Zavrieť

Porady

Obedňajšia prestávka

Chcela by som sa opytať či mám nárok na preplatenie obedňajšej prestavky, ako stravným lístkom, tak aj hodinami, pretože pracujem 9:30-21:00, z toho mi zamestnávateĺ odráta pol hoďku obed, ale nemôžem zatvoriť a ani ma nepríde nik vystriedať. Čiže v podstate nemám obed.prestávku? Predošlý zamestnávateľ to robil tak, že mi dal stravný listok + mi preplatil ten obed do nadčasov.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Prestavka je zo zakona povinna, neda sa preplatit.
    Zamestnavatel ale musi zabezpecit, aby si si prestavku aj mohla cerpat.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Ghostiq Aha tak super, pretože on mi ju nezabezpeci a kedze sa neda preplatit, tak mam robit 11 a pol hodiny za 11 hodin platenych, super zakony mame. A este jedna vec ak pracujem niektorý den 12 hodin mam narok na 2 stravne listky?
    ivka70 to nie je o zakonoch- tie su OK, to je o tom, ze tvoj zamestnavatel ich nedodrzuje. V pripade kontrolu z IP ma problem. A mala by si bojovat za svoje prava a teda aj za pravo na prestavku.

    Nemas narok na 2 listky, jedine ak ti ho da zamestnavatel nad ramec zakona, zo zakona 1 listok pri zmene trvajucej viac ako 4 hodiny bez ohladu na jej dlzku).
    Ghostiq Môžem ja trvať keď niekto ma peňazí habadej a robi si čo chce, ešte aj kontrolu podplatí a zakony nie su ok, lebo by mali mysliet aj na zamestnavatelov, ktori si meplnia povinnosti.
      zbaliť

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    § 91
    Prestávky v práci

    (1) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi, ktorého pracovná zmena je dlhšia ako šesť hodín, prestávku na odpočinok a jedenie v trvaní 30 minút. Mladistvému zamestnancovi, ktorého pracovná zmena je dlhšia ako štyri a 1/2 hodiny, je zamestnávateľ povinný poskytnúť prestávku na odpočinok a jedenie v trvaní 30 minút. Ak ide o práce, ktoré sa nemôžu prerušiť, musí sa zamestnancovi aj bez prerušenia prevádzky alebo práce zabezpečiť primeraný čas na odpočinok a jedenie.

    (2) Podrobnejšie podmienky poskytnutia prestávky na odpočinok a jedenie vrátane jej predĺženia zamestnávateľ dohodne so zástupcami zamestnancov.

    (3) Zamestnávateľ je povinný oznámiť zamestnancom prestávku na odpočinok a jedenie spôsobom ustanoveným v § 90.

    (4) Prestávky na odpočinok a jedenie sa neposkytujú na začiatku a konci zmeny.

    (5) Prestávky na odpočinok a jedenie sa nezapočítavajú do pracovného času; to neplatí, ak ide o prestávku na odpočinok a jedenie, pri ktorej sa zabezpečuje primeraný čas na odpočinok a jedenie bez prerušenia práce zamestnancom.

    (6) Prestávka poskytovaná z dôvodov zaistenia bezpečnosti a ochrany zdravia zamestnancov pri práci sa započítava do pracovného času.
    10 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Ghostiq Všetko krásne, ale ja tu nikoho nedotiahnem za vlasy aby ma prišiel vystriedať a zatvoriť nemožem lebo dostanem porušenia.
    avalik A na WC ked ides tak ako to robis?
    ivka70 snad nechces povedat , ze si 12 hodin niekde v obchode sama?
    Ghostiq Bud vydrzim alebo pride priatel a postrazi to na sekundu, jj som sama ako prst.
    ivka70 To je problem nielen s prestavkou, ale aj s BOZP a hygienickymi predpismi.

    By som odtial utekala, ak sa da.
    Ghostiq Ved sa snazim a hladam inu pracu, ale s mojou skolou chce kazdy aj prax a celkovo v administrative je tazke najst si pracu aj v ba
    avalik To je aka prevadzka? Nejaka predajna? A mate tam tolko zakaznikov ze by rapidne klesli trzby ak by sa na pol hodinu alebo na cas ked ides na WC zavrelo?
    ivka70 Skor myslim maju taketo nezmyselne podmienky prevadzky v obchodnych centrach, kde prenajimatel trva na tom, ze prevadzka musi byt otvorena stale, bez prestavok.
    Ghostiq Nie, ale mame dost vysoke ceny a nechcu premeskat ziadneho zakaznika
    avalik Ghostiq, vytlac si tento § a predloz ho zamestnavatelovi ... ak ti zamestnavatel odratava pol hodinu z pracovneho casu, napriek tomu, ze prestavku ti neposkytne, na prestavku mas narok, ci sa mu to paci alebo nie ... oznam zamestnavatelovi, ze napr. medzi 15:00 a 16:00 si vyberieš polhodinovu prestavku v zavislosti od situacie na predajni a taktiez, ze zajdes na WC v pripade potreby - zatvoris prevadzku, das na dvere oznam "Hygienicka prestavka" ... mozes tam dopisat aj presny cas do kedy ... robi sa to aj v nakupnych centrach v BA ... a ak s tym nebude suhlasit, oznam mu, ze podas podnet na Inspektorat prace ... ak mu to bude jedno, a neprijme tieto opatrenia zasli mu to pisomne doporucene na adresu sidla a samozrejme daj podnet na IP aj s uvedenim svojich kontaktnych udajov.
      zbaliť

    Obedňajšia prestávka

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.