Zavrieť

Porady

Sposob konzumacie jedla-má vplyv na trávenie ?

Určite ste už zažili ten stav, keď ste niečo chvatne, rýchle a s veľkou chuťou zjedli a potom
Vám z toho bolo 3 dni zle, aj keď jedlo bolo uplne čerstvé, kvalitné a veľmi chutné.

Zaujíma ma fyzikálna a vedecka stránka veci,

je proces spracovania potravy v organizme iný pri chvatnom jedení a pri pomalom jedení v kĺude ,
keď sa v oboch prípadoch na spracovavaní potravy podieľajú tie isté traviace šťavy a enzýmy ?

Ďakujem za odborné komentáre a užitočné linky.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jurivo je offline (nepripojený) Jurivo

    Jurivo
    Trávenie sa začína v ústach. Pri pomalom prežúvaní sa potrava zmieša so slinami, ktoré obsahujú mnoho enzýmov: amyláza (trávi škrob a tuky), lysozymi (ničí baktérie), linguálna lipáza (trávi tuky).
    Je veľmi dôležité aby sa potrava dôkladne premiešala so slinami lebo potom má žalúdok a tráviace šťavy menej práce s rozkladaním a trávením potravy.
    Pri dôkladnom prežúvaní a prehĺtaní sa do tráviacej sústavy dostane menej vzduchu a nedochádza tak k nadmernému nadúvaniu.
    Ľudský mozog spravidla po 20 min. dostáva signál o nasýtení. Keď je potrava rýchlo prehĺtaná a vo väčších kusoch, tak jej spravidla skonzumujeme viac kým sa dostaví pocit nasýtenia.
    Pomalé a dôkladné prežúvanie a prehĺtanie teda pomáha aj pri udržiavaní telesnej hmotnosti.
    Spomeniem ešte nebezpečenstvo zadusenia sa príliš veľkým kúskom potravy pri chvatnom hltaní

    To je asi všetko z takého trošku zjednodušeného pohľadu.....

    osky je offline (nepripojený) osky

    osky
    tiez v poslednom case citam tieto veci-na nete je toho vela,a som sa docitala ze ak jedlo,hoci by bolo zasadite,najlepsie a najzdravsie na svete,ak ho dobre nepozujeme,ak ho doslova zhltneme,stava sa kyslym a tym nas prekysluje.

    lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

    lujza.j
    ja som dlhodobo na rovnakej strave /glykemickej/ nemávam problémy s trávením... iba ak idem k rodičom, tam sa nažeriem - šokujem tráviaci trakt, nepomôže mi ani prežúvanie, moje telo jednoducho už takéto dobroty nezvláda takže tabletka na trávenie je vždy po ruke...

    petermikuláš je offline (nepripojený) petermikuláš

    petermikuláš
    tabletka je lepšia v tom, že obsahuje pankreatické enzýmy /amylázy, lipázy/ na rozdiel od spomínaných čajov, ktoré vlastne "iba" povzbudzujú žalúdok k tráveniu, v tom je zásadný rozdiel

    osky je offline (nepripojený) osky

    osky
    samozrejme ,zasady stravovania -to je o kombinaciach jedal,o case v ktorom to ktore jedlo zjes....na nete je vela dobryh info.

    osky je offline (nepripojený) osky

    osky
    lepsie ako tabletka je kamilkovy alebo mätovy caj-nesladeny.mam to odskusane na svojom muzovi,ktory vdaka svojim mäsozravym navykom maval problem a potreboval tabletku.toto je riesenie aj pri paleni zahy.

    lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

    lujza.j
    osky Pozri príspevok
    lepsie ako tabletka je kamilkovy alebo mätovy caj-nesladeny.mam to odskusane na svojom muzovi,ktory vdaka svojim mäsozravym navykom maval problem a potreboval tabletku.toto je riesenie aj pri paleni zahy.
    dík, ale tieto čaje, jedine že by som si priniesla mätový viem, že je dobrý kamilkový kuknem...na nete
    u našich je tabletka najpraktickejšia... a to ja pritom "pchám" všetko bez prílohy iba so zeleninou, ale tam to proste dokážem, tak že až na tabletku.... zabijem sa ked mi tam strašne chutí

    Sposob konzumacie jedla-má vplyv na trávenie ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.