Zavrieť

Porady

paušálne výdavky - nové

Ahoje poraďáci,

manžel pracuje ako živnostník - elektromontér. Čítala som na porade, že od 1.1.2008 platí zmena, že si môže uplatniť 60% ako paušálne výdavky. Je to skutočne tak? kde v ktorej novele to môžem nájsť?mohol by sem niekto kto by mi vedel pomôcť dať link?.
ďakujem vopred!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    tuta je offline (nepripojený) tuta

    tuta
    Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 okrem daňovníka, ktorý má z týchto príjmov len príjmy z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu, 33) ktorý môže uplatniť výdavky vo výške 60 %. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.
    Či sa jedná o remeselnú živnosť zistíš tu:
    http://www.civil.gov.sk/p09/p09-04.shtm

    leabacova je offline (nepripojený) leabacova

    leabacova
    SZČO má remeselnú živnosť - klampiarstvo.

    Zákazníkom vyhotovuje faktúry napr.:
    - klampiarske práce 10.000,- SKK
    - materiál 2.000,- SKK
    - dopravné náklady 1.000,- SKK
    S p o l u : 13.000,- SKK

    Moja otázka znie: môže si z takto vystavenej faktúry, uplatniť 60 % paušálne výdavky?

    7lienka je offline (nepripojený) 7lienka

    7lienka
    Paušálne výdavky si uplatňuje zo všetkých príjmov za rok. Teda ak mu zaplatia za rok odberatelia len tých 13000Sk tak asi uplatní príslušné % z tohro príjmu.

    leabacova je offline (nepripojený) leabacova

    leabacova
    7lienka nepochodila si ma, ja chcem vedieť, či môžem použiť 60 %, keď je fakturovaný aj materiál a doprava, či sa tých 60 % nevzťahuje len za prácu pri remeselnej živnosti?

    7lienka je offline (nepripojený) 7lienka

    7lienka
    myslím, že nie.
    ja by som vystavila fa niečo v tom zmysle, že " fakturujem Vám klampiarske práce, cena.... " .
    Ak tam dávaš rozpis materiál nieje remeselo. Ale od daňováka to nemám potvrdené.
    Ja som účtovala stavebné práce (malý živnostníci) a tam vystavujú fa len na presné znenie.

    leabacova je offline (nepripojený) leabacova

    leabacova
    7lienka Pozri príspevok
    myslím, že nie.
    ja by som vystavila fa niečo v tom zmysle, že " fakturujem Vám klampiarske práce, cena.... " .
    Ak tam dávaš rozpis materiál nieje remeselo. Ale od daňováka to nemám potvrdené.
    Ja som účtovala stavebné práce (malý živnostníci) a tam vystavujú fa len na presné znenie.
    Takže dala som dopyt na DRSR.

    viď príspevok č. 14
    Naposledy upravil leabacova : 04.11.08 at 15:53 Dôvod: oprava

    leabacova je offline (nepripojený) leabacova

    leabacova
    Činnosť "klampiarstvo" sa nachádza v prílohe .č 1 živnostenského zákona, kde sú taxatívne vymedzené remeselné živnosti. Paušálne výdavky vo výške 60% z príjmov si môže uplatniť len daňovník, ktorý má v príslušnom zdaňovacom období príjmy len z remeselných živností. Ak v príslušnom zdaňovacom období bude daňovník dosahovať príjmy tak z remeselných živností ako aj z iných živností ako remeselných, môže uplatniť podľa § 6 ods. 10 zákona o dani z príjmov výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov zo živností.
    Odbor služieb pre verejnosť
    DR SR Banská Bystrica

    Váš dopyt:

    SZČO má remeselnú živnosť, vykonáva klampiarske práce. Zákazníkom vystavuje faktúry, kde rozpisuje:
    1. za vykonané klampiarske práce
    2. za dodávku materiálu
    3. dopravné náklady.
    Môže si uplatniť z celkovej sumy faktúry 60 % paušálne výdavky?

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    ...no ako obyčajne, tak DRSR nesklamalo a odpovedalo ako keby sme nevedeli čítať a samozrejme nič "jasne" nepovedalo

    Mala by si požiadať SZČO, aby možno iba trošku preformuloval vystavené faktúry, nakoľko si myslím, že materiál a doprava sa týkala vykonávania klampiarskych prác.

    leabacova je offline (nepripojený) leabacova

    leabacova
    Muška, dala si mi podnet, aby som ešte raz napísala na DRSR, takže odpoveď je tu:


    Dobrý deň,



    ak daňovník vykonáva činnosti uvedené na faktúre ( dodávka materiálu a dopravu) v súvislosti s výkonom klampiarskych prác, potom je možné na celú faktúru uplatniť výdavky percentom z príjmov vo výške 60 % v súlade s ustanovením § 6 ods. 10 zákona o dani z príjmov.



    Odbor služieb pre verejnosť

    JankaO je offline (nepripojený) JankaO

    JankaO
    leabacova Pozri príspevok
    Muška, dala si mi podnet, aby som ešte raz napísala na DRSR, takže odpoveď je tu:


    Dobrý deň,



    ak daňovník vykonáva činnosti uvedené na faktúre ( dodávka materiálu a dopravu) v súvislosti s výkonom klampiarskych prác, potom je možné na celú faktúru uplatniť výdavky percentom z príjmov vo výške 60 % v súlade s ustanovením § 6 ods. 10 zákona o dani z príjmov.





    Odbor služieb pre verejnosť
    Dal by sa orig. vyjadrenia nejako sem prilepiť?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.