Zavrieť

Porady

Verejné rodné čísla a iné osobné info na firemnej sieti v práci.

Dobrý deň, pracujem v kancelárii zhruba 2 mesiace a mám prístup ako každý jeden administratívny pracovník aj ku všetkým verejným zložkám na firemnej sieti-intranet. Len tak som si pozerala rôzne dokumenty až som natrafila na jeden ohľadom prídavkov na deti alebo niečo podobné. A s prekvapením som zistila, že mám pred sebou mená všetkých zamestnancov a ich rodné čísla, mená detí a ich rodné čísla, vek..jednoducho všetkých ktorí majú nárok na nejaké prídavky alebo danovy bonus. Je to v súlade so zákonom? Nie je to proti nejakému zákonu o osobných informáciách alebo také niečo??
V našej firme pracuje cca.900 ľudí, takže sme veľká firma.. Nepáči sa mi, že má prístup hocikto k týmto informáciám, podľa mna by to malo byt uložene čisto len v zložkách na personálnom alebo mzdovom oddeledí alebo pod..
Mohla by som s tým niečo urobiť? Dať nejaký podnet a odvolať sa na nejaký zákon?
Dakujem za pomoc.
buchač Neskoro ..........

Už tie informácie sú dávno okopčené a niekde uložené .....
Ing. Ľubomír Janoška tak, tak...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Nie je to v sulade s o zakonom na ochranu osobnych udajov. Upozorni na to zamestnavatela, aby to okamzite napravil.

    terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

    som jednoducho žena terezamaria
    Nie, nemáte právo to vedieť. Na odmeny, platy a pod. sa vzťahuje Zákon o ochrane osobných údajov. Dňa 01.07.2013 nadobudol účinnosť nový zákon o ochrane osobných údajov č. 122/2013 Z.z. v znení neskorších predpisov. Tento zákon nahrádza pôvodný zákon o ochrane osobných údajov č. 428/2002 Z.z. o ochrane osobných údajov v znení neskorších predpisov, platný a účinný ku dňu 30.06.2013.
    Karla26 Ono platy ani odmeny čo sa týka mzdy vidno nebolo, išlo len o ten príspevok na dieťa alebo danovy bonus alebo ako sa to volá, na nezaopatrení dieťa tuším, ale aj tak som bola prekvapená že vidím rodné čísla a vek detí.. výška toho bonusu tam tuším nebola.
    Ale aj to rodné číslo je podla mna dosť osobná vec, takže zajtra sa pokúsim o vyjadrenie z personálneho. Dúfam že z toho nebude nejake halo, ze co sa starám do vecí, lebo robím na tej pozícii krátko, ale aj mne by to vadilo, keby hocikto vidí moje rodné číslo a rodné číslo mojich detí..
    terezamaria pracovníčky mzdového a personálneho oddelenia musia mať zaheslované tieto údaje, aby nebehali po celej internej sieti
    Definujte prosím: "hocikto má prístup k týmto informáciám" ... Váš zamestnávateľ má veľký počet zamestnacov, avšak prístup k týmto informáciám určite nemajú všetci. Ak ste zamestnancom, ktorý nespracúva osobné údaje, nevykonáva s nimi akékoľvek operácie v rámci svojich pracovných povinností a napriek tomu, k nim máte prístup a nie ste zaviazaná mlčanlivosťou, je nevyhnutné túto skutočnosť nahlásiť Vášmu nadriadenému. Neriešila by som to cestou, akéhosi podnetu, riadila by som sa týmto: "nehryz ruku, ktorá Ťa živí."
    Naposledy upravil Katarína Mikle : 12.01.14 at 18:07
    pavol54 Ak sa so bude riešiť zvonku, dokáže sa že najvyššie vedenie podniku vydalo a zapracovalo príslušnú smernicu, ale niekto spravidla nejaký IT -čkár niečo porušil(chtiac - nechtiac) a odskáče si to. V takom podniku má vedenie na to lidi.
    Katarína Mikle Viesť akúsi "vojnu" voči zamestnávateľovi, hoc i anonymne sa nevypláca. Ja osobne som za "čistú hru" a preto je dôležité, aby bola táto skutočnosť správnou formou a na správne miesto oznámená - smerom k zamestnávateľovi.

    anna1103 je offline (nepripojený) anna1103

    anna1103
    Áno, je to presne tak nemalo by to byť zverejnené, alebo ak všetci s tými údajmi pracujú mali by mať podpísanu mlčanlivosť a to si asi každý uvedomí aké následky by mohli byť vyvodené ak by niekto zneužil údaje, na ktoré ma podpísanú mlčanlivosť /minútová výpoveď/
    Naposledy upravil anna1103 : 08.01.14 at 22:20
    Ing. Ľubomír Janoška
    Dobrý deň,

    dovolím si poradiť Vám trošku imperatívne, myslím to dobre:

    1/ Najprv zaistite dôkazy: vytlačte zopár stránok s osobnými údajmi osobitnej kategórie osôb vyživovaných zamestnancami a dajte si od spoľahlivých kolegov potvrdiť, že ide o tlač z firemného intranetu, otvorte si stránky internet explorerom a uložte ako archív (mht), urobte si fotografie pracoviska s príslušnými stránkami na obrazovke, najlepšie s veľkým rozlíšením, aby sa dalo zoomovať na obsah stránok. Dôkazy nesprístupňujte žiadnej ďalšej fyzickej osobe.

    2/ Zvážte, či budete konať počas výpovednej lehoty alebo počkáte, až budete mať "imunitu proti výpovedi". Teraz je ľahké sa Vás zbaviť a pokračovať v porušovaní zákonov. Predpokladám, že nejde o ojedinelý prípad.

    3/ Čo porušuje Váš zamestnávateľ:
    * zásady spracúvania osobných údajov - z. 122/2013, § 5 ods. 1 + § 6 ods. 1 + § 6 ods. 2 písm. b/ a e/
    * zásah do ochrany súkromia a do ochrany osobnosti - z. 122/2013, § 12 ods. 5
    * právo na ochranu osobnosti - Občiansky zákonník (zákon 40/1964 Zb.), § 11
    * nechcem preháňať, ale možno prichádza do úvahy aj trestný čin neoprávneného nakladania s osobnými údajmi, mám na to málo informácií, ale skôr si myslím, že áno

    4/ Čo treba urobiť:
    * podať na Úrad návrh na začatie konania podľa § 63 zákona 122/2013
    * zvážiť, či podať trestné oznámenie na neznámeho páchateľa za neoprávnené nakladanie s osobnými údajmi podľa § 374 TZ

    PS - Nespoliehajte sa na interné riešenie bez zásahu autorít. Popísali ste katastrofálny stav, z ktorého je zrejmé, že šéfom nezáleží na základných pravidlách. Treba ich prinútiť.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Peggynka Ja by som sa pokúsila poslať to anonymne na UOOU.Oficiálne by asi na to zadávateľka doplatila a je zaujímavé,že tá možnosť na stránke UOOU nie je.Ale je to závažné porušenie,mali by to riešiť.
    Ing. Ľubomír Janoška dá sa požiadať Úrad o anonymitu podľa § 63 ods. 4
    V odôvodnených prípadoch, v ktorých by mohlo dôjsť k porušeniu práv a právom chránených záujmov dotknutej osoby, môže úrad na žiadosť navrhovateľa utajiť jeho totožnosť.
    Karla26 Dakujem vsetkym za rady. Zatial som to neriesila. Na intranet ma pristup velmi vela ludi, vsetci, ktorí pracuju v administrative ale aj na inych oddeleniach - kvalita, nákup, výrob.proces, balenie, logistika.. A urcite nie je ani jeden z nich oprávnený to vidieť, ved ja sama som bola prekvapena ze vidim osobne info o inych zamestnancoch. Čo je nejakeho veduceho logistiky do toho, ze Mara Hrášková má dieta a priznany bonus a este je tam vidno aj jej rodne cislo..Tieto informacie nemaju byt zavesene vo verejnych polozkach intraneto, ku ktoremu ma pristup kazdy kto pouziva vo firme pocitac.
    Nechcem vsak z toho robit nejaku vedu ale keby tam figurovalo moje meno a rodne cislo a informacie o mojich detoch, asi by ma to nastvalo..
    Ono to tam visí uz ale od septembra minuleho roka.
      zbaliť

    JWC s.r.o. je offline (nepripojený) JWC s.r.o.

    Spoločnosť pôsobí na trhu IT. Zaoberá sa najmä odborným poradenstvom v oblasti elektronického podpisu. Lektorujeme školenia na tému elektornický podpis, elektronická komunikácia, digitalizácia procesov v organizácii, elektronické schránky a na iné aktuálne témy súvisiace s eGovernmentom. Taktiež vyvíjame open source softvér. ...viac JWC s.r.o.
    Odporúčam v prvom kroku nerobiť drastické rozhodnutia. V takej veľkej organizácii by mal byť bezpečnostný manažér, ktorý by tieto veci mal mať pod kontrolou. Predpokladám, že existujú aj interné dokumenty, bezpečnostné smernice, v ktorých môže byť táto situácia riešená. Pokiaľ sa v daných dokumentoch nachádzajú aj vaše údaje, tak by som v prvom kroku požiadala o vymazanie týchto údajov zo spomínaných dokumentoch.

    V konečnom dôsledku je za všetko zodpovedné vedenie spoločnosti, príp. iný pracovník, ktorý rieši pracovno-právne vzťahy na základe generálnej plnej moci, ale zamysleli ste sa nad tým, že by sa mohla stať chyba na strane správcu (toho, kto prideľuje prístupy k jednotlivým či už adresárom alebo dokumentom na firemnej sieti)? Sme len ľudia a v prvom kroku by som to riešila upozornením zodpovedných osôb a návrhom na nápravu.
    Ing. Ľubomír Janoška Nerobiť drastické rozhodnutia v prvom kroku - potiaľto sa zhodneme, že nie v prvom kroku.
    Ja ale nepovažujem za drastické rozhodnutie reagovať na takéto skutočne veľmi hrubé zrno. Roky som robil toho manažéra bezpečnosti, o ktorom sa zmieňujete a tvrdím, že takýto problém nemôže vzniknúť z nepozornosti. Predovšetkým SW pre spracovanie miezd nesmie podporovať neriadené exporty a intranet má mať svojho content supervisora, ktorý nedovolí opublikovať čokoľvek, čo nie je dopredu autorizované/schválené.
    Čiže aj ak dôjde k pochybeniu, musí existovať nejaký mechanizmus, ktorý ho zastaví. V opačnom prípade je to systémová chyba, neriadená strela.
    PS - čo ak aj existujú riadiace dokumenty, ktoré nikto nečíta? K niekoľkonásobnému porušeniu zákonov pribudne porušenie internej normatívy. Zrejme je to aj o nefunkčnej kontrole. Ďalší zlý bod.
    Ing. Ľubomír Janoška Dodatočne:
    prepojenie SW pre mzdy a intranetu má byť popísané v analýze rizík - existuje vôbec?
    (ďalší zlý bod)

    Dav je offline (nepripojený) Dav

    Dav
    V prvom rade treba zistiť, či nie sú všetci užívatelia firemnej siete intranet ponímaní ako oprávnené osoby.
    Ing. Ľubomír Janoška 1/ to by bola iba formalita, bez vplyvu na skutočnosť, že sú porušené zásady spracúvania osobných údajov:
    § 6 ods. 1 Prevádzkovateľ spracúva osobné údaje v súlade s § 9, spôsobom, ktorý je v súlade s dobrými mravmi
    § 6 ods. 2 písm. b/ Prevádzkovateľ je povinný ... určiť podmienky spracúvania osobných údajov tak, aby neobmedzil právo dotknutej osoby ustanovené zákonom (pozn. hlavne v spojení s ochranou osobnosti podľa Občianskeho zákonníka)
    § 6 ods. 2 písm. e/ Prevádzkovateľ je povinný ... zabezpečiť, aby sa osobné údaje spracúvali a využívali výlučne spôsobom, ktorý zodpovedá účelu, na ktorý boli zhromaždené

    2/ vyhláška 164/2013 je vykonávacou vyhláškou k zákonu 122/2013, takže má právnu silu zákona. Táto vyhláška implicitne preberá štandardy bezpečnosti informácií ISO/IEC 27001 a 27002, ktoré jednoznačne hovoria o povinnosti riadiť prístupové práva, o kompetenciách pri ich schvaľovaní, o procese zriaďovania a rušenia prístupových práv, o povinnosti minimalizovať počet zapojených osôb a podobne ... + plus to, čo som napísal o analýze rizík

    3/ Karla26 zrejme nie je podľa svojho poučenia oprávnenou osobou vo vzťahu k rodným číslam vyživovaných osôb, inak by to neriešila.

    kati4 je offline (nepripojený) kati4

    kati4
    Píšete, že pracujete ako administratívny pracovník. Prichádzate do styku s osobnými údajmi, vykonávate s nimi nejaké operácie ? (zhromažďujete, ukladáte, oboznamujete sa s nimi a pod.), v rámci svojho pracovného pomeru ?

    Verejné rodné čísla a iné osobné info na firemnej sieti v práci.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.