Zavrieť

Porady

cestovny prikaz a cesta do zahranicia

mam dve otazky:

1) Som zivnostnik. Mozem na pracovnu cestu zobrat aj cloveka, ktory nie je zamestnancom? Priklad - skolenie, zobral som tam aj uctovnicku, ale nie je mojim zamestnancom a ani s nou nemam ziadnu zmluvu. Priklad 2 - zobral som na vystavu aj cloveka, ktory obcas pre mna nieco robi, ale tak isto neni ani zamestnanec a nemam s nim ziadnu zmluvu. Ide o to, ci ich mozem dat do cestovneho prikazu ako spolujazdca a dat im tiez diety. Napr. moj zakaznik (sro) ma bezne do cestakov dava a dostavam od nich aj diety.

2) Bol som na vystave v Cechach a mal by som si dat diety 640 Kc. Ako to urobit? Mozem si dat 640 ceskych aj bez toho, aby som viedol druhu pokladnu v ceskych korunach?

Dakujem. Este poznamka - som zivnostnik a robim podvojne uctovnictvo.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    1) Nie. Je to priamo v zákon 283/2002 § 1, ktorá osoby majú nárok na cestovné náhrady (musia byt v zamestnaneckom pomere alebo v obdobnom pomere - pozri si presnú definíciu). Takze im nemôzes preplatit náhrady.

    2) Áno. Náhrady sa dajú vyplatit aj v SKK (prepocet NBS v den zúctovania).

    Pozn: náhrady sú :
    stravné - 600 CZK
    vreckové - 5-40% zo stravného, cize 30-240 CZK (presná výska sa urcí v internej smernici).

    marosm je offline (nepripojený) marosm

    marosm
    dakujem chobot. inac co to znamena "v obdobnom pracovnom vztahu"? a tiez co je to "docasne pridelenie na vykon prace k inej pravnickej alebo fyzickej osobe"?

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    marosm
    dakujem chobot. inac co to znamena "v obdobnom pracovnom vztahu"? a tiez co je to "docasne pridelenie na vykon prace k inej pravnickej alebo fyzickej osobe"?
    Presne Ti to neviem definovat, ale podla mna to budú dohodári alebo brigádnici. Bolo by treba pozriet nejaký komentár k zákonu 283/2002. Budem na to mysliet a aknieco nájdem, vrátim sa k tomu.

    marosm je offline (nepripojený) marosm

    marosm
    este jedna otazka k tomu, neviem ci to este niekto sleduje - ako do cestaku napisem to, ze je to prepocet z ceskych? je tam jeden stlpec, ze Sk - staci tam napisat vyslednu sumu v slovenskych, alebo treba prepocet a originalne sumy v ceskych nejak explicitne uviest? dakujem.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    marosm
    este jedna otazka k tomu, neviem ci to este niekto sleduje - ako do cestaku napisem to, ze je to prepocet z ceskych? je tam jeden stlpec, ze Sk - staci tam napisat vyslednu sumu v slovenskych, alebo treba prepocet a originalne sumy v ceskych nejak explicitne uviest? dakujem.
    Je potrebné uviesť obidve meny. Je to podľa zákona o účtovníctve.
    Ako by sa to potom kontrolovalo ?

    marosm je offline (nepripojený) marosm

    marosm
    to mi je jasne, otazka bola skor ako to tam napisat, je tam len stlpec "Stravne (Sk)" - kam to tam napisat?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Neviem aké tlačivko cesťáku máš, ale na ZC je iné ako na sl. cestu na Slovensku.

    marosm je offline (nepripojený) marosm

    marosm
    aha, tak to som nevedel, pojdem pozret. inac tie tlaciva su nejake schvalene, ktore sa maju pouzivat, alebo je dovolene si vyrobit vlastne?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Tie tlačivká sú iba odporúčané, môžeš si ich prispôsobiť svojim potrebám, ale tak aby základné údaje tam boli.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    U nás, ak sa prepláca v SKK, tak sa najprv riadne vypíse cesták v ZM, vsetko sa spocíta a az nakoniec v tlacive niekde dole, kde je miesto (nie je tam osobitný kolonka) sa napíse prepocet na SKK - uvedie sa kurz, den a suma v SKK.

    Valika je offline (nepripojený) Valika

    ekonomka Valika
    Pekný den viete mi poskytnúť vzor tlačiva pre zahraničnú prac.cestu? Vopred dakujem.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.