Zavrieť

Porady

Svadba

vema vema

vema je offline (nepripojený) vema

Idem ženiť syna a chcela by som sa poradiť,kto už cez to prešiel o niektorých veciach.Tak,ako so zákuskami.Koľko zákuskov mám zabaliť do výslušky,približne.Keď je svadba v kostole,tam tiež zákusky a koľko,krabicu,alebo každému krabicu?Hudobníci,aj pre nich výslušku?Starejší? Fotograf?Z každej strany bude asi 40 ľudí.Objednala som pre nás za našu rodinu 1000 zákuskov,jedna veľká svadobná torta a 3 malé.Koľko dať zákuskov na stôl /na osobu/.Keď pôjdeme na obrad,tak v aute pôjdeme syn a rodičia a v druhom aute nevesta a rodičia? Poraďte čo kto vie a aké máte skúsenosti.Viem,že vždy niečo praskne,ale aby toho nebolo veľa.Ďakujem.
Usporiadat
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Vema držím palčeky ....a popozeraj pripojené linky

http://www.svadba.sk/

http://www.svadobnyden.sk/
http://www.beremese.cz/article/planujte-si-rozpocet/
http://www.beremese.cz/article/ako-planovat-svadbu/
http://alinka.szm.sk/svadby/svadba-uvod.htm
http://www.svadobnyservis.sk/svadobn...nogram-priprav
http://www.mojasvadba.sk/forum/show....t=40&vOffset=0
Naposledy upravil Zita5 : 31.07.06 at 13:32
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

Ja ešte z tohto pohľadu veľa povedať neviem, ale na vlastnej svadbe som sa bavila. Pretože som mala na pamäti, že svadba pozostáva z ľudí a ľudí nikto nevie kontrolovať, aby to išlo "tip-top". Proste brať všetko s rezervou a užívať si. Hoci ako ženíchová mamička to budeš mať o niečo ťažšie. Ale držím palce
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

Nie som zastankyňou veľkých svadieb a preto klobúk dole. Ja by som volila svadbu v kruhu najbližšej rodiny a tie "ušporené" korunky by som mladým dala ako štartovné do spoločného života.
0 0
dadika dadika

dadika je offline (nepripojený) dadika

väčšinou som sama sebou
vema
Idem ženiť syna a chcela by som sa poradiť,kto už cez to prešiel o niektorých veciach.Tak,ako so zákuskami.Koľko zákuskov mám zabaliť do výslušky,približne.Keď je svadba v kostole,tam tiež zákusky a koľko,krabicu,alebo každému krabicu?Hudobníci,aj pre nich výslušku?Starejší? Fotograf?Z každej strany bude asi 40 ľudí.Objednala som pre nás za našu rodinu 1000 zákuskov,jedna veľká svadobná torta a 3 malé.Koľko dať zákuskov na stôl /na osobu/.Keď pôjdeme na obrad,tak v aute pôjdeme syn a rodičia a v druhom aute nevesta a rodičia? Poraďte čo kto vie a aké máte skúsenosti.Viem,že vždy niečo praskne,ale aby toho nebolo veľa.Ďakujem.
Vema, bolo by dobré aby si si zajednala niekoho ako "hospodára", čo bude riešiť všetko za Teba na svatbe-bežne sa to tak robí - ten dohliada na chod celej svatby, vrátane rozdávania výslužok.
Do kostola pri našej svatbe sme dali krabicu zákuskov s fľaštičkou na faru a krabicu miništrantom. Mali sme aj oferu na kostol.
Fotograf tiež dostal krabičku zákuskov a starejšieho sme mali z rodiny.
Na stôl sa dáva pár zákuskov-podľa počasia, aby sa ti netopili. Potom si radšej doložte.
Držím palce a veľa zdaru a pevných nervov
0 0
Jara Jara

Jara je offline (nepripojený) Jara

Ja som nerobila, ale sestra robila pred rokom, takže som prešla všetkým, lebo som jej bola pravou rukou. Takže výslužku sme dávali najbližším pretože len najbližší boli na svadbe. V kostole bola fľaša, torta a v reštike sme dávali tej čo obstaravala svadbu teda nejaka organizačná krabičku kde bol kus torty a zákusky. Nakoniec sa nám ale veľa zvyšovalo tak sme do 3 krabíc nabalili pre čašníkov, nech si podelia. Každá strana sa starala o svojich čo sa týka alkoholu i zákuskov a ostatné menu sme mali na pul. Nepočítali sme koľko kuskov pre každého, ale zákusky sa dali na jeden tanier a porozkladali po stoloch. To povedia v reštike kolko tanierov treba pripraviť, pretože oni dávajú napr. rezne na taniere a šalát a také podobné veci ako plnená kapusta. Tu sme robili doma. Do kostola sme šli autami tak, že mladí sedeli spolu v jednom aute, pretože vlastne mladý prišiel pre nevestu a vypytoval ju doma a tak keď mu ju dali tak už išli spolu v aute. Rodičia išli potom zvlášť. Ak by si niečo chcela tak môžeš aj cez ss. Držím prsty, lebo je to pekné, ale veľmi náročné.
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
Milá Vema, mám za sebou svadby dve. Ako svadobná mama som sa postarala len o kaderníka, kozmetičku a oblečenie-pre seba. A viac o vôbec nič. Ó, predsa len o taký detailík- korunky. Svadby boli super a s radosťou a často spomíname.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
vema
Idem ženiť syna a chcela by som sa poradiť,kto už cez to prešiel o niektorých veciach.Tak,ako so zákuskami.Koľko zákuskov mám zabaliť do výslušky,približne.Keď je svadba v kostole,tam tiež zákusky a koľko,krabicu,alebo každému krabicu?Hudobníci,aj pre nich výslušku?Starejší? Fotograf?Z každej strany bude asi 40 ľudí.Objednala som pre nás za našu rodinu 1000 zákuskov,jedna veľká svadobná torta a 3 malé.Koľko dať zákuskov na stôl /na osobu/.Keď pôjdeme na obrad,tak v aute pôjdeme syn a rodičia a v druhom aute nevesta a rodičia? Poraďte čo kto vie a aké máte skúsenosti.Viem,že vždy niečo praskne,ale aby toho nebolo veľa.Ďakujem.

Ja som mala z našej strany na svadbe 68 ľudí , na radu prevádzkara reštaurácie kde sme robili svadbu , sme priniesli zákusky na konzumáciu priamo na svadbe/ešte aj vystalo/, kde nám vypočítali 4-5 zákuskov na 1 osobu .Ja osobne si myslím , že 1 000 zákuskov máš v pohode .Ale kopec ešte aj zostalo .Mala som okrem svadobnej torty ešte 5 ks torty .
Okrem toho som robila výslužku ,kde som do zákuskovej krabice dávala cca 30 zákuskov + fľašu .
Kostol - 2 x zákusky , kameraman,DJ,personál v reštaurácii -po 1x výslužka.
Prvé auto - nevesta,ženích+ kameraman
Druhé auto- rodičia ženícha + svedok ženícha
Tretie auto - rodičia nevesty + svedok nevesty
Naposledy upravil Zita5 : 31.07.06 at 18:27
0 0
va1ke va1ke

va1ke je offline (nepripojený) va1ke

vema
Idem ženiť syna a chcela by som sa poradiť,kto už cez to prešiel o niektorých veciach.Tak,ako so zákuskami.Koľko zákuskov mám zabaliť do výslušky,približne.Keď je svadba v kostole,tam tiež zákusky a koľko,krabicu,alebo každému krabicu?Hudobníci,aj pre nich výslušku?Starejší? Fotograf?Z každej strany bude asi 40 ľudí.Objednala som pre nás za našu rodinu 1000 zákuskov,jedna veľká svadobná torta a 3 malé.Koľko dať zákuskov na stôl /na osobu/.Keď pôjdeme na obrad,tak v aute pôjdeme syn a rodičia a v druhom aute nevesta a rodičia? Poraďte čo kto vie a aké máte skúsenosti.Viem,že vždy niečo praskne,ale aby toho nebolo veľa.Ďakujem.
Ahoj ja som mala svadbu v septembri a to čo si pametám tak to ti poradím.
My sme dávali do výslušky 20-25 zákuskov a ktomu flašu vína a najbižšej rodine aj 0.5 l tvrdé (už si nepametám čo to bolo). Ja som mala svadbu v kostole takže farár, organistka, kostolník, kostolníčka všetkym po krabici zákuskov. My sme dávali aj peniaze za pomoc. Ďalej zákusky išli aj fotografovi, kameramanovi aj DJ-ovi.
My sme išli síce do kostola peši ale od nás do sály sme išli v jednou aute ja s mangelom a moji rodičia a svokrovci išli na svojich autách. Ale u nás je taký zvyk, že v jednom aute ide ženích s družičkou a v druhom nevesta s družbom. My sme to nedodržali. Na ten kúsok dve autá som nechcela.
0 0
Velettka Velettka

Velettka je offline (nepripojený) Velettka

Ahoj ... ak môžem, my sme dávali do veľkej výslužky 30-35 zákuskov + kúsok torty .. a do malej kúsok torty + 20-25 zákuskov ... + ku každej veľkej 0,5l nejakeho tmaveho brendy ... davali sme velku aj fotografovi, aj hudbe, aj do kostala, aj na brany (ak si z dediny a robia mladežnici brany) ... + tie fľašky ku tomu ešte ... svadobne auta tak ako hovori va1ke, v jednom ženich s prednou družičkou a v ďalšom nevesta s družbom .. rodičia sa vezu inymi autami ... držím palce, je to náročné na nervy
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
No neviem ...odjakživa sa mi takéto ako to ja nazývam "cirkusy" nepáčili a ani ja som taký nechcela mať. Ale keď už...tak hostiť človeka na svadbe a ešte mu dať ako výslužku 30 koláčov a dve fľaše, tak to sa mi zdá úplným mrhaním peňazí. Veď samotná hostina nie je tiež zadarmo. Čo tak radšej miesto takých bohatých výslužiek dať tie peniaze radšej mladomanželom? Myslím , že v dnešnej dobe by sa im hodili viac ako tie koláče pre hostí, ktorí ich mnohokrát už ani nezjedia. Viem z vlastnej skúsenosti, že po svadbách naša výslužka skončila na svokrinom dvore a sliepky si pochutili.
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
Zitka, ja tiež zastávam podobný názor, ako vyslovila Daniela. Ale v živote to predsa len chodí trošku inak. A tak mi neostáva nič iné, len sa s Tebou stotožniť. Druhá svadba mala byť v úzkom kruhu - 6 ľudí. A čím viac sa blížil jej termín, tak kruh sa rozširoval. Raz tam"musel" byť " t e n ", potom zase naoplátku " o n e n".... a potom ešte dvaja kamoši, lebo.... A tak bola svadba v úzkom kruhu - 40 ľudí. Na moje gusto nadmerná veľkosť posádky, ale čo už.......
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Danila
Zitka, ja tiež zastávam podobný názor, ako vyslovila Daniela. Ale v živote to predsa len chodí trošku inak. A tak mi neostáva nič iné, len sa s Tebou stotožniť. Druhá svadba mala byť v úzkom kruhu - 6 ľudí. A čím viac sa blížil jej termín, tak kruh sa rozširoval. Raz tam"musel" byť " t e n ", potom zase naoplátku " o n e n".... a potom ešte dvaja kamoši, lebo.... A tak bola svadba v úzkom kruhu - 40 ľudí. Na moje gusto nadmerná veľkosť posádky, ale čo už.......
Danila , vidím že si si všimla môj príspevok , ktorý som sa rozhodla vymazať ....lebo som si povedala , že každý má na to iný pohľad .Daniela má pravdu , len horšie sa to realizuje .Ja som tiež názoru toho , že len v kruhu najbližších ....ale nezabúdam aj na to , že nerozhodujem o tom sama ......že ešte mám druhú stranu , kde predovšetkým musíme chcieť spoločne a nie len jedna strana , nemám nejako v povahe nasilu niekoho presviedčať , takže výsledok ...radšej sa prispôsobím ....aby to nevyzeralo, že niekomu nedoprajem .....nuž je to ťažké.......

A s tým rozširovaním kruhu s Tebou súhlasím .......presne je to tak .
0 0
vema vema

vema je offline (nepripojený) vema

Veď mne tie cirkusy tiež lezú na nervy,ale čo sa dá robiť,keď je taký zvyk.Preto som sa chcela radiť.Svadbu robíme preto takú väčšiu,lebo mám len jedno dieťa -ženícha.Mám troch súrodencov a to všetci už okolo 60-siatky,ja som najmladšia.Je taký unaháňaný svet,že sa stretávame len občas na nejakej oslave.Máme ešte mamičku a tak som si pomyslela,že kto v ie či sa ešte takto všetci stretneme.Sestra je až na východe.Oni sa tešia ako malé deti a ja ich mám veľmi rada.Len ma trochu rozčuľujú tie výslužky.Taký fotograf a kameraman v jednej osobe,naje sa,dostane zaplatené a nie málo a ešte mu mám dávať aj výslužku.Tu nejde tak o peniaze,ale o ten cirkus,tak isto hudobníci,kaderníčka.No ale čo si poradím,keď je taká obyčaj. A ešte neviem,že tí ktorí mu prídu blahoželať z roboty/prídu večer na svadbu/,to aj im mám dávať výslužku,lebo do roboty syn donesie po svadbe krabicu zákuskov,už teraz mi je do smiechu okolo tých zákuskov. Ďakujem za rady a že ste sa zapojili do debaty.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Vema, môj názor je taký, že keď už to musí byť, tak zákusky by som dala len pozvaným hosťom a určite nie kaderníčke, DJ, fotografovi atd., ktorým za ich prácu platím.
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Ja som tento cirkus prežila pri svadbe dcéry pred 15 - timi rokmi, a to sme mali len takú "malú" 65 ľudí, ale ja som posledné dni pred a na svadbe žila už len na Brufene a obstrekoch. Sama som bola hlavnou kuchárkou-cukrárkou, a keď sa priznám, že som mala 700 vajec a 100 masiel málo na pečenie... Už by som to nikdy nerobila, bolo horúce leto, piekla som so zdobením 12 veľkých tort, koláče boli v obrovských prepravkách v jednej veľkej miestnosti v dome, ktorý sme práve dokončovali. Koláče som porozdávala celému širokému susedstvu po veľkej tortovej škatuli, dávala som aj veľké výslužky, každý bol spokojný, len ja som mala obrovský prievan v peňaženke a boľavé telo! Myslela som, že to všetko "musím" - ale to vôbec nie je pravda - či dáš veľa, alebo málo - aj tak sa nájde nespokojenec!
Možno tento rok, alebo na budúci sa mi bude ženiť syn, som rozhodnutá aj napriek protestom švagrín, tetiek a celej rodiny, robiť len komornú svadbu! A matka nevesty so mnou súhlasí.
Vema, šetri si sama seba a neznič svoje zdravie a nervy pre spokojnosť alebo nespokojnosť hostí, vždy sa nájde niekto, kto má príčinu, nech je stôl akokoľvek bohatý! Dôležité je, aby boli šťastní mladí manželia, aby im to spolu klapalo a aby si si ty rozumela s novou dcérou!
0 0
Ivana Š Ivana Š

Ivana Š je offline (nepripojený) Ivana Š

Výslužku tým, ktorí prídu gratulovať sme nedávali domov nič , len toľko, že zablahoželali, ponúkli sme im zajesť - klobásku, jaternicu (u nás je to hurka), zákusky, niečo vypiť -nealko - (väčšinou alko)
0 0
vema vema

vema je offline (nepripojený) vema

Aké ste milé,že mi radíte.Každá má nejakú cennú radu pre mňa a aj názor.Bože Vlasti,ty si ale mala pohon,no to by som ja nezvládla.To už u nás nikto nepečie doma a ľudia už nenosia na pečenie.Zákusky, okrem pozvaných hostí pošlem len susedom z prava a zľava.A synoví kolegovia sa zdržia a aj sa napapkajú,tak im nebudem dávať výslužku.Asi tak,no však uvidím, ako to dopadne.
Naposledy upravil vema : 31.07.06 at 22:08
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
vema
Veď mne tie cirkusy tiež lezú na nervy,ale čo sa dá robiť,keď je taký zvyk.Preto som sa chcela radiť.Svadbu robíme preto takú väčšiu,lebo mám len jedno dieťa -ženícha.Mám troch súrodencov a to všetci už okolo 60-siatky,ja som najmladšia.Je taký unaháňaný svet,že sa stretávame len občas na nejakej oslave.Máme ešte mamičku a tak som si pomyslela,že kto v ie či sa ešte takto všetci stretneme.Sestra je až na východe.Oni sa tešia ako malé deti a ja ich mám veľmi rada.Len ma trochu rozčuľujú tie výslužky.Taký fotograf a kameraman v jednej osobe,naje sa,dostane zaplatené a nie málo a ešte mu mám dávať aj výslužku.Tu nejde tak o peniaze,ale o ten cirkus,tak isto hudobníci,kaderníčka.No ale čo si poradím,keď je taká obyčaj. A ešte neviem,že tí ktorí mu prídu blahoželať z roboty/prídu večer na svadbu/,to aj im mám dávať výslužku,lebo do roboty syn donesie po svadbe krabicu zákuskov,už teraz mi je do smiechu okolo tých zákuskov. Ďakujem za rady a že ste sa zapojili do debaty.
Chcem zareagovať na tvoju prvú vetu. Zvyk - zvyk nie je zákon a ja si myslím, že konečne sa treba začať riadiť tým, čo považujem za správne ja a nie sa prispôsobovať nejakým nezmyselným zvykom. Som toho názoru a mala som ja v živote šťastie, že vždy som si mohla ja rozhodúť čo a ako chcem. Či to bola stužková - triedna nás nechala vymyslieť si ako ju chceme, či to bola svadba. Keďže som nechcela "cirkus" tak sme mali presne svadbu podľa mojich predstáv - malú a skromnú, ani fotografie z nej nemáme a ani mi pomaly 30 rokov nechýbajú. Ja si myslím, že svadba je v prvom rade významný deň našich detí a tie by mali povedať aké majú o nej predstavy. A my rodičia sa im v tomto smere prispôsobiť a prežiť v zdraví, aby bola spokojnosť na obidvoch stranách.
0 0
denisamka denisamka

denisamka je offline (nepripojený) denisamka

Keď ja som sa vydávala, poprosili sme cukrára, aby nadelil do krabice výslužky a my sme povedali pre koľko osôb by to malo byť. On s tým mal predsa len lepšiu skúsenosť. Starejšieho, fotografa aj kameramana sme mali spomedzi svadobčanov. (keždá koruna sa zišla i keď 2 týždne nás po svadbe vykradli a všetko pobrali).
Čo sa týka auta: my sme sa (teraz už s manželom) voezli v jednom aute s mojimi rodičmi a jeho rodičov odviezol náš svedok.
0 0
bulnova bulnova

bulnova je offline (nepripojený) bulnova

Zajtra bude rok, čo som vydávala dcéru. Bola to prvá svadba (našej generácie)
v rodine, takže som sa vykašľala na zvyky a urobila som po svojom. Z našej strany bolo 30 ľudí (len najbližší), z druhej 20. Všetko sme pripravovali spolu.
Zákusky som dala upiecť 1500 ks ( svatovci 600). Suché zákusky som napiekla
sama (cca 500 ks - veľa druhov, malé množstvá).Dostali sme 9 tôrt.Mimo toho som na "redový tanec" upiekla 50 ks malých tortičiek v tvare srdiečka. Na úrad
som dala 1 tortu, cca 30 ks zákuskov, 1 metaxu a šampanské. Výslužku dostali všetci, aj hudba, fotograf, kaderníčka, kameraman, obsluha v reštaurácii a hlavne všetci 15 susedia z nášho vchodu (všetci boli na úrade blahoželať s krásnymi kyticami). Alkohol som do výslužky nedávala.
- veľmi milo nás prekvapili). Do krabice som kládla približne 20 ks zákuskov
a aspoň 3 ks torty. Všetko som chystala sama priblížne o 23,00 hod. ,(keď už
bol prehľad čo ostane) susedom na druhý deň. V reštaurácii sme zákusky dali
na tácne( tie o dĺžke asi 25-30 cm) na cc 4 hostí jednu. Sem - tam sme dopl-
ňovali. Aj keď bolo horúco , v reštaurácii bola dobrá klíma, netopili sa a dosť
veľa sa zjedlo. Dávali sme ich piecť 3 cukrárkam, boli výborné. Pri tak malej
svadbe , ako sme mali my, som všetko zvládla bez problémov (samozrejme,
že sa mi na pomoc núkali všetci príbuzní).
Nie je potrebné sa stresovať, ak máte reštauráciu v ktorej sa dobre varí
so slušným personálom,(príbuzných s preblematickou povahou nepozvať) potom všetko dobre dopadne. Na svadbe sa predsa každý snaží veseliť sa !
Držím palce!
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať