Zavrieť

Porady

prosba o radu-občiansky zákonník

Dobrý deň,

prosím Vás o radu ako postupovať. Prednedávnom som predala 9ročné ojazdené motorové vozidlo, ktoré bolo plne pojazdné. Kupca prišiel, povozil sa, auto videl, a na druhý deň ho prišiel kúpiť (ešte ma stiahol z ceny o 600,-€). Na aute bolo puknuté spolujazdcové vonkajšie zrkadielko(ale plast neporušný)-načo mám aj fotodokumentáciu a musel si to všimnúť ešte pred kúpu. Pri mojom opakovanom návrhu nech si ide dat auto pred kúpou pozrieť do servisu -odmietol(načo mám svedka). Na pomoc pri podpise kupno-predajnej zmluvy si podľa jeho slov, pozval jeho právnika, ktorý zmluvu preštudoval a súhlasil s ňou. V KPZ je uvedené, že sa ako kupujúci s technickým stavom dokonale oboznámil a súhlasil sním a že zmluvu uzatvoril dobrovoľne bez nátlaku. Teraz mi poslal list, že mu mám poslať 400,-€ lebo si dal opraviť to spomínané prasknuté zrkadlo, že mu nesťahovalo spolujazdcové okno (očom som nevedela) a že bola hrdza na spolujazdcovom podbehu (očom som tiež nevedela). V sms ma napáda, že mu mám poslať peniaze inak ma dá na súd. Ja si ale myslím, že keď kupoval 9ročné ojazdené auto za primeranú sumu na tech. stav a vek, s torej som mu ešte spustila 600,-€, odmietol ísť do servisu pred kúpou-kde by som bola ešte ako majiteľka prítomná a mala dôkaz čo tam naozaj bolo nefunkčné, a podpísal zmluvu kde je uvedené že sa dokonale oboznámil s tech stavom vozidla a súhlasil sním, NEMÁ PRÁVO odomňa žiadať ďalších 400,-€ za puknuté sklíčko, nefunkčné sťahovanie okna a hrdzu keďže podľa mňa nejde o žiadne skryté vady a keby neodmietol ísť do servisu tak by sa o nich dozvedel nielen on ale aj ja (keďže som o nich nevedela).
Prosím ak mi niekto vie poradi5, bude veľmi vďačná.
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Dodatočne zistené vady po kúpe sú ošetrené v § 597 občianskeho zákonníka.

    Takou vadou nemôže byť rozbité zrkadielko, lebo je to vada viditeľná. Za vadu v zmysle tohto ustanovenia sa nemôže považovať taká vlastnosť veci, ktorá sa pri veci tohto druhu, veku a ceny všeobecne predpokladá a v dôsledku toho je aj znížená cena. Kupujúci sa slobodne rozhodol pre kúpu, na tvojej strane sú aj ďalšie argumenty, ktoré uvádzaš.

    Keby išlo o skutočnú vadu, ktorá nebola pri kúpe zistená a nedala sa zo stavu veci predpokladať, nemohla by si sa brániť tým, že ty si o tej vade nevedela, lebo ide o objektívnu zodpovednosť.
    Na tvojom mieste by som mu nič nezaplatila.



    § 597 (Dodatočne zistené vady)


    (1) Ak dodatočne vyjde najavo vada, na ktorú predávajúci kupujúceho neupozornil, má kupujúci právo na primeranú zľavu z dojednanej ceny zodpovedajúcu povahe a rozsahu vady; ak ide o vadu, ktorá robí vec neupotrebiteľnou, má tiež právo od zmluvy odstúpiť.

    prosba o radu-občiansky zákonník

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.