Zavrieť

Porady

Cislovanie faktur, prechod z neplatcu na platcu dph

Dobry den,

ponukam viacero sluzieb:
1.predaj tovaru
2.ponukana sluzba

Mozem vystavovat faktury s takymto cislovanim pre obidve "sluzby"?
->
1.predaj tovaru 1207001
2.ponukana sluzba 1207001

alebo sa musia niecim odlisovat?

Ked sa rozhodnem stat platcom dph po 3 mesiacoch, tak nebudem musiet odvadzat (dph) za doteraz uskutocnene obchody? Ako prejst na platcu, co je potrebne spravit? Musim zacat s cislovanim faktur na novo alebo mozem pokracovat?

Dakujem za odpovede
Téma je uzavretá.
Usporiadať podľa času

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
veľa otázok, na väčšinu by si získal odpoveď čítaním porady.
Faktúra má mať jedinečné číslo = variabilný symbol.
Ak máš pod č. 1207001 len jednu faktúru a na nej máš aj tovar aj službu, tak môže byť. Ak si to myslel že tovar budeš číslovať rovnakým spôsobom, a teda budeš mať vždy dve faktúry, jednu na tovar a inú na služby inému zakazníkovi, tak je to nezmysel.
Doteraz uskutčnené obchody, t.j. pred registráciou budú mať dátum dodania pred registráciou a teda budú bez DPH.
DPH budeš na faktúrach uvádzať až dňom registrácie a neskôr.
Nemusíš nanovo čiíslovať faltúry, tie sa predsa budú líšiť dňom dodania a vystavenia, ako aj osttanými náležitosťami - ičDPH, a.i.

jostoga je offline (nepripojený) jostoga

jostoga
Znamena to, ze ked budem:
predavat tovar-> 1.vyrobok-kreslo=11207001 2.vyrobok-stolicka=11207002...
poskytnem sluzbu jedneho typu->prvy zakaznik=21207001 druhy zakaznik=21207001...
poskytnem inu sluzbu->prvy zakaznik=31207001 druhy zakaznik=31207001...

Tak teraz by to bolo spravne?
pouzivam format=typ/rok/mesiac/poradove cislo
Luna Prečo chceš meniť číslovanie v polroku?

m.hladka je offline (nepripojený) m.hladka

som m.hladka
Faktúry čísluješ od 1, 2, 3 a ďalej , napr. 012012, 022012, 032012 alebo 2012001, 2012002, 2012003 a to je jedno či je tovar alebo služba, mesiace do toho nemusíš dávať, v dátume máš predsa mesiac, výrobok alebo službu máš v texte.
Ak sa staneš platcom DPH, tak len od dátumu zaregistrovania na DU budeš mať povinnosť vystavovať faktúry s DPH, a faktúry čísluješ ďalej podľa poradia.

Sarlotka je offline (nepripojený) Sarlotka

Sarlotka
čislovať môžeš aj podľa mesiacov napr 20120701 /prvá faktúra v 7.mesiaci v roku 2012 RRRRMMČČ/ možeš si stanoviť aj samostatné číslovanie pre predaj služieb a pre predaj tovaru, no malo by ísť o odlišné čislovanie t.j. napr tovar 120701 služba 20120702... určite je podla mojho nazoru však prehladnejšie "spoločne" čislovanie... všetko je potrebné uviesť v smernici o číslovaní...

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

kukučka
Koľko budeš mať tých faktúr? Podľa mňa príliš krkolomné číslovanie, nestačí rok a číslo?

jostoga je offline (nepripojený) jostoga

jostoga
faktur bude vela, jedna sa o eshop a o poskytovanie sluzieb
takze pre kazdu rozdielnu sluzbu musi vyzerat faktura inac?

Takto by to bolo spravne?->
predavam tovar-> 1.vyrobok-kreslo=11207001 2.vyrobok-stolicka=11207002...
poskytnem sluzbu jedneho typu->prvy zakaznik=21207001 druhy zakaznik=21207001...
poskytnem inu sluzbu->prvy zakaznik=31207001 druhy zakaznik=31207001...

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
Ja si myslím, že si to príliš komplikujete, pokiaľ ste ako SZČO a sám .Napr. číslovanie od januára napr. 20120001 ,20120002,20120003....bez ohľadu na dodanie služby či tovaru .
Rozlišovať pre seba môžete v Knihe faktúr podľa " predmetu fakturácie" a napokon v peňažnom denníku je možné pri príjmoch členenie čoho sa prijatá platba týka.Čiže dostatočný prehľad bude v každom prípade.

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
jostoga Pozri príspevok
faktur bude vela, jedna sa o eshop a o poskytovanie sluzieb
takze pre kazdu rozdielnu sluzbu musi vyzerat faktura inac?

Takto by to bolo spravne?->
1)predavam tovar-> 1.vyrobok-kreslo=11207001 2.vyrobok-stolicka=11207002...
2)poskytnem sluzbu jedneho typu->prvy zakaznik=21207001 druhy zakaznik=21207001...
3)poskytnem inu sluzbu->prvy zakaznik=31207001 druhy zakaznik=31207001...

1)Ak predávate tovar jednému odberateľovi (kreslo+stolička) vystavíte len jednu faktúru.Ak predáte kreslo odberateľovi A a stoličku odberateľovi B , tak samozrejme, že vystavíte pre každého odberateľa osobitne FA.

2) neviem prečo chcete aby prvý zákazník a aj druhý zákazník mal rovnaké číslo faktúry? To sa ani nemôže tak vystaviť, aby bola duplicita v číslovaní FA .

3) detto ako v bode 2) prvý a druhý zákazník má rovnaké číslo FA

Zbytočné to je všetko . Ja by som číslovala takto :

Predaj kresla odberateľovi A podľa bodu 1) - číslo FA 20120001
Predaj stoličky odberateľovi B podľa bodu 1) - číslo FA 20120002
Predaj služby prvý zákazník bod 2) - číslo FA 20120003
Predaj služby druhý zákazník bod 2) - číslo FA 20120004
Predaj služby prvý zákazník bod 3) - číslo FA 20120005
Predaj služby druhý zákazník bod 3) - číslo FA 20120006

Nerozlišujem fakturáciu podľa služieb(či je taká,alebo onaká) ale fakturujem rad za radom podľa dátumu dodania tovaru a služieb .Vy si ten život tak chcete Vašou predstavou o fakturácii skomplikovať, že až sa mi ťažko o tom píše v príkladoch

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
treba sa zamyslieť, že každý rad faktúr budete
1. zakladať osobitne
2. dokazovať sám sebe, kontrole....... že žiadne číslo v tom-ktorom rade nechýba
3. spätne pri reklamácii hľadať konkrétnu faktúru konkrétneho zákazníka v jednotlivých radoch?
čím viac radov, tým je to menej prehľadné.
jeden rad faktúr budete mať v jednej knihe pohľadávok, napr. v exceli si ich môžete roztriediť podľa vlastnej úvahy. Môžete napr. pridať stlpec s kodom služby, tovaru, takže aj podľa toho sa vám môžu faktúry roztriediť, ak ich budete potrebovať mať členené týmto spôsobom.
Odporúčam maximálne dva rady - pre tovar a pre služby, aj ked ani v tomto nevidím zmysel - v PD to rozlíšite do dvoch stlpcov.

m.hladka je offline (nepripojený) m.hladka

som m.hladka
Ak chceš oddeliť tovar od služby tak môžeš čislovať tak, že zachováš číselný rád a pri službe pridáš písmeno S a pri tovare T: napr.: 2012S001, 2012T002, 2012T003 ...

Paula je offline (nepripojený) Paula

Paula
Osobitné číslovanie by som (možno) chápala, ak by niekto chcel sledovať, kto všetko je mu dlžný za tovar, kto za služby a kto oboje. A soft by mu dal možnosť zostavy faktúr tovarových, službových... Ale má takýto prehľad nejaký praktický význam?

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
Keby sa jednalo o veľkú firmu a z rozhodnutia účtovnej jednotky si upravia číslovanie, nepoviem nič ....ale ak som SZČO (sama jedna jediná) tak ......ak si otvorím napríklad program ALFU - Pohľadávky, tak vidím všetko.Nebudem popisovať, zbytočne. Tam sa ukáže všetko , kto nezaplatil, kedy bola splatnosť .... a aj o aký predmet fakturácie sa jedná .

Pre zadávateľa uvediem, že predmet fakturácie mám na mysli :

Za predaj tovaru
Za dodanie služieb

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

kukučka
kukučka Pozri príspevok
Koľko budeš mať tých faktúr? Podľa mňa príliš krkolomné číslovanie, nestačí rok a číslo?
Považujem tému za vyriešenú.

Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.