Zavrieť

Porady

UKONČENIE PRACOVNÉHO POMERU

Ahojte poraďáci - prosím o radu:
Som zamestnaná v pracovnom pomere na dobu neurčitú. Chcem zmeniť zamestnanie. Pôvodný zamestnávateľ nesúhlasil s Dohodou o skončení PP k 31.10. podľa § 60 ZP. V priebehu októbra som mu zaslala prepracovanú Dohodu o skončení PP k 15.11. a súčasne som podala výpoveď podľa § 61 ZP (jej prebratie zo strany zamestnávateľa mám opečiatkované a podpísané), pričom 2-mesačná výpovedná doba mi začala plynúť 1.11. V súčasnosti som PN a zamestnávateľ mi prestal vyplácať mzdu a nemocenské dávky. Keďže v prac. zmluve sme nemali dohodnutý termín splatnosti mzdy, je táto splatná do konca nasledujúceho mesiaca po mesiaci za ktorý patrí (čiže mzda za október je splatná do konca novembra). Tento termín sa blíži, zamestnávateľ mi mzdu zatiaľ neuhradil. Viem, že v prípade, ak mi ju neuhradí ani do 15 dní po uplynutí jej splatnosti (čiže do 15.12), tak môžem s ním okamžite zrušiť PP podľa § 69 písm. b). A teraz otázka: v ZP sa ďalej hovorí, že zamestnanec, ktorý okamžite skončí PP, má nárok na náhradu mzdy v sume jeho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu 2 mesiacov (takže, ak tomu dobre rozumiem, asi by som mala na toto nárok). Budem mať tento nárok aj v prípade, ak sa 1.1. zamestnám u iného zamestnávateľa ???
Usporiadat
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Podla mna, PP by sa vám skončil okamžite, teda podaním výpovede s nárokom na mzdu za dva mesiace, tak ako píšete. A to, že sa od 1.1.08 zamestnáte, alebo aj keby ste sa zamestnala hned na druhý den, s tým nemá nič spoločné.
Naposledy upravil brčko : 25.11.07 at 21:21
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

bethuska Pozri príspevok
Ahojte poraďáci - prosím o radu:
Som zamestnaná v pracovnom pomere na dobu neurčitú. Chcem zmeniť zamestnanie. Pôvodný zamestnávateľ nesúhlasil s Dohodou o skončení PP k 31.10. podľa § 60 ZP. V priebehu októbra som mu zaslala prepracovanú Dohodu o skončení PP k 15.11. a súčasne som podala výpoveď podľa § 61 ZP (jej prebratie zo strany zamestnávateľa mám opečiatkované a podpísané), pričom 2-mesačná výpovedná doba mi začala plynúť 1.11. V súčasnosti som PN a zamestnávateľ mi prestal vyplácať mzdu a nemocenské dávky. Keďže v prac. zmluve sme nemali dohodnutý termín splatnosti mzdy, je táto splatná do konca nasledujúceho mesiaca po mesiaci za ktorý patrí (čiže mzda za október je splatná do konca novembra). Tento termín sa blíži, zamestnávateľ mi mzdu zatiaľ neuhradil. Viem, že v prípade, ak mi ju neuhradí ani do 15 dní po uplynutí jej splatnosti (čiže do 15.12), tak môžem s ním okamžite zrušiť PP podľa § 69 písm. b). A teraz otázka: v ZP sa ďalej hovorí, že zamestnanec, ktorý okamžite skončí PP, má nárok na náhradu mzdy v sume jeho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu 2 mesiacov (takže, ak tomu dobre rozumiem, asi by som mala na toto nárok). Budem mať tento nárok aj v prípade, ak sa 1.1. zamestnám u iného zamestnávateľa ???

Je zaujímavé, že v zmluve nie je dojednaný termín vyplatenia mzdy, to by mala určite obsahovať. A odkedy máš PN? Použitie §61 pri výpovedi nie je správne, tento paragraf len definuje výpoveď, a jej podmienky. Správne si mala dať výpoveď podľa § 67 - výpoveď zo strany zamestnanca. Inak máš zaujímavý postup - prečo chceš za každú cenu okamžite ukončiť PP? Trebars aj tým, že si sa rozhodla ísť aj na PN.
0 0
bethuska bethuska

bethuska je offline (nepripojený) bethuska

Orsz - ospravedlňujem sa - vo výpovedi som použila § 67. Zatiaľ mi tu však nikto (okrem brčka, ktorý sa tiež iba domnieva ....) nedal odpoveď na moju otázku. Fakt by som potrebovala poradiť a preto potrebujem dosť jednoznačnú odpoveď. Ďakujem.
0 0
bethuska bethuska

bethuska je offline (nepripojený) bethuska

endrju - prečítala som si celú tebou uvedenú existujúcu tému, ale odpoveď na moju otázku som tam nenašla ani v náznakoch. Skús si aj ty ešte raz podrobne prečítať moju otázku, predtým, ako ma tu verejne sfúkneš, že zakladám novú tému a neprečítam si predtým názory uvedené v "rovnakých" alebo aspoň podobných témach. Resp. - ak si si taký istý, že v existujúcej téme je jednoznačná odpoveď, tak mi pošli rovno link a neodkazuj ma na ňu. Fakt som ju prelúskala celú a nenašla som to tam..... Pekný deň.
0 0
tacasina tacasina

tacasina je offline (nepripojený) tacasina



Nič proti starým poraďákom, veľmi pomôžu, ale ozaj nový člen sa tak nevie orientovať na Porade ako starí harcovníci.
Viem o čom hovorím.
Preto prosím, majte s nami trpezlivosť.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

bethuska Pozri príspevok
Ahojte poraďáci - prosím o radu:
Som zamestnaná v pracovnom pomere na dobu neurčitú. Chcem zmeniť zamestnanie. Pôvodný zamestnávateľ nesúhlasil s Dohodou o skončení PP k 31.10. podľa § 60 ZP. V priebehu októbra som mu zaslala prepracovanú Dohodu o skončení PP k 15.11. a súčasne som podala výpoveď podľa § 61 ZP (jej prebratie zo strany zamestnávateľa mám opečiatkované a podpísané), pričom 2-mesačná výpovedná doba mi začala plynúť 1.11. V súčasnosti som PN a zamestnávateľ mi prestal vyplácať mzdu a nemocenské dávky. Keďže v prac. zmluve sme nemali dohodnutý termín splatnosti mzdy, je táto splatná do konca nasledujúceho mesiaca po mesiaci za ktorý patrí (čiže mzda za október je splatná do konca novembra). Tento termín sa blíži, zamestnávateľ mi mzdu zatiaľ neuhradil. Viem, že v prípade, ak mi ju neuhradí ani do 15 dní po uplynutí jej splatnosti (čiže do 15.12), tak môžem s ním okamžite zrušiť PP podľa § 69 písm. b). A teraz otázka: v ZP sa ďalej hovorí, že zamestnanec, ktorý okamžite skončí PP, má nárok na náhradu mzdy v sume jeho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu 2 mesiacov (takže, ak tomu dobre rozumiem, asi by som mala na toto nárok). Budem mať tento nárok aj v prípade, ak sa 1.1. zamestnám u iného zamestnávateľa ???
Najprv odpoveď na otázku:

Áno, je to tak. V prípade, ak nevyplatí mzdu, tak je možné okamžite ukončiť PP s nárokom na dvojmesačnú mzdu. Fakt, že by si sa hneď na druhý deň zamestnala na tento nárok nemá vplyv, lebo to je iný pracovno právny vzťah.

Dátum výplaty mzdy nemusí byť uvedený v PZ, je to v § 43 odseku 2, ktorý nie je povinný, povinné náležitosti PZ sú uvedené v ods. 1. Ak sa neuvedie, platí zákonný výplatný termín, t.j. koniec nasledujúceho mesiaca.

Dúfam, že v októbri si ešte pracovala, lebo keby si maródila už v októbri, tak nemáš nárok na mzdu. ale dostávala by si nemocenské, čo už po 10. dni nevypláca zamestnávateľ, ale SP.
0 0
bethuska bethuska

bethuska je offline (nepripojený) bethuska

Chobot - ďakujem, konečne nejaká pozitívna odpoveď. V októbri som pracovala cca 12 prac. dní - potom bola PN. Menia na tom niečo tieto skutočnosti ???
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

bethuska Pozri príspevok
Chobot - ďakujem, konečne nejaká pozitívna odpoveď. V októbri som pracovala cca 12 prac. dní - potom bola PN. Menia na tom niečo tieto skutočnosti ???
Nie, to znemená, že zamestnávateľ ti v novembri je povinný vyplatiť mzdu za 12 dní plus náhradu nemocenského 10 dní. Zvyšok nemocenskej ti vyplatí SP.

AK to nevyplatí do 15.12., na druhý deň môžeš ukončiť PP okamžite.
Naposledy upravil Chobot : 26.11.07 at 15:41
0 0
bethuska bethuska

bethuska je offline (nepripojený) bethuska

Chobot - CMUQ !!!
0 0
bethuska bethuska

bethuska je offline (nepripojený) bethuska

A nemáte náhodou nikto k dispozícii vzor okamžitého zrušenia PP podľa § 69 písm. b) ??? Bola by som vám veľmi vďačná, neviem to nikde nájsť.....
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
http://www.porada.sk/t32231-p4-okamz...ac-pomeru.html

príspevok od Maríny
0 0
bethuska bethuska

bethuska je offline (nepripojený) bethuska

Ešte otázka ..... momentálne som PN a na tom, že zamestnávateľ mi za október nezaplatil ani halier sa do dnešného dňa nič nezmenilo. Splatnosť mu uplynie 15.12. (sobota), tzn. že 17.12. (pondelok) mu doručím okamžité skončenie PP. Je mojou povinnosťou v nasledujúcich dňoch sa zaregistrovať na Úrade práce, aj v prípade, že PN bude v tom čase ešte trvať? Mám niečo ohľadom skončenia PP doručiť Soc.poisťovni ? Zdravotnej poisťovni ? Daňovému úradu ?(poberám daňový bonus na dieťa)..... Má vôbec význam evidovať sa na Úrade práce, keď viem, že od 1.1.2008 budem zamestnaná u iného zamestnávateľa ? (Prac.zmluvu však ešte nemám uzatvorenú). Dosť rýchlo a fundovane potrebujem odpovede na tieto otázky, lebo zamotanejšie to už asi nemôže byť..... Všetkým dopredu ďakujem....
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
bethuska Pozri príspevok
Ešte otázka ..... momentálne som PN a na tom, že zamestnávateľ mi za október nezaplatil ani halier sa do dnešného dňa nič nezmenilo. Splatnosť mu uplynie 15.12. (sobota), tzn. že 17.12. (pondelok) mu doručím okamžité skončenie PP. Je mojou povinnosťou v nasledujúcich dňoch sa zaregistrovať na Úrade práce, aj v prípade, že PN bude v tom čase ešte trvať? Nie je to povinnosť, ale môžeš. Mám niečo ohľadom skončenia PP doručiť Soc.poisťovni ?Nie tú povinnosť má zamestnávateľ. Zdravotnej poisťovni ? Detto ako SP Daňovému úradu ?(poberám daňový bonus na dieťa)..... Na Dú sa nič nehlási Má vôbec význam evidovať sa na Úrade práce, keď viem, že od 1.1.2008 budem zamestnaná u iného zamestnávateľa ? (Prac.zmluvu však ešte nemám uzatvorenú). Podľa mňa má význam registrovať sa, nechcem strašiť ale kým nemáš podpísanú novú prac.zmluvu nemáš ani prácu istú. Dosť rýchlo a fundovane potrebujem odpovede na tieto otázky, lebo zamotanejšie to už asi nemôže byť..... Všetkým dopredu ďakujem....
..........................
0 0
bethuska bethuska

bethuska je offline (nepripojený) bethuska

Smith - Ďakujem !!!! A ty tu sedíš od rána do večera ????
0 0
Infarkt Infarkt

Infarkt je offline (nepripojený) Infarkt

Muž...zatiaľ :-)
bethuska Pozri príspevok
Ešte otázka ..... momentálne som PN a na tom, že zamestnávateľ mi za október nezaplatil ani halier sa do dnešného dňa nič nezmenilo. Splatnosť mu uplynie 15.12. (sobota), tzn. že 17.12. (pondelok) mu doručím okamžité skončenie PP. ...Áno, v zmysle §69, odst.1, písm.b... Je mojou povinnosťou v nasledujúcich dňoch sa zaregistrovať na Úrade práce, aj v prípade, že PN bude v tom čase ešte trvať? ... kým trvá PN, tak ťa NÚP nezaeviduje... Mám niečo ohľadom skončenia PP doručiť Soc.poisťovni ? Zdravotnej poisťovni ? Daňovému úradu ?(poberám daňový bonus na dieťa)..... ... Nie, pokiaľ PN ukončíš s práceschopnosťou od 16.12.2007...vtedy všetky povinnosti má pôvodný zamestnávateľ...v prípade neskoršieho ukončenia PN, zašleš ukončenie priamo do SP... Má vôbec význam evidovať sa na Úrade práce, keď viem, že od 1.1.2008 budem zamestnaná u iného zamestnávateľa ? ... za tých pár dní asi ani tetušky úradničky nič nestihnú zdokladovať, takže v prípade PP od 1.1.2008 je to márne... (Prac.zmluvu však ešte nemám uzatvorenú). Dosť rýchlo a fundovane potrebujem odpovede na tieto otázky, lebo zamotanejšie to už asi nemôže byť..... Všetkým dopredu ďakujem....
Nezabudni na doklady, ktoré ti musí zamestnávateľ vystaviť...

§ 75
Pracovný posudok a potvrdenie o zamestnaní


(1) Zamestnávateľ je povinný vydať zamestnancovi pracovný posudok do 15 dní od jeho požiadania. Zamestnávateľ však nie je povinný vydať zamestnancovi pracovný posudok skôr ako dva mesiace pred skončením pracovného pomeru. Pracovným posudkom sú všetky písomnosti týkajúce sa hodnotenia práce zamestnanca, jeho kvalifikácie, schopností a ďalších skutočností, ktoré majú vzťah k výkonu práce. Zamestnanec má právo nahliadnuť do osobného spisu a robiť si z neho odpisy.

(2) Pri skončení pracovného pomeru je zamestnávateľ povinný vydať zamestnancovi potvrdenie o zamestnaní a uviesť v ňom najmä

a) dobu trvania pracovného pomeru,
b) druh vykonávaných prác,
c) či sa zo mzdy zamestnanca vykonávajú zrážky, v čí prospech, v akej výške a v akom poradí je pohľadávka, pre ktorú sa majú zrážky ďalej vykonávať,
d) údaje o poskytnutej mzde za vykonanú prácu, o poskytnutej náhrade mzdy a náhrade za čas pracovnej pohotovosti, o zrazených preddavkoch na daň z príjmov a o ďalších skutočnostiach rozhodujúcich pre ročné zúčtovanie preddavkov na daň zo závislej činnosti a z funkčných požitkov a pre výpočet podpory v nezamestnanosti,
e) údaj o dohode o zotrvaní v pracovnom pomere u zamestnávateľa po určitú dobu, po vykonaní záverečnej skúšky alebo maturitnej skúšky, alebo po skončení štúdia, alebo prípravy na povolanie vrátane údaja o tom, kedy sa táto doba skončí (§ 53 ods. 2).
f) údaj o poskytnutí odchodného podľa § 76 ods. 6.


(3) Ak zamestnanec s obsahom pracovného posudku alebo potvrdenia o zamestnaní nesúhlasí a zamestnávateľ na požiadanie zamestnanca pracovný posudok alebo potvrdenie o zamestnaní neupraví alebo nedoplní, môže sa domáhať v lehote troch mesiacov odo dňa, keď sa o ich obsahu dozvedel, na súde, aby bol zamestnávateľ zaviazaný primerane ich upraviť.

(4) Iné informácie je zamestnávateľ oprávnený o zamestnancovi podávať iba s jeho súhlasom, ak osobitný predpis neustanovuje inak.


A samozrejme nezabudni na náhradu mzdy za 2 mesiace...

Veľa šťastia !


0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
bethuska Pozri príspevok
Smith - Ďakujem !!!! A ty tu sedíš od rána do večera ????
To, že som prihlásený, ešte neznamená, že tu som. Len občas sa zabudnem odhlásiť.
0 0
Infarkt Infarkt

Infarkt je offline (nepripojený) Infarkt

Muž...zatiaľ :-)
smith Pozri príspevok
To, že som prihlásený, ešte neznamená, že tu som. Len občas sa zabudnem odhlásiť.
Zato mňa odhlasuje furt...
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Infarkt Pozri príspevok
Zato mňa odhlasuje furt...
Pri prihlásení zaškrtávam zapamätať, tak som celý deň online.

A začíname mrníkovať.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Len doplním pre bethušku, že na zdravotnú poistovnu, (kvôli tomu že počas PN ti platí ZP štát a zamestnávatel ta zo ZP odhlási) budeš potrebovať po ukončení PN, potvrdenie o poberaní nemocenskej dávky zo soc.poistovne a zápočtový list (že ti skončil PP). Ale to ti nesúri. Tak mi bolo povedáné vo VšZP, dúfam, že som si to zapamätala správne.
Neviem ako to doručíš, či by bol problém to doručiť pred sviatkami. No možno by som aspon pár dní počkala, kvôli dnom dôchodkového poistenia. No možno 15 dní nebude až takých podstatných
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Mám takýto problémik:
Zamestnanec nastúpil do PP 22.10.2007 na dobu neurčitú so skúšobnou dobou 3 mesiace. V 10/07 odpracoval 8 dní. V 11/07 potreboval od 1.11 do 4.11.07 neplatené voľno v čom sa mu vyhovelo. Od 5.11.07 do 5.12.07 bol PN. Nástup do práce 6.12.07. PP plánuje ukončiť v skúšobnej dobe 31.12.07. Na koľko dní dovolenky má v skutočnosti nárok ? Vzľadom na NV a PN.
Ďakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať