Zavrieť

Porady

SZĆO aj v HPP

Ahojte,

ako budú vyzerať odvody, keď som aj v HPP aj SZČO (od 1.1.2004)??

Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Vera je offline (nepripojený) Vera

    Vera
    No, nepodnikám ja, ale priateľ.
    Od 1.1.2004 . Myslím, že to nebude viac ako 78.000,-.
    Ja robím PU a z tých jeho vecí som trochu mimo-totiž rozhodujem sa medzi JU (to som ešte nikdy nerobila) a PU. Síce mám ešte čas, ale nechcem to nechávať na poslednú chvíľu. Vyzerá to tak, že nebude mať ani skoro žiadne náklady - len nejakých 8-10 faktúr za služby.

    emily je offline (nepripojený) emily

    emily
    Keď nemá náklady, alebo keď ich má nižšie ako 25% príjmov, využi možnosť nesledovania výdavkov a daj mu paušálne výdavky 25%.
    Keď príjmy neprekročia 78 000,-, potom od nového roku bude platiť 910,- Sk do ZP, ostatné odvody lenkeď chce dobrovoľne. A v tomto roku nemusí platiť nič.

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    SZČO bude platiť v 1.polroku 2005 zdravotné poistenie v závislosti od základu dane dosiahnutého v roku 2003 - kedže Vy ste začali až 1.1.2004, a podnikáte popri zamestnaní, tak Vaše preddavky na ZP budú 0. V druhom polroku 2005 ZP v závislosti od základu dane za rok 2004 - 14% krát 1/24 základu dane za rok 2004, ustanovenie o "minimálnych 910 Sk" pre SZČO popri zamestnaní neplatí. Ale po skončení roka 2005 musíte urobiť ročné zúčtovanie na ZP, kde sa ZP dopočíta podľa základu dane za r.2005.

    emily je offline (nepripojený) emily

    emily
    Pán Mihál, čo sa stalo, že tých 910,-, o ktorých bola taká debata pre SZČO popri zamestnaní neplatí. Ak je len SZČO platí 910,- Sk od januára, keď za rok 2003 bol zamestnaný v 1-10. a od 11/2003 bol SZČO.

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    emily:
    stalo sa to, že bude novela, ktorou sa situácia SZČO mení. Viac sa dočítate v príslušnej téme "Nový zákon o zdravotnom poistení", čítajte príspevky za "hrubou čiarou" - od príspevku č.81 do konca.

    ankap je offline (nepripojený) ankap

    ankap
    emily
    Keď nemá náklady, alebo keď ich má nižšie ako 25% príjmov, využi možnosť nesledovania výdavkov a daj mu paušálne výdavky 25%.
    Keď príjmy neprekročia 78 000,-, potom od nového roku bude platiť 910,- Sk do ZP, ostatné odvody lenkeď chce dobrovoľne. A v tomto roku nemusí platiť nič.
    Do tých 25% patria aj odvody do poisťovní, alebo si ich môžem uplatniť samostatne?

    Nike je offline (nepripojený) Nike

    Nike
    § 6 ods. 10 ZDP predposledná veta -"Ak daňovník uplatní výdavky 25%, v sunách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky okrem zaplateného poistného ; toto poistné si môže daňvoník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške."

    takže 25 % + poistné, ak si neplatiteľ DPH.

    Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

    Katarína STR
    Musí platiť SZČO poistné, keď má ZÁKLAD DANE väčší ako 78.000,- Sk, alebo PRÍJEM väčší ako 78.000,- Sk ??

    Veď čo si pamätám, tak sa neplatilo poistné minulý rok ak mala SZČO menej ako 121.000,- Sk. Už to neplatí ??

    Nike je offline (nepripojený) Nike

    Nike
    Nie neplatí.

    Teraz je dôležitý rok 2004, v ktorom príjem vyšší ako 78,000,- zakladá povinnú účasť poi. do SP od 1.7.2005

    emily je offline (nepripojený) emily

    emily
    ankap
    Do tých 25% patria aj odvody do poisťovní, alebo si ich môžem uplatniť samostatne?
    anka, akosi som Ti zabudla odpovedať, ale Nike to už urobila za mňa. Súhlasím.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.