Zavrieť

Porady

občiansky zákonník

Neviem, kde by som toto mala zaradiť.Viete mi niekto poradiť v takejto ošemetnej záležitosti? Manželia majú pezpodielové spoluvlastníctvo.Manžel je spoločníkom s.r.o., s vkladom okolo mil. Manželia sú pred rozvodom, samozrejme je na pretrase otázka majetku (neprijemná).Manžel chce predať byt a peniaze z neho rozdeliť na polovice,v tom lepšom prípade-lebo vraj má väčší nárok, a firma samozrejme pripadá celá jemu, lebo je tu par.143 OZ, ktorý hovorí - veci, ktoré slúžia k výkonu povolania jedného z manželov, sa nedelia.tzn.,že manželka odchádza dobreže nie na ulicu a všetok majetok pripadá, samozrejme, podľa zákona jemu. Mne sa to zdá prinajmenšom obludné, ale, že by to bolo naozaj tak?
Ďakujem.
Usporiadat
sklenkova sklenkova

sklenkova je offline (nepripojený) sklenkova

1,byt môže predať iba vtedy, keď je sám majiteľ a nemusel by sa deliť keby ho nadobudol pred manželstvom, čo sa týka firmy pán manžel nech sa len utešuje § 143OZ,uvidí ako mu to vysvetlia.Manželka by nemala nárok pokiaľ by mal firmu vyňatú z bezpodielového spoluvlastníctva manželov.Inak záléží akú má manželku,ale môže ho dobre ošklbať.Mám kamošku čo sa rozvádzala z takéhoto manželstva.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

amelia
Neviem, kde by som toto mala zaradiť.Viete mi niekto poradiť v takejto ošemetnej záležitosti? Manželia majú pezpodielové spoluvlastníctvo.Manžel je spoločníkom s.r.o., s vkladom okolo mil. Manželia sú pred rozvodom, samozrejme je na pretrase otázka majetku (neprijemná).Manžel chce predať byt a peniaze z neho rozdeliť na polovice,v tom lepšom prípade-lebo vraj má väčší nárok, a firma samozrejme pripadá celá jemu, lebo je tu par.143 OZ, ktorý hovorí - veci, ktoré slúžia k výkonu povolania jedného z manželov, sa nedelia.tzn.,že manželka odchádza dobreže nie na ulicu a všetok majetok pripadá, samozrejme, podľa zákona jemu. Mne sa to zdá prinajmenšom obludné, ale, že by to bolo naozaj tak?
Ďakujem.
Na použitie majetku v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov potrebuje podnikateľ súhlas druhého manžela. Na ďalšie právne úkony súvisiace s podnikaním už súhlas nepotrebuje. Takže asi bude zaujímavé, či takýto súhlas manžel má a akú čiastku vlastne, resp. čo vlastne všetko vložil zo spoločného majetku do podnikania, ak som pochopila vložil tam milión, takže asi také jednoduché to preňho nebude ....
Naposledy upravil evina : 05.07.05 at 21:03
0 0
Nuno Nuno

Nuno je offline (nepripojený) Nuno

teraz som to prave riesil, podiel v sro nie je predmetom bezpodieloveho spoluvlastnictva manzelov, takze je iba manzelova.
0 0
amelia amelia

amelia je offline (nepripojený) amelia

Nuno, takže keď manželia počas manželstva všetko čo majú vložia do s.r.o.,kde figuruje len jeden z nich, po rozvode fakt všetko pripadne práve tomu jednému?Ak je to teda takto, asi začnem sympatizovať s KDH čo sa týka rozvodov. Ide totižto o mňa, cele roky sme v s.r.o. pracovali, ja "len" ako účtovníčka firmy, okrem mňa dvaja spoločníci. Môj manžel, nakoľko sa mu pracovať vo firme moc nechcelo, teraz ostatní chcú od neho aby odstúpil,mne sa tu vyškiera, vraj svoj podiel predá a ja sa môžem pozerať, ak mi to dovolí.
Máme dve dospelé deti ešte študujúce, my traja skončíme s prázdnymi rukami a on sa vytešuje.Aj keď je jasné, že peniaze nie sú najdôležitejšie v živote....Ale kam sa pohnúť bez nich, bez práce a bez strechy nad hlavou.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

amelia
Nuno, takže keď manželia počas manželstva všetko čo majú vložia do s.r.o.,kde figuruje len jeden z nich, po rozvode fakt všetko pripadne práve tomu jednému?Ak je to teda takto, asi začnem sympatizovať s KDH čo sa týka rozvodov. Ide totižto o mňa, cele roky sme v s.r.o. pracovali, ja "len" ako účtovníčka firmy, okrem mňa dvaja spoločníci. Môj manžel, nakoľko sa mu pracovať vo firme moc nechcelo, teraz ostatní chcú od neho aby odstúpil,mne sa tu vyškiera, vraj svoj podiel predá a ja sa môžem pozerať, ak mi to dovolí.
Máme dve dospelé deti ešte študujúce, my traja skončíme s prázdnymi rukami a on sa vytešuje.Aj keď je jasné, že peniaze nie sú najdôležitejšie v živote....Ale kam sa pohnúť bez nich, bez práce a bez strechy nad hlavou.
Amelia, myslím, že to nie je tak /ten podiel asi áno/. Samozrejme je potrebné všetko riešiť s právnikom a to urýchlene, každý prípad je špecifický. Z môjho príspevku vidíš, že to tak jednoducho nebude, najmä ak ste vložili do firmy spoločný majetok .
Budem Ti citovať z časopisu 7/2005 Dane a Účtovníctvo /autorka Ing. jna Čechová/, kde sa rieši práve BSM. O.I. aj to, čo píšem v predchádzajúcom príspevku a ďalej: "Súd na návrh zruší BSM manželov v prípade, že jeden z manželov získal oprávnenie na podnikateľskú činnsť. Návrh môže podať ten z manželov, ktorý nezískal oprávnenie na podnikateľskú činnosť. Sú tu rozobrané ďalej možnosti, či manželka podnikala spolu alebo nie, myslím, že to nemá zmysel ďalej rozoberať, lebo nie sú známe podrobnosti. Práve preto, že máš dve deti konaj rýchlo s právnikom, aby si niečo neprešvihla a neostala bez prostriedkov. Viem, že človek dopredu s takouto situáciou nepočíta, a preto aj papiere nepripravuje tak, ako by mal a preto nečakaj, ako to bude za Teba riešiť len a len manžel. Držím palce
Naposledy upravil evina : 06.07.05 at 05:59
0 0
amelia amelia

amelia je offline (nepripojený) amelia

Evina, vďaka, musím to najprv predýchať, žiaľ najradšej by som sa zakopala, čert aby to vzal...
0 0
Zuzka Zuzka

Zuzka je offline (nepripojený) Zuzka

Amelia, držím Ti palce, nechce sa mi veriť, že by si mala prísť o všetko, to by bola strašná nespravodlivosť.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Amelia, myslím, ze tu na porade jednoznacnú odpoved alebo radu nedostanes, nakolko nikto z diskutujúcich nepozná celé okolnosti prípadu. A nemá význam tu vypisovat úplne vsetky detaily. Drz sa evinej rady a prekonzultuj to s právnikom, ktorý si pozrie vsetky dokumenty a lepsie Ti poradí. Mozno nájde nejakú medzierku, dokument alebo nejaký paragraf, ktorý Ti významne pomôze. Nikedy fakt stací len malickost a prípad sa môze úplne zvrtnút, takze nestrácaj nádej. Právnik mozno nebude lacný ak by Ta zastupoval v spore, ale za konzultáciu nie je az taká horibilná suma.
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

Ak by predal podiel peniaze patria do BSM a delia sa na polovicu.BSM-celý majetok nadobudnutý počas manželstva aj podnikaním jedného a sedením na zadku doma druhého sa delí na polovicu.Ale prekonzultuj to s právnikom,právnik nie je drahý-drahé sú súdy.
0 0
amelia amelia

amelia je offline (nepripojený) amelia

Ďakujem Vám všetkým za rady, viem, že to musím ponaháňať inde, ale bola som zvedavá aj na mienku iných . V každom prípade si môže z tohto vziať ponaučenie asi viac ľudí. Počas spoločného života určite nik neráta s takýmito problémami, veď keby sme si nedôverovali, nemohli by sme spolu žiť. My sme prežili spolu 25r., takže ma to prekvapilo. Stáva sa všelilenčo.
Ď.
0 0
elli elli

elli je offline (nepripojený) elli

Nuno
teraz som to prave riesil, podiel v sro nie je predmetom bezpodieloveho spoluvlastnictva manzelov, takze je iba manzelova.
Suhlasim, pretoze v SRO sa spaja majetkova zlozka (vklad, podiel obchodny, majetkovy, vyrovnaci a pod.) s osobnou (rozhodovanie), a preto nie je BSM.

ALE: KAZDY Z MANZELOV ma pravo na nahradu toho, co sa zo spolocneho majetku vynalozilo na majetok v jeho vylucnom vlastnictve. Vratane jeho podnikatelskeho majetku.
Ale VZDY radim - ak je co len trochu mozna dohoda, treba ju preferovat pred sudnym sporom, pretoze pripadny ustupok pri dohode moze byt v konecnom zuctovani lacnejsi ako naklady na dlhotrvajuci sudny spor.
0 0
elli elli

elli je offline (nepripojený) elli

ZASADNE NESUHLASIM.

Toto, co si povedala, je uzitocne na zaciatku, kym ziadny problem nie je. Zrusenie BSMka je jedna vec, a jeho vysporiadanie druha. A ked su dvaja v rozvodovom spore, je aj z casoveho, aj z vecneho hladiska v podstate jedno, ci sa dohodnu/nedohodnu o deleni majetku po rozvode, alebo ci sa dohodnu/nedohodnu na zaklade vyporiadania BSM zruseneho za trvania manzelstva - bud ochota delit sa JE, alebo NIE JE. A zrusenie BSM nie je platne do minulosti, a samotne rozhodnutie (z dovodu podnikania jedneho z manzelov) bez naslednej DOHODY o vyporiadani neriesi v tomto stadiu takmer nic.
0 0
Zuzka Zuzka

Zuzka je offline (nepripojený) Zuzka

Mám tomu rozumieť tak, že keď sa nedohodnú, tak manželka s deťmi zostane bez prostriedkov, napriek tomu, že manžel vložil do podnikania ich spoločné peniaze?
0 0
elli elli

elli je offline (nepripojený) elli

amelia
Neviem, kde by som toto mala zaradiť.Viete mi niekto poradiť v takejto ošemetnej záležitosti? Manželia majú pezpodielové spoluvlastníctvo.Manžel je spoločníkom s.r.o., s vkladom okolo mil. Manželia sú pred rozvodom, samozrejme je na pretrase otázka majetku (neprijemná).Manžel chce predať byt a peniaze z neho rozdeliť na polovice,v tom lepšom prípade-lebo vraj má väčší nárok, a firma samozrejme pripadá celá jemu, lebo je tu par.143 OZ, ktorý hovorí - veci, ktoré slúžia k výkonu povolania jedného z manželov, sa nedelia.tzn.,že manželka odchádza dobreže nie na ulicu a všetok majetok pripadá, samozrejme, podľa zákona jemu. Mne sa to zdá prinajmenšom obludné, ale, že by to bolo naozaj tak?
Ďakujem.
PS:
Jedna rada, s ktorou mozno kolegovia suhlasit nebudu, ale vysvetlim to.
Ak mas pravo k spolocnym uctom, VYBER ICH!

Vysvetlim:
Viackrat som sa stretla s tym, ze jeden z manzelov par dni pred poslednym pojednavanim vyraboval spolocny ucet, pri vyporiadani BSMka vsak sud vychadzal z toho, ze predmetom delenia spolocneho majetku je stav, ktory bol KU DNU PRAVOPLATNOSTI ROZSUDKU O ROZVODE, a vtedy uz peniaze boli vybrate, a teda v skutocnosti akoby neboli. A dokazat nieco ine je problem.

Aka bolest taka mast, sa vravi, alebo - na hrube vrece hruba zaplata.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Zuzka
Mám tomu rozumieť tak, že keď sa nedohodnú, tak manželka s deťmi zostane bez prostriedkov, napriek tomu, že manžel vložil do podnikania ich spoločné peniaze?
No Zuzi o tom teda pochybujem.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

elli
ZASADNE NESUHLASIM.

Toto, co si povedala, je uzitocne na zaciatku, kym ziadny problem nie je. Zrusenie BSMka je jedna vec, a jeho vysporiadanie druha. A ked su dvaja v rozvodovom spore, je aj z casoveho, aj z vecneho hladiska v podstate jedno, ci sa dohodnu/nedohodnu o deleni majetku po rozvode, alebo ci sa dohodnu/nedohodnu na zaklade vyporiadania BSM zruseneho za trvania manzelstva - bud ochota delit sa JE, alebo NIE JE. A zrusenie BSM nie je platne do minulosti, a samotne rozhodnutie (z dovodu podnikania jedneho z manzelov) bez naslednej DOHODY o vyporiadani neriesi v tomto stadiu takmer nic.
Predpokladám, že to s čím zásadne nesúhlasíš je v príspevku 4. Ale to som nepovedala ja, ale citovala som z uvedeného časopisu. Nie som právnik, preto som Amélii povedala, že aby sa urýchlene naňho obrátila, lebo každý prípad je špecifický a musí sa posudzovať individuálne. Tými citáciami som ju chcela len potešiť , že sú určité možnosti /a možno sa nájdu aj v jej prípade, aby neostala úplne bez prostriedkov.
0 0
amelia amelia

amelia je offline (nepripojený) amelia

Ste milí všetci, ďakujem Vám za rady.(každá rada drahá . Ono je to asi vždy tak, aj u nás.Bol nápad, začalo sa na tom pracovať, vrazilo sa do toho všetko, peniaze, energia, čas.Peniaze samozrejme spoločné (veď aké iné)čas každý podľa možností-ja som ešte vtedy mala aj iné zamestnanie, doma dve deti a manžela-všetky vieme čo to obnáša.Takže samozrejme sa tomu zo začiatku venoval viac, ale bez toho, aby som sa starala aj o jeho životné potreby, pohodlie a-ale toto väčšinou, hlavne muži, vnímajú ako zbytočné reči-čo už-takže určite v tom svoj podiel mám od začiatku.To, že tam figurovalo jeho meno, to sme považovali za formalitu,ktorá nie jehodná povšimnutia. Nakoniec,keď si to vezmem, ked z toho vychádzam dobreže nie bezprízorná, potom mi možno chodí nejaká odmena za roky starostlivosti a "údržby" , takže neviem,neviem aj s úrokami...možno by si tú firmu aj mohol nechať, keby ma teda takú cudziu vyplatil... ta nie??? to by som mu ani nemusela účet vykrádať.o tomto totiž nemám ani poňatia.
Ešte raz ďakujem, a prajem Vám, aby ste ostali v danom probléme vždy len vo sférach teórií
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Nechcela som vyjadriť súhlas omylom som klikla, chcela som Ti len povedať, že držím palce a nevzdávaj to
0 0
Nuno Nuno

Nuno je offline (nepripojený) Nuno

s tym obchodnym podielom to je tak, ze nepatri teda do BSM. do BSM patria iba vynosy z tohto obchodneho podielu (tzn. narok na zisk, vyrovnaci podiel, kupna cena pri predaji, atd...) a to iba vtedy, ak boli na kupu tohoto obchodneho podielu resp. zalozenie sro pouzite peniaze, ktore su v bsm. Odporucam http://www.notar.sk/Ars/1_2003.pdf strana 21.
0 0
Jara Jara

Jara je offline (nepripojený) Jara

Chápem Ťa a držím Ti prsty. Každý rozvod je bolestivý a iste budeš potrebovať veľa síl. Snaž sa obklopiť dobrými ľuďmi, ktorí Ti psychicky pomôžu. Aj my sme tu a budeme Ti pomáhať ako len budeme vedieť.

Po škaredých dňoch vyjde slniečko...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať