostatné bankové poplatky/ a až keď mi niečo vyjde odvediem zriaďovateľovi v januári, predpis urobím v decembri a ten to odvádza MF SR. Toto sa týka ale len prenesených kompetencií. V prípade že RO má jeden účet aj na originálne kompetencie po správnosti by sa mali tieto úroky, daň a poplatky percentuálne rozpočítavať a transfer zúčtovať 354/691, takisto ako i úroky a poplatky z ostatných účtov, lebo sa netýkajú peňazí ŠR.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.