Zavrieť

Porady

Dotácia z MF SR

Dobrý deň všetkým. Chcela by som sa spýtať všetko ohľadne účtovania dotácie z MF SR, ktoré sme obdržali z titulu výpadku dane z príjmov FO.
Akým zdrojom mám príjem zaúčtovať, a v roku 2010 ako zapojím tieto prostriedky do rozpočtu obce, taktiež zdroj. Môžem to dať do návrhu rozpočtu na rok 2010?
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    LydaLyda je offline (nepripojený) LydaLyda

    LydaLyda
    renata77 Pozri príspevok
    Dobrý deň všetkým. Chcela by som sa spýtať všetko ohľadne účtovania dotácie z MF SR, ktoré sme obdržali z titulu výpadku dane z príjmov FO.
    Akým zdrojom mám príjem zaúčtovať, a v roku 2010 ako zapojím tieto prostriedky do rozpočtu obce, taktiež zdroj. Môžem to dať do návrhu rozpočtu na rok 2010?
    Ďakujem
    V liste, ktorý obce obdržali je uvedené že je to "dotácia" takže to bude so zdrojom 111 v príjme a aj vo výdavkoch tam, kde bude úhrada z týchto prostriedkov bude zdroj 111. Ja ich v roku 2009 neminiem, preto som ich presunula na samostatný účet a v roku 2010 ich zapojím do rozpočtu cez finančné operácie. V roku 2009 príjem 221 s RK zdroj 111 položka 312001/357 AÚ, keďže ich neminiem v roku 2009, tak ID zaúčtujem 357 AÚ/384 AÚ. V roku 2010 ich zapojim cez fin. operácie do príjmov. Pri účtovaní nákladov v roku 2010 aj zápis vo vecnej a časovej súvislosti s nákladmi do výnosov 384 AÚ/693

    kvet je offline (nepripojený) kvet

    kvet
    LydaLyda Pozri príspevok
    V liste, ktorý obce obdržali je uvedené že je to "dotácia" takže to bude so zdrojom 111 v príjme a aj vo výdavkoch tam, kde bude úhrada z týchto prostriedkov bude zdroj 111. Ja ich v roku 2009 neminiem, preto som ich presunula na samostatný účet a v roku 2010 ich zapojím do rozpočtu cez finančné operácie. V roku 2009 príjem 221 s RK zdroj 111 položka 312001/357 AÚ, keďže ich neminiem v roku 2009, tak ID zaúčtujem 357 AÚ/384 AÚ. V roku 2010 ich zapojim cez fin. operácie do príjmov. Pri účtovaní nákladov v roku 2010 aj zápis vo vecnej a časovej súvislosti s nákladmi do výnosov 384 AÚ/693
    Ahojte,
    v podstate súhlasím s vyššie uvedenou odpoveďou, len nemôžem súhlasiť s postupom účtovania na základe ID o nevyčerpanej dotácii (zápis MD 357 / D 384). Ak dotáciu nečerpám, nemám dôvod účtovať týmto zápisom. Zostatok nevyčerpanej dotácie má zostať na účte 357 na strane DAL. Zápis, ktorý uvádza LydaLyda sa používa v tedy, ak som použil dotáciu (čerpal som) ale mi v bežnom účtovnom období nevznikol náklad, vznikne až v nasledujúcom účtovnom období. Napr. predplatné za časopisy uhradené z dotácie MF SR v roku 2009 na rok 2010. V roku 2009 účtujem úhradu zálohovej fa. MD 314 / D 221+Rk, predpis fa. MD 381 / D 321, zúčtovanie preddavku MD 321 / D 314 a zúčtovanie použitia transferu MD 357 / D 384. V roku 2010 zaúčtujem rozpustenie do nákladov bežného obdobia MD 501 / D 381 a súčasne MD 384 / D 693.
    Ešte doplním, že v roku 2010 sa zapojenie príjmovej finančnej operácie a financovanie výdavkov z nevyčerpanej dotácie z MF SR budú kódovať zdrojom 1319.

    LydaLyda je offline (nepripojený) LydaLyda

    LydaLyda
    kvet Pozri príspevok
    Ahojte,
    v podstate súhlasím s vyššie uvedenou odpoveďou, len nemôžem súhlasiť s postupom účtovania na základe ID o nevyčerpanej dotácii (zápis MD 357 / D 384). Ak dotáciu nečerpám, nemám dôvod účtovať týmto zápisom. Zostatok nevyčerpanej dotácie má zostať na účte 357 na strane DAL. Zápis, ktorý uvádza LydaLyda sa používa v tedy, ak som použil dotáciu (čerpal som) ale mi v bežnom účtovnom období nevznikol náklad, vznikne až v nasledujúcom účtovnom období. Napr. predplatné za časopisy uhradené z dotácie MF SR v roku 2009 na rok 2010. V roku 2009 účtujem úhradu zálohovej fa. MD 314 / D 221+Rk, predpis fa. MD 381 / D 321, zúčtovanie preddavku MD 321 / D 314 a zúčtovanie použitia transferu MD 357 / D 384. V roku 2010 zaúčtujem rozpustenie do nákladov bežného obdobia MD 501 / D 381 a súčasne MD 384 / D 693.
    Ešte doplním, že v roku 2010 sa zapojenie príjmovej finančnej operácie a financovanie výdavkov z nevyčerpanej dotácie z MF SR budú kódovať zdrojom 1319.
    Ďakujem "Kvet" za doplnenie zdroja v roku 2010. Čerpala som z červenej knihy Účtovné súvzťažnosti od 01.01.2009, Ing. Urbanová - strana 252, kde je napísané "Zúčtovanie BT zo ŠR vo výške nespotrebovaných prostriedkov ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka" 357/384.

    kvet je offline (nepripojený) kvet

    kvet
    LydaLyda Pozri príspevok
    Ďakujem "Kvet" za doplnenie zdroja v roku 2010. Čerpala som z červenej knihy Účtovné súvzťažnosti od 01.01.2009, Ing. Urbanová - strana 252, kde je napísané "Zúčtovanie BT zo ŠR vo výške nespotrebovaných prostriedkov ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka" 357/384.
    Ahoj, pozrel som str. 252 a musím povedať, že je to tam uvedené tak, ako si napísala. ALE POZOR: príklad na uvedenej strane sa týka účtovania nespotrebovaných zásob k 31.12. (t.j. nezúčtovaných do nákladov bežného účtovného obdobia), ktoré boli obstarané z prostriedkov ŠR, a keďže zúčtovanie bežného transferu zo ŠR za môže vykonať vo vecnej a časovej súvislosti s nákladmi, je na mieste zúčtovanie 357 do výnosov budúcich období 384.
    V príklade ide o nesprávnu formuláciu textu "Zúčtovanie BT zo ŠR vo výške nespotrebovaných prostriedkov ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka" 357/384." Správna formulácia by mala byť "Zúčtovanie BT zo ŠR vo výške nespotrebovaných zásob ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka".
    Takto je potrebné postupovať aj pri účtovaní nespotrebovaných cenín k 31.12. obstaraných z BT zo ŠR.

    Upozorňujem, že postup účtovania uvedený na str. 252 nemožno použiť na účtovanie nevyčeraných prostriedkov z BT zo ŠR (nepoužitých), ten zostáva na účte 357 strana DAL.


    tiga22 je offline (nepripojený) tiga22

    tiga22
    Ahojte,
    ako z tejto dotácie vypočítať a zaúčtovať výnosy, keďže v liste MF SR sa píše že výnosy sú príjmom ŠR? Obec ponechala dotáciu na ZBÚ a previedla nespotrebovaný zostatok na samostatný účet len k 30.12.2009.

    renata77 je offline (nepripojený) renata77

    renata77
    Nechávam finančné prostriedky na účte 357, aj v tom prípade, keď ich v januári budem vracať príslušnej organizácii - nespotrebovaná dotácia?
    Ďakujem

    alize je offline (nepripojený) alize

    alize
    Ano
    V ďalšom roku zapojiť do rozpočtu EK 453 kód zdroja teraz zisťujem za rok 2010

    Nevie náhodou niekto aký kód zdroja treba použiť za prostriedky z roku 2010?
    Ďakujem
    Alize

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.