Zavrieť

Porady

PN a odvody

Pekný večer, potrebujem poradiť ohľadom odvodov do sociálnej poisťovne. Tento rok sa chystám na materskú s dvojičkami. Som teraz SZČO ale svoju činnosť nebudem žiaľ môcť vykonávať popri materskej na to už neostane čas. Takže plánujem ísť vo februári na PN. Platím si inak mesačne minimálne odvody + DNP. Počítam teda, že DNP platiť počas PN nebudem ale neviem ako je to s odvodmi kebyže som ďalej SZČO len na PN kým mi nezačne materská. Nebudem z tých odvodov platiť len povinné nemocenské alebo odvody celkovo? Lebo ak by som mala platiť ostatné odvody a činnosť aj tak nevykonávam počas PN tak nemá význam aby som si živnosť nechala, mohla by som si ju teda radšej pozastaviť. Čo by ste mi poradili? Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Jennys Pozri príspevok
    Pekný večer, potrebujem poradiť ohľadom odvodov do sociálnej poisťovne. Tento rok sa chystám na materskú s dvojičkami. Som teraz SZČO ale svoju činnosť nebudem žiaľ môcť vykonávať popri materskej na to už neostane čas. Takže plánujem ísť vo februári na PN. Platím si inak mesačne minimálne odvody + DNP. Počítam teda, že DNP platiť počas PN nebudem ale neviem ako je to s odvodmi kebyže som ďalej SZČO len na PN kým mi nezačne materská. Nebudem z tých odvodov platiť len povinné nemocenské alebo odvody celkovo? Lebo ak by som mala platiť ostatné odvody a činnosť aj tak nevykonávam počas PN tak nemá význam aby som si živnosť nechala, mohla by som si ju teda radšej pozastaviť. Čo by ste mi poradili? Ďakujem.
    Počas PN-ky odvody do SP neplatíš.Do nástupu na materskú neruš ani neprerušuj živnosť, nech ti beží doba poistenia

    Jennys je offline (nepripojený) Jennys

    Jennys
    Veď tak som to chcela aj urobiť len som nevedela či si platím aj tie ostatné odvody mimo podnikania ako: dôchodkové... ktoré sú v tom zahrnuté.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Jennys Pozri príspevok
    Veď tak som to chcela aj urobiť len som nevedela či si platím aj tie ostatné odvody mimo podnikania ako: dôchodkové... ktoré sú v tom zahrnuté.
    Počas PN-ky a materského nebudeš platiť žiadne odvody do SP. V ZP môžeš pozastaviť platenie preddavkov až keď budeš mať potvrdenie o výplate nemocenského zo SP - cca za 1,5 mesiaca od začiatku PN-ky. Príp. preplatok sa ti však vráti v RZZP za rok 2010, ktoré budeš povinná urobiť.

    Andyke je offline (nepripojený) Andyke

    Andyke
    § 140 Zák. o soc.poistení
    Vylúčenie povinnosti platiť poistné poistencom
    a zamestnávateľom

    (3) Povinne nemocensky poistená a povinne dôchodkovo poistená samostatne zárobkovo činná osoba nie je povinná platiť poistné na nemocenské poistenie a poistné na dôchodkové poistenie ani v období, počas ktorého je uznaná za dočasne práceneschopnú alebo má nariadené karanténne opatrenie podľa osobitného predpisu.

    (5) Povinne dôchodkovo poistená samostatne zárobkovo činná osoba a dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba nie sú povinné platiť poistenie do rezervného fondu solidarity v období, počas ktorého nie sú povinné platiť poistné na dôchodkové poistenie.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.