Zavrieť

Porady

Občiansky zákonník

Mám takú, možno banálnu otázku: Môžu dve s.r.o.-čky uzavrieť zmluvu podľa Občianského zákonníka? Jedná sa mi o Zmluvu o prevzatí dlhu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Marta L je offline (nepripojený) Marta L

    človek, ktorý sa nedá odradiť ...viac Marta L
    Mám za to, že áno aj zápočet vzájomných pohľadávok a záväzkov sa deje podľa občianského zákonníka.

    accad je offline (nepripojený) accad

    accad
    Problematika započítavania pohľadávok podľa občianskeho a obchodného práva v kontexte niektorých noriem finančného práva bola pekne rozpracovaná v časopise Dane a právo 9/2000. Aj keď už odvtedy bola zmena viacerých zákonov a § v tomto článku uvádzaných, podstata zostala.
    Z uvedeného vyplýva, že pre obchodné záväzkové vzťahy platia všeobecné ustanovenia § 580 Občianskeho zákonníka o predpokladoch, ktoré musia byť splnené, aby mohlo dôjsť k započítaniu. Všeobecná úprava započítavania obsiahnutá v Občianskom zákonníku je doplnená a modifikovaná príslušnými ustanoveniami Obchodného zákonníka o započítavaní pohľadávok.
    Pre obchodné záväzkové vzťahy platí všeobecná úprava započítavania v zmysle § 580 Obč.zákonníka, pokiaľ nemá Obch.zákonník úpravu odchylnú uvedenú v § 358 až 364.
    Obchodný zákonníka sa použije, ak obidve vzájomné pohľadávky použité na započítavanie vznikli na základe obchodných vzťahov.
    Ak by sa však jedna z pohľadávok spravovala Obč.zákonníkom, potom by sa aj na započítavanie aplikovali ustanovenia Obč.zákonníka (§ 580 a 581).

    marianna je offline (nepripojený) marianna

    marianna
    Vďaka za odpovede, našla som si jeden vzor takejto zmluvy v "Dane, účtovníctvo - vzory a prípady z r. 2003", tam vystupuje s.r.o. a a.s., takže mi vyplýva, že aj podľa Obč. zákonníka môžem robiť zmluvu. V obchodnom zák. som niečo podobné nenašla.

    ingi je offline (nepripojený) ingi

    ingi
    Potvrdzujem, ja som sa nedávno pasovala so zmluvou o nájme (medzi dvoma obchodnými spoločnosťami), v Obchodnom zákonníku som nič nenašla, riadila som sa Občianskym zákonníkom.

    Občiansky zákonník

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.