Zavrieť

Porady

Zmena spôsobu uplatňvania výdavkov

Zdravím poraďákov,

chcela by som poprosiť o radu. Živnostník JU uplatňoval v roku 2004 výdavky 25%. K 31.12.2004 mu ostala neuhradená vyšlá faktúra- uhradená bola až v 1/2005- = zdaň.príjem v r. 2005. Keď chce tento daňovník uplatňovať v roku 2005 skutočné výdavky mal nejako upraviť daň.základ v roku 2004 o neuhradenú pohľadávku? Alebo to platí len vtedy keď zo skutočných výdavkov prechádza na percentuálne.

Vopred Vám ďakujem

Branka
Usporiadat
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
platí to aj opačne- daj si hľadať "paušálne výdavky"
0 0
branka branka

branka je offline (nepripojený) branka

teda neuhradená pohľadávka sa má zdaniť v roku 2004? Ale keď je uhradená v roku 2005 - nechápem - v roku 2005 už nebude zdaniteľný príjem. Veď ide o princíp úhrady? Čo ak sa v roku 2004 neuhradená pohľadávka nezdanila a zdaní sa pri uhrade v roku 2005?

Ďakujem

Branka
0 0
matokoli matokoli

matokoli je offline (nepripojený) matokoli

Neuhradená pohľadávka k 31.12.2004 bude zdaniteľným príjmom za r. 2004. V roku 2005 už skutočný príjem za túto pohľadávku(buď na BÚ alebo do POKL) bude nezdaniteľným príjmom. Ak chce živnostník zmeniť v r.2005 metódu z paušálnych výdavkov na skutočné výdavky, musí podať za r. 2004 dodatočné daňové priznanie, kde na r. 40 uvedie o koľko zvyšuje základ dane.
Tu sú ďalšie linky k tejto téme.
http://www.porada.sk/showthread.php?t=7482&highlight=prechod+pau%B9%E1l nych

http://www.porada.sk/showthread.php?t=7494&highlight=prechod+pau%B9%E1l nych
Naposledy upravil matokoli : 12.03.06 at 20:44
0 0
va1ke va1ke

va1ke je offline (nepripojený) va1ke

ahojte ľudkovia. ja mám tiež takýto istý problém. robím DP pre pani, ktorá má prijmy z poisťovacej činnosti. v roku 2004 jej poisťovňa nevyplatila jednu províziu za december (vyplatená bola až v januáry 2005). uplatňovala si 25% výdavky. a teraz jej pri uplatňovaní paušálnych výdavkoch vychádza veľká daň tak chce prej na JU. No a po dočítaní sa na porade a po viacerých konzuláciách som prišla k názoru, že mala v roku 2004 urobiť úpravu DZ. takže buď DDP za rok 2004 alebo paušálne výdavky v roku 2005 a vysokú daň. no ale ona išla za nejakou pracovníčkou daňového úradu a tá jej povedala, že môže kludne urobiť JU však,že ako jej mohli vyplatiť tú províziu za december v decembri. Je to normálny príjem v roku 2005 a môže bez problémov urobiť JU a žiadnu úpravu ZD v roku 2004 nemusí robiť. No čo mi na to poviete. Kto má pravdu Ja alebo Pracovníka DÚ?
0 0
va1ke va1ke

va1ke je offline (nepripojený) va1ke

Nikto mi to neodklepne.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
va1ke
ahojte ľudkovia. ja mám tiež takýto istý problém. robím DP pre pani, ktorá má prijmy z poisťovacej činnosti. v roku 2004 jej poisťovňa nevyplatila jednu províziu za december (vyplatená bola až v januáry 2005). uplatňovala si 25% výdavky. a teraz jej pri uplatňovaní paušálnych výdavkoch vychádza veľká daň tak chce prej na JU. No a po dočítaní sa na porade a po viacerých konzuláciách som prišla k názoru, že mala v roku 2004 urobiť úpravu DZ. takže buď DDP za rok 2004 alebo paušálne výdavky v roku 2005 a vysokú daň. no ale ona išla za nejakou pracovníčkou daňového úradu a tá jej povedala, že môže kludne urobiť JU však,že ako jej mohli vyplatiť tú províziu za december v decembri. Je to normálny príjem v roku 2005 a môže bez problémov urobiť JU a žiadnu úpravu ZD v roku 2004 nemusí robiť. No čo mi na to poviete. Kto má pravdu Ja alebo Pracovníka DÚ?
Neber to ako odklepnutie , ale moju úvahu , pretože aj ja sa pasujem s podobným problémom.

V konečnom dôsledku pani z DÚ mala v niečom pravdu , v decembri za december nemôžu vyplatiť províziu . Po celkovom spracovaní dokladov prišli na sumu provízie aj tak až v januári .
0 0
va1ke va1ke

va1ke je offline (nepripojený) va1ke

no ale výpis provízie je z 30.12.2004. takže na tú sumu prišlu už v r. 2004.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
va1ke
no ale výpis provízie je z 30.12.2004. takže na tú sumu prišlu už v r. 2004.
aha ............ Ale kedy dostala ten výpis ?Ak v januári , tak potom je to už v novom účtovnom období .
0 0
va1ke va1ke

va1ke je offline (nepripojený) va1ke

takže ty myslíš, že by som to mohla považovať za pohľadávku r. 2005. a môžem urobiť JU.
no ale tu mi potom nastáva iný problém. všetky príjmy jej chodia na osobný účet a ako to zaúčtuje do PD?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
va1ke
takže ty myslíš, že by som to mohla považovať za pohľadávku r. 2005. a môžem urobiť JU.
no ale tu mi potom nastáva iný problém. všetky príjmy jej chodia na osobný účet a ako to zaúčtuje do PD?
No ale teraz to beriem ako fakt , že k 31.12.2004 dotyčná poisťováčka ešte nemohla vedieť akú províziu dostane z poisťovne a Ty robíš uzávierku k uvedenému dátumu . To len uvažujem , ale takto by sa mala celá záležitosť chápať a uberať . Pohľadávka k 31.12.2004 Ti nemala ešte na základe čoho vzniknúť .
0 0
va1ke va1ke

va1ke je offline (nepripojený) va1ke

no takže môžem urobiť JU a čo s tými príjmami? Ako to zapísať do PD ked to chodí na osobný účet?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
va1ke
no takže môžem urobiť JU a čo s tými príjmami? Ako to zapísať do PD ked to chodí na osobný účet?
Ja by som postupovala nasledovne :
1/ prefotím si výpis z BÚ tam kde mám príjem z poisťovne a na základe toho by som účtovala hotovosťou do pokladne ako príjem pokladňa - oproti
príjem OVZD - iný .
0 0
va1ke va1ke

va1ke je offline (nepripojený) va1ke

Aj ja som tak rozmýšlala. Ďakujem za radu, dúfam, že to p. poisťováčku poteší.
0 0
va1ke va1ke

va1ke je offline (nepripojený) va1ke

Zita5
No ale teraz to beriem ako fakt , že k 31.12.2004 dotyčná poisťováčka ešte nemohla vedieť akú províziu dostane z poisťovne a Ty robíš uzávierku k uvedenému dátumu . To len uvažujem , ale takto by sa mala celá záležitosť chápať a uberať . Pohľadávka k 31.12.2004 Ti nemala ešte na základe čoho vzniknúť .
Teraz som hovorila z daňovou poradkiňou a tám povedala, že jednoznačne nemôže prejsť na JU iba v prípade ak podá DDP za rok 2004. A tá pohľadávka bola pohľadávkou r. 2004, lebo do pridania DP za rok 2004 o nej vedela takže je to pohľadávka za rok 2004.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Bože , to je hrozné daňováčka /pritom známa /povie jedno, daňová poradkyňa inak , tu na Porade si to zasa vysvetľujeme inak
0 0
va1ke va1ke

va1ke je offline (nepripojený) va1ke

Koľko ľudí toľko názorov. Ale ja som mala taký istý názor ako daňová poradkyňa. Ale hlavne to je na podnikateľoch ako sa rozhodnú ked im povieme všetky varianty.
0 0
va1ke va1ke

va1ke je offline (nepripojený) va1ke

va1ke
ahojte ľudkovia. ja mám tiež takýto istý problém. robím DP pre pani, ktorá má prijmy z poisťovacej činnosti. v roku 2004 jej poisťovňa nevyplatila jednu províziu za december (vyplatená bola až v januáry 2005). uplatňovala si 25% výdavky. a teraz jej pri uplatňovaní paušálnych výdavkoch vychádza veľká daň tak chce prej na JU. No a po dočítaní sa na porade a po viacerých konzuláciách som prišla k názoru, že mala v roku 2004 urobiť úpravu DZ. takže buď DDP za rok 2004 alebo paušálne výdavky v roku 2005 a vysokú daň. no ale ona išla za nejakou pracovníčkou daňového úradu a tá jej povedala, že môže kludne urobiť JU však,že ako jej mohli vyplatiť tú províziu za december v decembri. Je to normálny príjem v roku 2005 a môže bez problémov urobiť JU a žiadnu úpravu ZD v roku 2004 nemusí robiť. No čo mi na to poviete. Kto má pravdu Ja alebo Pracovníka DÚ?
prosím ďalšie názory na môj problém. ďakujem
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
Súhlasím s názorom v prísp.č.15, hlavne s prvou vetou:

""Teraz som hovorila z daňovou poradk i yňou a tám povedala, že jednoznačne nemôže prejsť na JU iba v prípade ak podá DDP za rok 2004. A tá pohľadávka bola pohľadávkou r. 2004, lebo do pridania DP za rok 2004 o nej vedela takže je to pohľadávka za rok 2004.""
0 0
dogicka dogicka

dogicka je offline (nepripojený) dogicka

va1ke
no ale výpis provízie je z 30.12.2004. takže na tú sumu prišlu už v r. 2004.
Podľa mňa to bude pohľadávka roku 2004, takže by som upravila ZD.

Ja mám tiež niekoľko podobných klientov, finančných poradcov, lenže oni nemajú takýto doklad o provízii, im len provízia na základe zmluvy príde na BÚ. Takže oni naozaj nevedia dopredu aká výška provízie im príde, preto sa to nedá považovať za pohľadávku.Takže u nich by to podľa mňa prešlo. Ale ak tvoja klientka má výpis provízie, asi ťažko bude tvrdiť, že to nevedela. Ja by som to neriskovala a upravila ZD.
0 0
va1ke va1ke

va1ke je offline (nepripojený) va1ke

ja som tiež toho názoru. no ale ako to mám vysvetliť tej pani, keď jej niečo tvrdí pracovníčka daňového úrada a iné ja.
ale každá poisťovňa dáva výpisy z provízii. takže aj tvoji klienti by to mali mať.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať