Zavrieť

Porady

Krátenie predčas. dôchodku a ÚP -nezaevidovanie sa

Ak sa občan po strate zamestnania nezaeviduje na ÚP a požiada o predčasný dôchodok bude mu krátený ak má napr. rok do normálneho starobného dôchodku?
Na SP-pobočke mi hovoria že bude , ale na stránke SP -sekcia predč. dôchodok je zverejnená táto info :

"Od 1. januára 2008 sa už obdobie, za ktoré sa má dôchodok znížiť, neskracuje o obdobie, počas ktorého by mal poistenec nárok na výplatu dávky v nezamestnanosti, ak poistenec ku dňu, od ktorého požiadal o priznanie predčasného starobného dôchodku, spĺňal podmienky nároku na dávku v nezamestnanosti, na ktorú by mal nárok ako evidovaný uchádzač o zamestnanie, no nárok na túto dávku si neuplatnil. "

Platí teda táto podmienka nezaevidovania sa na ÚP , aby predč. dôchodok nebol krátený?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Andyke je offline (nepripojený) Andyke

    Andyke
    Ak končí zamestnanie a hneď požiada o PSD - budú krátiť. (o 0,5 % za každých začatých 30 dní odo dňa vzniku nároku na predčasný starobný dôchodok do dovŕšenia dôchodkového veku)

    Info na ich stránke zle vysvetľuješ : potvrdzujú, že od 1.1.2008 nebudú skracovať obdobie z dôvodu neuplatnenia dávky v nezamestnanosti. (= penalizujú za každých začatých 30 dní od dátumu požiadania o PSD)
    deha Ďakujem, a ja som si to nejak opačne vysvetlila.

    Krátenie predčas. dôchodku a ÚP -nezaevidovanie sa

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.